История, свързана със завръщане към българското културно наследство и традиции ни представя новата песен на Веси Бонева, която съчетава модерен бийт и български фолклор. Музиката на "Следи" е написана от Светлин Къслев и Веси Бонева. Сестрите Ива и Велислава Костадинови, изпълнителки на автентичен фолклор, зареждат песента с енергията на гласовете си.
Веси Бонева, която от няколко години заедно със своята половинка Явор Велчев-Yavi и синът им Дариел живеят в Бургас, избра БНР-Бургас за радиопремиера на „Следи“. В ефира на предаването „Ева в неделя“ тя разказа:
„Още когато сътворихме с толкова любов албума „Родината“ си мислехме, че българският фолклор заслужава да се вкара един такъв модерен мотив. Защо? Видяхме голямо разграничение между традиционния фолклор и този нов стил, който „се поля“ из цялата страна и не беше много здравословен. Представях си го като връщане към традицията-шевиците стават модерни и хора, които слушат други стилове музика като денс, хаус, трап-да поставим един много красив мост между старото и новото. На този мост да се срещнем поколенията като вземем есенцията от традициите да ги пречупим през нашия модерен подход.“
Възрастовата граница на тази песен е от 0 до 100 години. Трябва да издигнем едно ново ниво и освен бабата с внучето, които ще чуят тази песен, тя да се запее и в дискотеката, убедена е певицата.
Веси Бонева посвещава песента на своята майка.
Видеото е дело на Buddubbaz Tape Company, но и самата тя взима участие в режисурата. Специално участие във видеоклипа има един от “Гласовете на България” - Калоян Николов. Изявявайки своите актьорски, а не певчески способности, бургазлията изгражда връзката между новото и старото в сюжета. Иначе ще го видите и майсторски да цепи дърва, издава Веси Бонева:
„Тогава нашите погледи се срещат и моята героиня разбира, че онова, което й е липсвало, е истинската любов, привличането и магията, които се случват в името на свободата, в името на това да бъдем себе си, а не да се крием зад лъскави сгради и много пари. Днес сме тук, утре ни няма и душа се ражда от двама, е лайтмотивът на песента.“
Включват се и част от танцьорите от “Майсторите на танца със силно актьорско присъствие. Те пресъздават някогашната “седянка”, която събирала младите, готови за женитба. В клипа има тъпани, въртене на пойове и хорото, което от стари времена е обединявало българите.
Снимките са в Етнографския музей в град Радомир и бутиков комплекс в Годеч. В клипа Веси Бонева сменя няколко визии-от бизнес дама в бяло през момиче в автентична фолклорна носия. Стилист е Антония Йорданова.
В Бургас Веси Бонева и Явор Велчев-Yavi вече имат свое музикално студио, готови са в най-скоро време да представят албума си с детски песнички, а певицата издаде, че на есен се задава и първата й самостоятелна изложба.
Разговорът чуйте в звуковия файл.
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за..