Книжовните норми винаги са в конфликт с живия, говоримия език, а социалните мрежи само извадиха на показ тенденцията да се пренебрегват правилата-ускореното общуване там ни провокира все по-бързо да пишем и все по-малко внимание да обръщаме на формата на написаното. Тезата е на филолога, езиков редактор и коректор Павлина Върбанова. Изкушена от областта на науката, тя има дисертация по история на българския език, но я вълнуват и проблемите на съвременната езикова практика и норма. Резултатът е сайтът „Как се пише?, който съдържа отговори на повече от 3 500 въпроса за правописа, пунктуацията и граматичните правила в българския език. През 2015 г. се появява книжният справочник „Как се пише?“, който вече има второ преработено и допълнено издание. За инициативата, която вече десетилетие се радва на успех, Върбанова пояснява:
"У мен заговори това чувство, че когато имаш знание и опит в дадена област, е добре да ги споделиш. Сайтът има удобно поле за търсене и ако човек се съмнява в правописа на дадена дума, той може да я напише дори и грешно в това поле. Ако вече има статия, веднага ще получи отговор на въпроса как се пише думата, която го интересува. Също така, например, ако се колебае да постави запетая пред "когато" може да напише в полето ",когато" и тогава ще се появи статия с пояснения".
Една от "любимите" фрапиращи грешки на езиковия редактор е безобразното изписване на думата "лекар" с "ъ".
Реформата на езика е въпрос на широка дискусия с участието на специалисти от различни области, не само на езиковеди, а и на хора, които всекидневно боравят със словото-учители и журналисти, смята Върбанова. Според нея е необходима нова концепция за слятото, полуслятото и разделното писане, където съществуват около 120 правила. Те затрудняват не просто българите, а специалистите при прилагането им, категорична е създателката на сайта "Как се пише?". Що се отнася до премахването на пълния член по думите й интелигентните българи са повече емоционално свързани с правилото и не е настъпил момента, когато за това да се говори с рационални аргументи.
Повече чуйте в звуковия файл.
Ценен ръкопис ще се срещне с читателите 70 години след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа. Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на..
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..