От днес в рамките на два дни, на различни места в Бургас и страната се провеждат кулинарни работилници, които са част от кампанията “Революция в храненето“, на фондация „За храната“. Тя се провеждат за шеста поредна година, а през тази се обръща по-специално внимание на здравословното хранене на деца с хранителни алергии и непоносимости. Кампанията е с подкрепата на омбудсмана на България.
Всъщност зад тази фондация стоят доброволци-организатори на детски кулинарни работилнички, които са родители, с различни професии. Това обясни Елина Чекаларова, от фондацията и инициатор на тази кампания, която гостува в предаването „Радио - айляк“:
„Организира се с много любов от майки, от цялата страна. Тази година стана много по-бързо организацията, но с повече участници. Решихме да обърнем внимание на обществото за тези деца, както и на възрастните, които имат хранителни алергии и непоносимости.
В ЕС от 2019 година са регистрирани 3,5 млн. души, под 25 години, които имат такива проблеми. А у нас не е правено такова проучване, поискахме, но ни казаха, че няма. Много директори в детски градини и училища не знаят как да реагират, когато има в тяхното заведение дете с такъвм проблем Самите деца също са подтиснати, защото в това отношение те се чувстват изолирани, а не трябва да е така.
За разлика от останалите градове в страната в община Бургас се обръща повече внимание на тези деца. В детските градини и училищата имат менюта за деца с различни хранителни алергии.
В района на Колежа по туризъм в събота ще има кулинарна работилничка за деца, част от инициативата на фондация „За храната“, но е организирана от доброволеца Георги Русев, познат на нашите слушатели от групите „G.R.A.S.“ и „Горещ пясък“. Сега е преподавател и докторант на университет “Професор д-р Асен Златаров“. Какво сподели той специално за „Радио айляк“:
„В основата на тази инициатива стои запознаването на децата, във възрастта между 9 и 11 години. Очакваме и деца от предучилищна възраст до 5 клас, за да разберат повече за алергиите на децата към храните, какви са симптомите, да ги разпознаят лесно.
Ще покажем как могат да бъдат приготвени полезни храни без алергени, ще ги обогатим с познания, защото ще бъдат запознати и с това, че техният здравословен проблем не ги прави по-различни от останалите деца. Ще разкажем за ползите от здравословната храна и за ползите от рибните продукти.
За първи път се включвам в тази кампания като доброволец и организатор на такава работилница, провокиран от Елина Чекаларова. Провокира ме това, че ние трябва да обясняваме на малчуганите, дори и като родители и в случая на работилницата, че трябва да обръщат внимание на полезните храни.“
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна..