Традициите в текстилното производство и облеклата като знак на времето, в миналото и днес, бяха акцент на събитията, с които Регионалният исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ откри Нощта на музеите в Сливен, съобщиха от пресцентъра на Общината.
В града, където Добри Желязков създава през 30-те години на 19 век първата текстилна фабрика на Балканите, по-късно, през 1883 година, се е родило и първото професионално учебно заведение по текстил.
Очакваното музейно ревю се състоя пред сградата на Регионалния исторически музей. На подиума дефилираха девойки и младежи в автентични, стари женски и мъжки облекла, богато украсени с везба, мъниста, шнурове, дантели и други ръчно изработени или пришити елементи. Пътешествието във времето пренесе публиката в края на 19 и началото на 20 век, когато градските жени са носили разкроени рокли от коприна, а елегантните шапки и чадърите са навлезли като неизменен аксесоар. Студенти от НБУ провокираха младите зрители със смели решения за градски шик на облекла, изработени от рециклирани тъкани и синтетика. Имаше и авангардна колекция, предназначена за изтънчените и ценителските вкусове. Представени бяха и стилните, качествени облекла на популярната модна къща „DiKa”. Настроение и приятни емоции още създадоха въздействащите танцови и вокални изпълнения на състави от Сливен и Нова Загора.
Интересно преживяване бяха подготвили за своите гости и в единствения у нас Национален музей на текстилната индустрия, който се намира в Сливен до фабриката на Добри Желязков. Екипът на музея съвместно с филиала на ТУ – София и гимназията по текстил отвориха ателие – шивачница „Модена“ за декориране на текстилен материал чрез електронна бродировъчна машина и изработване на пъстроцветен шал с ръчна шевица.
Ново тази година бе и играта „Моето музейно селфи“, организирана от РИМ, ХГ „Д.Дорович“ и екипа на Късноантичната и средновековна крепост „Туида“. Бяха предвидени награди за посетителите, които си направят селфи при посещенията в музеите или галериите в града и го популяризират в социалните мрежи.
Разнообразните изложби, заниманията и изненадите, подготвени от културните институции, провокираха интереса на семейства с деца, младежката аудитория, ценители. Програмата на Нощта на музеите е част от Майските дни на културата „Сливенски огньове“.
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на проектите през електронната система на фонда е 15 февруари. За финансиране могат да кандидатстват културни организации, юридически лица, творци, упражняващи свободни професии в сферата на културата..
Мария Генова ще постави тази пролет на сцената на Драматичен театър "Адриана Будевска" постановката „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. Мария е победител в първото издание на Конкурса за абсолвенти на името на Борислав Чакринов. Сюжетът е нажежен от страсти. Изолирана на остров, в двойката се разгръща дълбока взаимна омраза, породена от години на..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров, е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК на 7-и януари. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев,..
Сдружение "Посока Бургас" организира изложба "Еклектика 2" през март тази година. До момента участие са потвърдили 15 творци. Целта е събиране на средства, с които да продължи рисуването на графити по градските фасади. Те са дело на графити художника Иван Янков - Естео, като искаме да заменим грозните надписи с красиви рисунки, съобщи Ивайло Найденов..
Започна четвъртото издание на националния литературен конкурс "Любовта е извор". Той е в памет на писателя Стоян Русев (Дядо Благо) и се организира по инициативата на малкотърновеца Димитър Кукузелов, с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и читалище "Георги Попаянов 1914" – Малко Тръново. Медиен партньор е БНР Бургас. Целта на конкурса..