Най-често продаваните фалшиви продукти са дрехи и аксесоари, обувки, електронни устройства, хигиенни и козметични продукти, посочи пред БНР основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова. Тя добави, че за Европа най-високият дял се пада на Гърция – 62%, а за България процентът е 39.
Притеснително е, че половината от младежите на възраст от 15 до 24 години поне веднъж са закупили онлайн фалшив продукт умишлено или случайно, отбеляза Руменова, като се позова на данните от проучване на Европейската комисия.
Но как да разпознаем фалшивата стока?
"Понякога трудно, но трябва да се направят две важни проверки. Едната е на лицето, което ни предлага сделката - дали е реален търговец и какви са отзивите на потребителите за него. След това е добре да се насочим към самия продукт. Често фалшификатите приличат по име на оригиналните брандове, но има добавена буква или промяна. По някакъв начин се наподобяват и запазените знаци на бранда, но има малки отлики, които би трябвало да ни подскажат, че не сме попаднали на оригинала. Най-често ориентир е цената. Но търговците може да ползват способа намаление. Ако е 80 или 90%, то е много съмнително, че някой бранд ще намали толкова много цената на продуктите си", обясни експертът.
Фалшификаторите нарочно правят отлики с визията и бранда на оригиналния продукт, за да не попаднат под ударите на закона. Това обаче не пречи на контролните органи да ги разпознават, санкционират и изземват.
„От началото на годината има над 180 хиляди артикула с регистрирани търговски марки, които са задържани. Има начин тези стоки да бъдат спирани, но ние трябва да бъдем бдителни, особено в интернет, където контролът е значително по-труден, а офертите достигат по-лесно до потребителите – буквално на техните лични устройства.“, коментира Габриела Руменова.
Освен, че нанасят имиджови и икономически щети на оригиналните брандове, самите стоки обикновено са с по-ниско качество. Някои могат да се окажат опасни, обясни още тя и предупреди: „Това важи за козметиката. Но за електроуредите също – хората не си дават сметка, но недобре изчислени и направени електроуреди може да предизвикат къси съединения, пожари и други сериозни последици.“
„Имали сме сигнали, свързани със закупуване на фалшиви продукти. Единият от тях за бельо, световен бранд беше имитиран. Дамата не беше успяла да се ориентира, че закупува фалшиви стоки, защото от изпратените до нас екранни снимки се вижда, че цената е била представена с намаление и посочената редовна цена беше много близка до тази на оригиналните продукти. Беше рекламирано значително намаление, което я беше привлякло“, разказва Руменова:
Тя цитира и друг случай, в който господин е закупил парфюм на своята съпруга с идеята да я изненада, а се оказало, че е фалшив. Дори бил в разфасовка, каквато не се предлага от оригиналния производител. Със съдействието на „Ние, потребителите“ търговецът е приел обратно стоката и е върнал парите на хората:
Ако попаднем на фалшиви продукти, първото нещо, което трябва да направим, е да се опитаме да ги върнем на търговеца и в никакъв случай да не ги ползваме, защото може да се окажат опасни.
От 1 май започва дейността по охраната на селскостопанската продукция в Сливенско. За поредна година охраната ще се финансира от общината. Тя се поема от общинската охранителна фирма. Охранителите са организирани в два центъра – в селата Желю войвода и Селиминово. Те ще обслужват и близките около тях населени места, и ще работят от началото на май..
Платеното паркиране в „Зелена зона“ в Бургас преминава в летен режим о т 2 май 2025 г., съобщават от Общината. Работното време се удължава и зоната ще бъде активна всеки ден – от понеделник до неделя включително, в часовете от 11:00 до 20:00 ч. Не на шега: От днес платеното паркиране в Бургас е 2 лева Промененият режим ще бъде в сила до..
Изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов сезира министъра на вътрешните работи Даниел Митов и директора на "Пожарна безопасност и защита на населението" Александър Джартов за проверка на системата BG-ALERT. В писмото на Борислав Сарафов се посочва как "през последните години България е засегната от редица бедствия - наводнения,..
110 000 лева трябва да предвиди в бюджета за тази година Община Бургас, за изграждането на нов паркинг за превозни средства и зарядна станция за електромобили. Проектът на решение е на общинските съветници от ГЕРБ и бе гласуван по време на заседанието на Общинския съвет. Евелина Михалева посочи, че свободната зона на улица „Пробуда“, в..
Днес ще бъде извършена планова техническа профилактика, за времето от 9 до 17 часа, на предавателите на ултракъси вълни БРОДИЛОВО 4 на честота 102.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“; БРОДИЛОВО 5 на честота 90.8 MHz, излъчващ програма „Хр. Ботев“; както и БРОДИЛОВО 6 на честота 91.7 MHz, излъчващ програмата на Радио Бургас. Възможни са прекъсвания..
Напрежение преди днешната Общинска сесия в Несебър. Художници ще протестират срещу предложението на Общината да закрие Градската художествена галерия и да предостави помещението за извънкласни занимания на учениците от начален курс на местното училище. Помещението се намира в центъра на Стария глад и е единствената постоянно действаща..
За 30 април Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение от първа степен (жълт код) за равнинната част от Южна и Източна България. В 17 области от страната, сред които Бургас, Ямбол и Сливен, се очакват близки до нулата температури и условия за слана в ранните сутрешни часове. По Черноморието през деня ще бъде..
Има ли наличие на радон в образователни, обществени и частни жилища в Бургас. Това бе най-коментираната тема в Общинския съвет, след като отне на..
Жители на няколко села ще затворят пътя Ямбол-Средец, в участъка Тамарино–Войника, в знак на протест срещу лошото състояние на отсечката. Основен ремонт е..
Община Бургас трябва да предвиди средства в размер на 1 200 000 лева в бюджета си за тази година, за да изгради втори вход-изход от квартал „Сарафово“..