Обществено обсъждане на предпроектното предложение за изграждане на новото рибарско пристанище на Приморско се проведе днес. Основните въпроси и притеснения на хората бяха свързани с това дали са предвидени теченията на морето в района, особено тези от юг. Според тях при изготвянето на проекта трябва да се обмисли създаването на отвори, за да не получават затлачвания. "Проведени ли са всички проучвания, които дават възможност за създаване на модели, за да не ни сполети съдбата на някои подобни проекти в нашия край? А именно затлачване с пясък и след време това пристанище да стане буквално неизползваемо?", попита и общинският съветник Стоян Василев. На този въпрос експертите отговориха, че на тази фаза, за тези срокове и с този бюджет това проучване няма как да бъде осъществено. Това може да се случи на фаза работен проект, поясниха те.
Предвижда се пристанището да бъде разделено на зони за плавателни съдове с различна дължина. "Най-големите плавателни съдове ще са с дължина максимум 27 м. , два броя са предвидени. 8 броя са с дължина до 21 м. От пристанищната територия ще бъдат пуснати съоръжения,които се пускат от стоманено-бетоновата част на пристанището, към които пристават различни плавателни съдове. В случая имаме възможност за приставане на 75 броя с дължина 9 м., 96 броя от 8 м.", обясни инж. Димитър Генев от фирмата, изготвила предпроектното проучване.
Процедурата след това включва изработка на Подробен устройствен план и Парцеларен план, които да включват акваторията, обясни Георги Вълков, експерт по пристанищни съоръжения. За изграждането на подобни съоръжения са необходими приблизително между 20 и 30 млн. лв.
През 2011 г. пристанището беше държавна собственост и бяха необходими близо 5 години, за да може Министерският съвет да вземе решение и да го прехвърли към Община Приморско, обясни кметът Димитър Германов. "През средства, които преминават през ИАРА за реконструкция и модернизиране, разширяване на съществуващи рибарски пристанища, доколкото знам тази мярка ще се отвори през следващата година. Не знам дали ще успеем до тогава, но целта е да кандидатстваме и да получим средства от Европейския съюз", допълни той.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..