Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдбите на Кера Тамара и Людмила Живкова преплетени в "Елегия. Когато баща ти е цар"

Две различни жени, а между тях стоят 600 години разлика. Едната е знаково лице на българския социализъм, другата е непозната и забравена, дете на Средновековието. Нишките на съдбите на Людмила Живкова и Кера Тамара преплита в книгата си „Елегия. Когато баща ти е цар“ писателката Неда Антонова. Романът беше представен преди дни в Бургас, той продължава авторовото изобразяването на различни исторически личности, които имат свое ново художествено битие в литературата ни-част от тях са Ботев, Левски, Паисий Хиляндарски. Сега Неда Антонова ни потапя чрез живота на Живкова и Тамара в нова тема:

"Идеята се роди след размисъл на тема -властта и нейната употреба. Показах тези две жени, които са много различни, но имат и много общи пунктове, двете по един и същи начин са използвали властта. В полза на отечеството, родината, на България"

Села в Източна Странджа обикаля Неда Антонова, за да напише книгата си и да научи повече за Кера Тамара. Дъщерята на Иван Александър става султанка, обясни писателката.Тогава започва истинския й живот:

Тя остава да замества -султан Мурад I,когато той воюва и се именува Тамара Султан.Тя за времето си е била много образована.Знаела е старогръцки, латински, лингва франка,свирела е на инструменти.

Част от Странджа е била собственост на Кера Тамара, подарена й от султана, в знак на голяма любов.17 села и Ахтопол.И сега там хората казват хасекия- така са наричали тази част от Странджа, от хасеки- любима жена на султана."

За да изобрази Людмила Живкова в книгата си, Антонова прочита всички документи и изследвания за нея, които са издадени до момента в страната:

"Образът на Людмила изцяло е мога да кажа документален.Всички я знаехме, познавахме я, какви са идеите й. Нямаше нужда да измислям.Много хора са писали за нея, моята задача беше да избирам онова, което е най-характерно за един такъв образ.Изборът беше наистина труден. Ние с нея сме от едно поколение, виждала съм я много пъти в различни  сбирки на писатели,по време на писателските срещи."

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

 Писателката подготвя и нова книга, в нея основни теми ще бъдат пренаталното възпитание  и абортите. За романа и за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, очаквайте повече в празничната  следобедна програма на БНР Бургас на 24 май.

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30