Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Диомова: Абитуриентките избягват дантелата, но тя присъства в булчинските рокли

Между 50 и 100 часа ми трябват за изработването на една рокля, това е ръчен труд, става много бавно

Наближава месец май, наситен с абитуриентски  балове. Как се създава един официален силует, какви са модните тенденции, актуалните цветове и колко рано започва подготовката за баловете? Всичко това ни обясни в петъчното предаване „Радио - айляк“ дизайнерът Мария Диомова, създала своя модна къща и собствен бранд. Това е и естественото продължение да твори в изкуството, защото е израснала сред музика и артисти. Заела се е с нелеката задача да прави дамите щастливи, облечени в официални, но в безкрайно удобни авторски рокли.

Тя дава частица от себе си във всяка една кройка, дори и до най-малкия детайл. А всяко момиче, има свой стил и иска да изглежда зашеметяващо, когато завърша в училище и ѝ предстои абитуриентски бал. Колко време отнема създаването на мечтаната рокля за бала, изобщо откога започва подготовката за тези балове Мария Диомова обясни:


„Подготовката започва от януари месец, дори и от предната година. Пандемията промени малко това, защото малко по-късно ми поръчват роклите. В повечето случаи момичетата не знаят как ще изглеждат на бала. Някои от тях нямат изобщо рокли, а имат само панталони. Шокиращо е за тях, когято се видят в рокля. В доста от случаите не могат да се възприемат. Нужни са им повече от две срещи с мен. Обсъжда се с майките, с лелите, много хора се намесват, което не е много добре за мен, защото става много трудно да се намери подходящата рокля, въпреки това успявам да създам най-оптималната рокля за момичето. 


Често се случва да ми покажат снимка и да поискат посочения модел да бъде изработен. Научих се да отказвам да работя по този начин.

Създаването на абитуриентска рокля, а и на всяка една друга за официални поводи изисква доверие към дизайнера. Ние сме хората, които можем да посъветваме правилно всяко едно момиче, за да се избегне всякакъв кич. .Очакваме да има краен резултат, който да донесе щастие и усмивки на дамите, които обличат мои рокли. 


Клиентите, които идват при мен ми се доверяват, защото обсъждаме всички детайли - прическа, аксесоари, обувки, защото това трябва да е едно цяло, всичко трябва да е в баланс. Винаги ще отделя от времето си за дам най-добрия съвет. 

Тази година има много промени. Роклите станаха малко по-семпли, изчистени, избягва се дантелата. Като цвят е най-предпочитан черният. Има и предпочитания за пепел от рози. Всъщност 5 са основните цветове за тези рокли - червено, тъмно синьо, черно, бяло, пепел от рози. В едно ярко лилаво или ярко розово роклята става кичозна. 



При булчинската мода се запазва дантелата. Младоженките са малко по-смели, позволяват си и различни цветове. За мен булката не може да е в класическия бял цвят.  Трябва да се добави някакъв цветен елемент. В горната част да има нещо по-различно, да не е класическото бюстие с разкроена пола и с 3D цветя. Тези мои идеи тази година се възприемат доста добре, без да ми се променят роклите, което много ме радва.


Днес ми предстои фотосесия с булчински рокли. Надявам се да направим отново красиви снимки. 

Между 50 и 100 часа ми трябват за изработването на една рокля, основно това е ръчен труд, става много бавно. Абитуриентките понякога поръчват и идват след 2 седмици, очакват всичко да е готово. Не става толкова бързо, трябва ми време. Не взимам много поръчки, защото няма да имам време да ги изработя. 

Понякога ми се обаждат с въпрос дали изработвам  дамски костюми, но  аз правя само официални рокли. 

Най-големият комплимент за мен е клиентките да ми кажат, че съм надминала техните очаквания“, сподели още Мария Диомова. 

Още информация  ще откриете в звуковите файлове. 

Снимки: Мария Диомова - личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започнаха археологическите проучвания на крепостта Русокастро

Археолозите от Бургаския музей започнаха разкопки в средновековния град Русокастро. През тази година целта им е да се разчисти изцяло северозападната крепостна стена на града, намираща се между замъка и северозападния ъгъл на укрепената площ. „Обектът вече е почти е почистен, работим! Утре предстои да премахнем аварийната си..

публикувано на 01.07.24 в 13:25

Сливен събра любители и собственици на американски возила

Сливенското летище „Бършен“ събра днес собственици и любители на американски возила-редки и екзотични автомобили, мотори, пикапи, джипове и други от всички епохи. Стартът на събитието даде заместник-кметът по икономическото развитие инж. Стоян Марков, който бе сред гостите. Той приветства с „Добре дошли!“ организаторите, участниците и гости на..

публикувано на 30.06.24 в 16:05

Росина Генчева представя дизайнерски огледала в Бургас

"Огледалце, огледалце, кажи коя е най-красива на света?", попитала мащехата огледалото, а отговорът не й харесал. Огледалото освен образа ни, отразява и самооценката ни. Превърнало се е във важна част от бита ни без която не можем. Изложба на дизайнерски огледала дава нова интерпретация на традиционния аксесоар. Росина Генчева е създател на..

публикувано на 30.06.24 в 09:02

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

Днес е втория ден от първото издание на Палеоуикенд в Бургас. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия назад. Ще научите интересни неща за видовете фосили, динозаврите, произхода на африканската савана и още много. Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в..

обновено на 29.06.24 в 07:50

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43