Реставрацията на най-старата сграда в морския град, Бракаловата къща, където се намира Етнографския музей, продължи повече от 2 години. Тя е построена през 1872 г. от бившия кмет Димитър Бракалов, помогнал много за утвърждаването на Бургас като център на Югоизточна България след Освобождението.
Сградата на Етнографския музей е една от най - емблематичните в Бургас и единствената запазена в така наречения Цариградски стил. В миналото тя е била хотел, използвана е и за детска градина. Етнографската експозиция е представена тук от 1980 година.
„Сбъдна се една наша мечта! Сега имаме ремонтирана сграда на музея, обновена експозиция, но и осъществихме и една концепция за изграждане на кафе – аператив, ново фонодхранилище, две реставрационни ателиета, сцена в двора и паркинг. Изпълнен беше плана максимум който си поставихме!“, каза директорът на РИМ – Бургас Милен Николов.
повече може да чуете в звуковия файл:
Той разказа, че началото е поставено през 2017 година, когато музеят възлага проектирането на ремонта. Извършено е и съгласуване в НИНКН, което продължава 2 години, защото къщата е и паметник на културата. Община Бургас подкрепя идеята и печели европейско финансиране за осъществяване на проекта за реставрация и още по-голяма социализация на имота. Реализираните дейности са за близо 1 млн. лева.
„Обновената експозиция представя възстановка на странджанска одая, има мутимедийна зала и детски кабинет, фоайето е оформено като експозиционна зала за изложби. На втория етаж сме представили красотата на местното облекло на различните етнографски групи, представяме и нови, непоказвани до сега носии. Показана е и богата колекция от накити и са представени и местните обичаи характерни за региона“, посочи още Николов.
Благоустроено е и дворното пространство. Изграден е нов плочник, монтирана е нова ограда. Има малка сцена за пресъздаване на обреди, камерни концерти и пърформанси, обновено е и любимото на много бургазлии етнографско кафене, което предвижда да предлага в менюто си любими специалитети на българина от края на 19-и век.
„Ние сме единствения музей в България с нови фондохранилища, единственият музей, който е направил две реставрационни ателиета! По проекта е закупена и пещ за печене на керамика, това ни дава възможност да правим и продаваме наши сувенири, да организираме творчески ателиета, обмисляме и целогодишно предлагане на обучения за млади занаятчии, да организираме интересни събития на живо. Целта ни е да привлечем повече посетители на всякаква възраст, който не само да разглеждат музейната експозиция, но и да се включват в организираните от нас интересни събития и обучения“, каза още Милен Николов.
Откриването на обновения Етнографски музей ще е на 12 май, петък от 11 часа.
На събитието ще присъстват Кметът на Община Бургас г-н Димитър Николов, Министърът на културата, Областният управител, депутати от парламентарно представените партии, директори и колеги от музеите от страната, бивши и настоящи колеги.
След тържествения водосвет и прерязването на лентата гостите ще разгледат обновената експозиция на музея, реновираното дворно пространство, новопостроените фондохранилища, откритата сцена, Етно кухнята, Етно кафене и двете реставрационни ателиета – за метал и керамика.
За всички гости ще пее и танцува Ансамбъл „Странджа“.
Директорът на музея Милен Николов и кмета на Желязово Меджит Мехмед ще демонстрират приготвяне на традиционни ястия в Етнокухнята.
повече може да чуете в звуковия файл:
Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище „Христо Ботев“ по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе озаглавено „Разходка във времето“, а над 50 настоящи възпитаници минаха по червения килим пред..
Успехът в "Стани богат" е комбинация от знания и късмет. Това сподели пред БНР-Бургас секретарят на Община Созопол Янко Костадинов, който спечели 3 000 лева от шоуто. Той обяви, че ще дари част от сумата за благотворителна кауза. Без да се замисли той знаеше, че Шошони, Кроу и Юта са индианиски племена, а комиксовият герой, който не носи..
Сливен днес се превърна в притегателно място на ретро возила от близкото и далечно минало, съобщиха от общината. Дванадесетото издание на инициативата събра на „Ритейл парк“ 215 колекционери на стари автомобили, мотоциклети и велосипеди от цялата страна, включително един представител от Румъния. Заместник-кметът Стоян Марков беше сред..
С модно ревю на цветни тоалети с вплетени живи цветя бе открито 40-тото юбилейно издание на Националната изложба „Флора-Бургас“. Над 100 са участниците тази година. Изложението представя най-доброто в сферата на цветарството, флористиката и ландшафната архитектура. Началото на цветния празник даде посланикът на Австрия у нас нейно..
Пролетна чорба от коприва представиха днес в Етнокухнята на бургаския музей на улица "Славянска" 69. Кулинарната демонстрация направи лично директорът на музея д-р Милен Николов. Рецептата е от котленския край. Показани бяха стъпките за приготвянето на чорбата, необходимите съставки и кулинарните тънкости, които правят супата от коприва питателна и..
Николай Пеев отбеляза 100 –я си рожден ден. Сред най-близките си, с любимия официален костюм и в любимо заведение. Освен подаръци от деца, внуци, правнуци и роднини, бившият офицер от гранични войски получи поздравление и подарък от кмета Димитър Николов, който му пожела крепко здраве и бодър дух. На 100 години има много неща, които не се променят..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“, създадена от Иван Христов и Андрей Арнаудов. Новината бе оповестена навръх рождения ден на примата. "Благодаря на Иван и Андрей и на целия екип на..
Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище „Христо..