Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По Програмата за морско дело и рибарство:

Рибарските общности от Поморие, Бургас и Несебър получиха 1 млн.лв.

снимката е илюстративна
Снимка: БНР Бургас

Рибарските общности получиха 1,2 млн. лева в подкрепа на инфраструктурата, туризма и спорта по Програмата за морско дело и рибарство. Сумата, изплатена от Държавен фонд „Земеделие“, си поделят 11 бенефицеинти.

Най-много средства, в размер на 544 188 лв., са изплатени на община Поморие, която има 4 проекта по програмата. Общината получава авансови плащания по два договора по мярка 1.8 „Рибарски пристанища, кейове за разтоварване, рибни борси и покрити лодкостоянки“ от стратегията на Местна инициативна рибарска група. Финансова помощ за първия е в размер на 156 003 лв. Инвестицията е предназначена за модернизацията на слип за рибарски лодки в пристанището.  За втория проект са преведени 153 798 лв. Инвестицията е за създаване на морски център „Магазия” - Поморие“, който ще обслужва рибарско пристанище.

По друг проект на общината,  който се реализира по мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“ от стратегията на МИРГ Поморие, е отпуснат аванс от 155 628 лв. Помощта е за рехабилитация на крайбрежна алея и зелените площи на улица „П. К. Яворов“. Предвижда се още и подмяна на настилката и старите осветителни тела в оста на алеята.

Последният проект, за който община Поморие получава аванс от 78 759 лв., е по мярката „Засилване на ролята на рибарската общност“. Средствата са отпуснати за провеждане на тридневен фестивал под надслов „Рибен фест - Поморие”.

На община Бургас са изплатени 239 985 лв. за изграждането на нова лодкостоянка в квартал „Сарафово“. Тя ще осигури сезонно укритие за малки рибарски лодки. Капацитетът на съоръжението е за 20 плавателни съда с дължина 6,5 м.

Аванс, в размер на 64 738 лв., е преведен на МИРГ „Несебър - Месемврия“. С безвъзмездната помощ се финансират текущите разходи на групата за 2023 г.

Три от частните проекти, които получават плащания в размер на общо 287 945 лв., са част от стратегията на МИРГ „Несебър - Месемврия“. Най-голямата сума, в размер на 188 397 лв., е наредена по сметката на бенефициент, който реализира инвестиция по мярка 3.1 "Развитие на нови туристически продукти и атракции" от стратегията на рибарската група. С безвъзмездната помощ ще бъдат закупени съоръжения за оборудване на общинския ветроходен клуб с учебни плавателни съдове. Целта на проекта е клубът да се утвърди като гръбнак на националния отбор на България по ветроходство и превръщане му в център на ветроходния спорт у нас. Второто плащане от 55 329 лв. по мярка 3.2 "Популяризиране на местните ресурси и подкрепа за развитието на дребно мащабна инфраструктура" се отпуска за разработването на 4 нови туристически пакета с акцент върху слабо популярни ресурси и населени места от община Несебър, рибарски селища и др.

За третия частен проект, договорен чрез МИРГ „Несебър - Месемврия“, са наредени 44 219 лв. Със средствата се организира шестото издание на международния фестивал за любителските клубове по народни танци “Море бушува, Обзор танцува“.  Фестът събира фолклорни ансамбли от Македония, Гърция, Турция, Румъния, Унгария и Украйна. 


По публикацията работи: Петя Янакиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите отчитат увеличение на туристите през летния сезон

Увеличение на туристите през летния сезон отчитат туроператорите, които организират входящия туризъм за България. Добри са прогнозите и за предстоящия зимен сезон.  Най-много са били туристите от Румъния, Полша, Чехия, Великобритания и Германия, каза Иван Грошев - председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. "Английският пазар показва..

публикувано на 05.10.24 в 14:19

Сдружението за модерна търговия: Големите вериги са готови за еврото

В значителна степен големите търговски вериги са готови за въвеждане на еврото, отчетоха от Сдружението за модерна търговия, което обединява 750 обекта за продажба на хранителни и битови стоки в цялата страна. Пред журналисти във Враца от сдружението прогнозираха, че след обявяване на евентуална дата за приемане на страната ни в еврозоната, за веригите..

публикувано на 05.10.24 в 08:17

Обсъдиха проблемите с водата в Крушаре

Проблемите с водоподаването в село Крушаре бяха обсъдени днес по време на среща при кмета Стефан Радев в Община Сливен с директора на ВиК Пламен Трифонов, кмета на Крушаре Димо Станков и жители на селото. Заради честите аварии по старата водопреносна мрежа в Крушаре често няма вода, разрушава се инфраструктурата и това е проблем за живеещите там...

публикувано на 04.10.24 в 14:56
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32