Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стефан Шишков: Неврохирургът трябва да има знания, сръчност и кураж

| обновено на 03.05.23 в 16:01

Неврологията помага само с консервативно лечение - изписване на различни видове медикаменти, а неврохирургията решава проблемите чрез оперативни техники. Това е първото, което д-р Стефан Шишков, началник на Отделението по неврохирургия в УМБАЛ-Бургас съветва пациентите да разграничават сферите на дейност на неврологията и неврохирургията:

"Тези две дисциплини в практиката са свързани много здраво поради простата причина, че заболяванията се откриват в неврологията и след това се консултират с неврохирург, за да може да се извърши по-специфично лечение.“

Самата неврохирургия се занимава с няколко дяла. Това се невроонкология, невротравматология, вродени малформации, съдова неврохирургия, спинална, изброява д-р Шишков и посочва, че за разлика от преди години, когато епилепсията се е лекувала само с медикаменти, сега в по-тежки случаи има и оперативна намеса с добри резултати.

Заболяванията на гръбначния стълб и периферната нервна система са на второ място след простудните заболявания, съобщи в предаването „Без направление“ специалистът:

„Те най-често са с придобит характер в резултат на множество микротравми и физически натоварвания, напрежение. В редицата случаи  са вродени аномалии. Правият стоеж на човека води до проблеми с тази част от тялото. Човешкият организъм си е изградил някакъв защитен механизъм, но не бива да се подценява и най-малката болка.“

Като за начало може да се обърнете към личния лекар, но ако болката се повтаря  трябва да се потърси специалист, съветва д-р Шишков.

Дисковата херния е едно от най-честите неврологични заболявания. Какво представлява, каква е разликата между онова, което разговорно наричаме лумбаго и ишианс и какво е лечението-чуйте повече в звуковите файлове.

Д-р Стефан Шишков е специалист-неврохирург с над 25-годишен стаж по специалността и опит във всички операции, които се прилагат в съвременната неврохирургия, включително операции с голям обем и сложност. Отделението, което оглавява, предлага големи предизвикателства и разнообразни случаи - от травми, до мозъчни и гръбначни операции. Д-р Шишков има опит в детската неврохирургия, в лечението на дискови хернии и справянето с хроничната болка.

„За да стане един човек неврохирург, има няколко условия, на които трябва да отговаря. Първо трябва да има желание за работа и желание да се хвърли в това необятно море от проблеми. Второто е знания, третото е сръчност или ръце, както казват хората, умения и последното е-кураж.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

публикувано на 15.02.25 в 08:30
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37