Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между 10 и 20% по-скъпи ще са чадърите и шезлонгите по Южното Черноморие

| обновено на 27.04.23 в 13:17

Между 10 и 20% по-скъпи ще са чадърите и шезлонгите по Южното Черноморие това лято. Това обяви в предаването за туризъм „Виа понтика“ заместник-председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Николай Димитров. Всичко в държавата се е вдигнало, цените на услугите по българските плажове няма да правят изключение това лято, посочи той:

„Тази година нашите наеми ще бъдат индексирани с 15.3%, съобщи министърът. Предходният месец информацията беше друга-за 17.8%. Тези наемни такси се вдигат всяка година. Заплатите и осигуровките също се вдигнаха между 20 и 30%-ние няма как да избягаме това. Да не говорим за поскъпването на водата. Миналата година плащах 3.26 за кубик, тази година ще плащам 5.22 за кубик. Десетки хиляди левове се плащат само за душовете, които посетителите ползват.“


До края на седмицата Димитров ще направи своя финансов разчет:

„Най-вероятно ще запазя цената на чадър от 8 лева, а с 1 лев ще вдигна цената на шезлонга на 7 лева. Нямам друга възможност да компенсирам вдигането на наема и повишаването на разходите. Комплектът беше 20, сега вероятно ще е 22 лева.

В неизгодна позиция са стопаните на плажове, за които договорите са сключвани преди 6-7 години и таванът на цената е много нисък, но и колосалните суми, които се появиха за плажни принадлежности не са реални, коментира още концесионерът лансираната информация от последните процедури за сключване на договори:

„Информацията, която излезе за чадъри и шезлонги на цени между 30 и 50 лева, и министърът го каза-това е една презастраховка за по-дълъг период от време. Можеше ли някой до преди 2 години да предположи тази инфлация, на която всички сме свидетели! Хоризонтът, който се са заложили в договорите е по-далечен. Пазарът определя цената, на която ще се предоставят тези услуги.“


Въпреки капризите на морската пролет подготовката на плажните ивици за новия летен сезон вече е в ход. Концесионерът на Крайморие поясни:

"Стъпките са-депонираният през есенно-зимния период пясък се разстила обратно там, където морето е изяло част от ивицата или е я е оголило до почва или кал, а на места и до скали. След което заравняваме ивицата с помощта на техника, пресяваме, почистваме. Обезпаразитяваме задължително. От 1 юни назначаваме и първите спасители, които са одобрени по схема, оборудваме медицинския пункт."


На този плаж ще има 10 спасители и 3 медицински лица. Плажът е единственият сертифициран у нас за достъпност на хора с увреждания. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите отчитат увеличение на туристите през летния сезон

Увеличение на туристите през летния сезон отчитат туроператорите, които организират входящия туризъм за България. Добри са прогнозите и за предстоящия зимен сезон.  Най-много са били туристите от Румъния, Полша, Чехия, Великобритания и Германия, каза Иван Грошев - председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. "Английският пазар показва..

публикувано на 05.10.24 в 14:19

Сдружението за модерна търговия: Големите вериги са готови за еврото

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. Пред журналисти във Враца от сдружението прогнозираха, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите..

публикувано на 05.10.24 в 08:17

Обсъдиха проблемите с водата в Крушаре

Проблемите с водоподаването в село Крушаре бяха обсъдени днес по време на среща при кмета Стефан Радев в Община Сливен с директора на ВиК Пламен Трифонов, кмета на Крушаре Димо Станков и жители на селото. Заради честите аварии по старата водопреносна мрежа в Крушаре често няма вода, разрушава се инфраструктурата и това е проблем за живеещите там...

публикувано на 04.10.24 в 14:56
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32