Най-често продаваните фалшиви продукти са дрехи и аксесоари, обувки, електронни устройства, хигиенни и козметични продукти, посочи пред БНР основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова. Тя добави, че за Европа най-високият дял се пада на Гърция – 62%, а за България процентът е 39.
Притеснително е, че половината от младежите на възраст от 15 до 24 години поне веднъж са закупили онлайн фалшив продукт умишлено или случайно, отбеляза Руменова, като се позова на данните от проучване на Европейската комисия.
Но как да разпознаем фалшивата стока?
"Понякога трудно, но трябва да се направят две важни проверки. Едната е на лицето, което ни предлага сделката - дали е реален търговец и какви са отзивите на потребителите за него. След това е добре да се насочим към самия продукт. Често фалшификатите приличат по име на оригиналните брандове, но има добавена буква или промяна. По някакъв начин се наподобяват и запазените знаци на бранда, но има малки отлики, които би трябвало да ни подскажат, че не сме попаднали на оригинала. Най-често ориентир е цената. Но търговците може да ползват способа намаление. Ако е 80 или 90%, то е много съмнително, че някой бранд ще намали толкова много цената на продуктите си", обясни експертът.
Фалшификаторите нарочно правят отлики с визията и бранда на оригиналния продукт, за да не попаднат под ударите на закона. Това обаче не пречи на контролните органи да ги разпознават, санкционират и изземват.
„От началото на годината има над 180 хиляди артикула с регистрирани търговски марки, които са задържани. Има начин тези стоки да бъдат спирани, но ние трябва да бъдем бдителни, особено в интернет, където контролът е значително по-труден, а офертите достигат по-лесно до потребителите – буквално на техните лични устройства.“, коментира Габриела Руменова.
Освен, че нанасят имиджови и икономически щети на оригиналните брандове, самите стоки обикновено са с по-ниско качество. Някои могат да се окажат опасни, обясни още тя и предупреди: „Това важи за козметиката. Но за електроуредите също – хората не си дават сметка, но недобре изчислени и направени електроуреди може да предизвикат къси съединения, пожари и други сериозни последици.“
„Имали сме сигнали, свързани със закупуване на фалшиви продукти. Единият от тях за бельо, световен бранд беше имитиран. Дамата не беше успяла да се ориентира, че закупува фалшиви стоки, защото от изпратените до нас екранни снимки се вижда, че цената е била представена с намаление и посочената редовна цена беше много близка до тази на оригиналните продукти. Беше рекламирано значително намаление, което я беше привлякло“, разказва Руменова:
Тя цитира и друг случай, в който господин е закупил парфюм на своята съпруга с идеята да я изненада, а се оказало, че е фалшив. Дори бил в разфасовка, каквато не се предлага от оригиналния производител. Със съдействието на „Ние, потребителите“ търговецът е приел обратно стоката и е върнал парите на хората:
Ако попаднем на фалшиви продукти, първото нещо, което трябва да направим, е да се опитаме да ги върнем на търговеца и в никакъв случай да не ги ползваме, защото може да се окажат опасни.
От 12 ч. днес (5 февруари) се въвежда временна организация за безопасност на движението в две отсечки от пътя Лозарево–Прилеп поради преминаване на тежка механизация за ремонта на жп тунела и линията Карнобат–Синдел. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. В тази връзка шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и ограничение на скоростта..
Община Царево съобщи, че общинският път на село Бродилово ще бъде временно затворен за извършване на основни пътни дейности. Ограничението на превозните средства ще бъде в сила от днес до 7 февруари, за времето между 09:00 и 17:00 часа всеки ден, за да се осигури безпрепятствено полагането на първия слой асфалт. Шофьорите и пешеходците трябва да..
Изложба „За Сините камъни с любов“, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк „Сините камъни“ бе открита във фоайето на зала „Май“ в Сливен. Експозицията е организирана от Българска фондация „Биоразнообразие и приятели – природолюбители, учени и изследователи“ и е част от събитията, целящи да наклонят общественото мнение в полза на..
Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Сливница“ и ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. Причината е продължаващата подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий". Ограничението ще е в сила от 05.02.2025 г. (сряда) до 18.02.2025 г. (вторник). Там ще бъде въведена а временна организация на..
Във връзка с ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация по ул. „Пробуда“, от 09:00 часа на 5 февруари се затваря за движение на МПС, за срок от 2 месеца, участъкът от ул. „Ивайло“ до ул. „Цар Калоян“. Шофьорите трябва да използват обходни маршрути.
Поради неотложни ремонтни дейности по пътното платно до 17:00 часа днес ще бъде затворена част от улица „Младост“, в бургаския квартал "Долно Езерово". Автобус №7 временно ще преминава през ул. „Средногорие“, но няма да бъдат пропускани спирки ( спирка : център, след това временна спирка в края на улица „Средногорие“ в близост до спирката на стадиона)...
С дрон ще се наблюдават пожароопасните места в Бургас. Летателната машина ще бъде закупена от Община Бургас в рамките на проект с европейско финансиране. По настояване на бургаската пожарна ще бъдат изградени и две кули, които да следят температурата и метеорологичните условия. Тази година специално внимание ще се обърне и на областта между село..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Изложба, посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни“ се открива тази вечер в галерия "Май“ в Сливен. Експозицията е..
Водата ще бъде спряна на няколко места в Бургас, уведомяват от ВиК. Причината е аварии, които трябва да се отстранят. До тогава са възможни прекъсвания..