За качествено водоподаване за поредна година се борят жителите на поморийското село Медово. Това стана ясно при обсъждането на проектобюджета на Община Поморие за тази година. Морската община е сред малкото, запазили практиката това да става със срещи във всяко едно населено място. Жителите на селото, което все повече се налага като туристическа и вилна зона заради близостта си с областния център и Слънчев бряг, се събраха в кметството за среща с общинското ръководство.
Водата и каналът са болката на нашето село, заявиха местните хора. Проблемът не е нов и е дискутиран през годините. Медовци припомниха разговори с регионалния министър Иван Шишков, който също, посочиха те, имал къща в селото:
„Аз ще ви поканя горе, където ние имаме къща, да си измете ръцете, но ще спра хидрофора. Тук не сме някакви ферма, да гледаме добитък-живеят хора, а домакинствата имат нужда от вода.“
„Всички имаме зор и за вода, и за канал! Министър Шишков ни обеща. Докъде стигна въпросът с подмяната на тръбите? Предлагам да му отидем на гости цялото село и да каже.“

"Това, което говорихме тогава и тази канализация прословута-ние говорихме само за вода. Министър Шишков каза-и канал, и пречистване. Ние възложихме всичко това", коментира кметът Иван Алексиев като уточни, че няма контакт със служебния министър на регионалното развитие и благоустройството.
В горния край на селото дори има откази на инвестиционни намерения заради проблема с водата. След поредна среща с ръководството на ВиК заместник-кметът на община Поморие Кунчо Гайдов разяснява:
„Те излизат с тезата, че ВиК дружеството стопанисва и управлява собственост, която е на общините. И казват-не можем да извършваме инвестиции, можем да правим само ремонти. За да се направи инвестиция за нов каптаж или нова помпена станция, която да тласне над село и оттам да почне гравитачно да спуска на другите УПИ-та, се иска инвестиция, която не е в правомощията на ВиК холдинга. Общината трябва да канидатства, но в момента не ни е позволено-в селските райони няма водни проекти за канидатстване през МРРБ , има само за над 10 000 жители.“

В хода на дискусиите по проблемите на населеното място е поставен и въпросът за минералната вода, която Медово има и включването й към водопровода. От Министерството на здравеопазването има становище, че водата не е годна за пиене. Химици от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ са препоръчали метода на обратната осмоза. Хронологията и направеното да момента обобщи кметът Иван Алексиев:
„Проектът е готов, даден на проектанти-водопровод, канал, дъждовна, пътища и улици на цялото село. Нали се сещате колко пари струва това, а аз нямам гаранции, че този проект ще бъде финансиран.“
Продължавам да търся министър Шишков, увери кметът и посочи, че в момента се действа по варианта минералната вода с обратна осмоза да бъде включена към съществуващата водопроводна мрежа. Ефектът, който се очаква е, повишаване на дебита, за да може селото да има вода в горната част.

Политиката в малките населени места е да са на септични ями, каналът е идея фикс, стана ясно на срещата. Ограничения за скоростта на централната улица към Бата поискаха още местните хора. От администрацията уточниха, че те са предвидени в цялостната рехабилитация на пътя. За проекта върви процедурата за избор на изпълнител. Състоянието на улиците в селото и дерето над него бяха част от останалите теми.
Серията срещи в населените места на общината продължава и през тази седмица.
Графичната база „Тодор Атанасов“ в Бургас ще бъде превърната в „Културно-образователен център и музей“. Дългоочакваният ремонт започва съвсем скоро, след като в началото на следващата седмица ще бъде избрана и фирмата изпълнител. Ремонтните дейности са част от трансграничен проект между България и Турция - „Туризмът чрез култура – наше общо..
Министерството на земеделието и храните организира Национален рибен фест на Ченгене скеле край Бургас. Събитието на 30 ноември е посветено на популяризирането на рибата и рибните продукти, както и на подкрепата към българските рибари, производители и преработватели. Демонстрации и лекции, свързани със здравословното хранене,..
През октомври 2025 г. пътуванията на български граждани в чужбина се увеличават с цели 15% спрямо същия месец на 2024 г., докато посещенията на чужденци в България нараства с едва 0,4%, показват последни данни на Националният статистически институт (НСИ). Пътуванията на български граждани в чужбина през октомври са 829,3 хил., или с 15% над..
Тази година посрещането на Новата година ще е необичайно за хотелиерите и ресторантьорите. За няколко часа няма да работят ПОС терминалите и банкоматите заради техническо прекъсване, свързано с настройването на банковите системи за преминаване към еврото. Ще се наложи да плащаме само в брой. Някои от ресторантите дори няма да..
Три компании, заинтересовани от закупуването на румънските активи на руската енергийна компания "Лукойл", преговарят директно с нея, заяви във вторник румънският министър на енергетиката Богдан Иван, цитиран от онлайн изданието profit.ro , предаде Ройтерс. "Лукойл" има 320 бензиностанции в Румъния, управлява третата по големина рафинерия в страната и..
„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол е извършило инвестиции в размер на 18 018,48 лв. без ДДС за модернизация и подобряване на водоснабдителната инфраструктура на територията на община Болярово. Сред новите активи са реконструкция на уличен водопровод в село Попово, както и монтаж на седем помпени съоръжения в населените места Воден, Попово,..
Цените на едро на основни хранителни продукти като яйцата, брашното и картофите са се повишили през последната седмица, показват обобщени данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. През последната седмица цените растат на брашното, кашкавала, прясното мляко, но поевтиняват сиренето и киселото мляко, олиото, свинското и пилешкото месо...