Първите празнични прояви през месец май в община Болярово са в село Попово. Селището ще отбележи тържествено 6 май, който е храмов празник на местната църква „Св. Георги“ с тържествена литургия. Началото е от 11 часа, час по-късно започва концерта на оркестър „Преслав“. Веднага след него е началото на народните борби. На Гергьовден в село Попово ще се проведе и традиционната земляческа среща.
„Водосветът в църквата, после концертът на обяд, народните борби, които се организират ще съберат много гости. Това ще помогне да е окосят тревните площи, почистване и самият ден ще направи така, че да доведе хора, които отдавна са излезли от селото, отново да бъдат гости на Попово. Каня всички и аз, като кмет на общината“, каза кметът на община Болярово Христо Христов.
Празник предстои и в село Стефан Караджово на 11 май, когато се отбелязват 183 години от рождението на воеводата. Тогава е и патронния празник на училището, носещо името на Стефан Караджа.
„Празникът ще се отбележи с отварянето на родната къща на Стефан Караджа за посетители. Църквата също ще работи. Това предхожда и празникът, който предстои в селото на 24 май“, каза кметът Христо Христов за програмата.
Много гости очаква на 13 май и граничното село Странджа. Тогава се отбелязват 120 години от заселването му от тракийски бежанци. Празничната литургия в храм „Св. Св. Кирил и Методий" ще започне в 10 часа, след което ще бъдат поднесени венци пред паметните плочи на загиналите във войните герои от с. Странджа по повод 110 години Балкански войни (1912 - 1913). Планиран е и концертът на оркестър „Рупци" - гр. Средец със специалното участие на народните певци Ирена Станкова и Живко Петров.
„За всички гости ще бъде осветен курбан за здраве. А кулминацията ще са нестинарските игри, които ще започнат в 20.30 ч. със специалното участие на Станислав Камалиев от гр. Бургас“, каза кметският наместник на селото Иванка Чалъмова.
На 20 май ще има земляческа среща на набор 53 в село Камен връх.
Повече чуйте в звуковия файл:
Бургас отбеляза 117 години от обявяването на независимостта на България с тържествени ритуали. На площад "Атанас Сиреков“ бяха издигнати флаговете на Република България, Община Бургас и Европейския съюз. В церемонията участваха представителни блокове от Бургаски гарнизон, както и организации на военни ветерани. Свещеници от..
С прожекция на филма за българския мореплавател капитан Георги Георгиев ще завърши първото издание на ветроходния фестивал "Созопол Сейлинг Къп“ днес. Фестивалът продължи 3 дни, а в регатата, която беше неговото основно събитие, се включиха 34 яхти. Любовта към морето и ветроходството обединиха хората в екологични каузи, които организаторите на..
В Сливен Денят на независимостта ще бъде честван с общоградска церемония, която ще започне от 18 ч.,на централния градски площад „Хаджи Димитър“. Събитието ще бъде съпроводено с ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. Празничният ден в Града под Сините камъни ще завърши с концерт на сливенския..
117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България беше тържествено отбелязана в Ямбол. За втора година честването се състоя в Музея на бойната слава. Стотици жители и гости на града дойдоха в района на бившите Пионерни казарми, в които днес се намира Музеят на бойната слава: "Да си независим означава да си силен! Най- вече този..
Георги Шагунов - капелмайсторът на 24-ти Черноморски полк в Бургас написва Химн на независимостта. Наричат го “Бащата на музиката” заради големите му заслуги за развитието на този вид творчество в морския град, а и в България. Той е автор на музиката и текста на марша и го написва още след като новината за обявената независимост в..
С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България. Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в Ямбол. След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..
България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ в 10.30 ч. с официален ритуал по издигане на знамената на Република България,..
България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската..
Георги Шагунов - капелмайсторът на 24-ти Черноморски полк в Бургас написва Химн на независимостта. Наричат го “Бащата на музиката” заради..
Над 7 хиляди лева е събрана по време на благотворителния концерт „Шанс за Никола“, който се проведе в Бургас на 15 септември. 10 – годишното момче..