Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За хвърчащите хора и техните вдъхновители

| обновено на 24.05.23 в 11:48

24 май е най-сияйната емблема на културата на моя народ. Това заяви в ефира на БНР-Бургас дългогодишният преподавател по литература и български език Добрина Топалова:

„Има някакви опити буквеното слово, което ние тачим, да бъде лишено от естествения си корен. Не може една азбука да бъде универсално създадена азбука. Тя се създава за конкретен език. Тази азбука е българска. Фактът, че я ползват и други народи, е един отделен въпрос. Това е повод за гордост, че имаме този празник! И не трябва да преставаме да говорим затова, че това слово е родено тук и коренът му е тук.“

Не бива с лека ръка да отстъпваме от линии, които са въпрос на достойнство, добавя Топалова.


Д-р Добрина Топалова е сред емблематичните бургаски преподаватели по български език и литература. Учителства няколко десетилетия в училище “Св. св. Кирил и Методий”. Автор е на монографиите “Явлението Петя Дубарова. Митът за Поета” и “Прозата на Керана Ангелова: да си върнем Сътворението”, както и на многобройни публикации – рецензии, изследвания, статии – в периодични и научни издания. Носител е на националната награда „Даскал Ботьо Петков“ за 2018 година. От изчезващата порода на учителите вдъхновители. В момента е ръководител на клуба по творческо писане „За хвърчащите хора“ към Центъра за млади таланти в Бургас и фондация „Шанс за децата и природата на България“. 

В ефира на БНР-Бургас младите таланти и техния ръководител представиха новия четвърти брой на едноименното списание, четоха свои стихове и разкази.

Деница Младенова от клуба е тазгодишният носител на голямата награда от Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. Поезията откри мен, сподели 17-годишната ученичка от Гимназията за романски езици „Георги Сава Раковски“.


В „За хвърчащите хора“ участват още Наталия Василева, Стилиана Янакиева, Станислав Илиев, Стелиян Йорданов, Михаела Колева, Иво Радев, Маргарита Спиридонова, Таня Петрова. Те определят Добрина Топалова като „духовен водач“, а клубът като място, където всеки може да намери себе си.

„Всички те са много талантливи, своеобразни. Всички те са много интересни хора. За нас е кауза да съхраняваме самобитното във всеки талант-това е много важно. Аз пък се радвам, че ми вярват, защото е добре да има кой да изисква-как нещо много интересно като слово може да стане литература.“

Повече чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят в Бургас книга за големия писател Константин Петканов

Ценен ръкопис  ще се срещне с читателите 70 години  след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа. Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го..

публикувано на 12.02.25 в 14:40

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Човешки истории и любов се преплитат в дебютната книга на Добрина Костадинова

Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Песен по стихове на Петя Дубарова представя бургаската група “Прегърнат облак”

Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..

публикувано на 11.02.25 в 14:30

Избраха Бургас за част от снимките на „Сериалът“

Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас.  Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..

обновено на 11.02.25 в 13:36

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 10.02.25 в 15:42
Св. Харалампий върху икона във врачански храм

Православната църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 08:17