Признаване и регулиране на професията парамедик искат от Съюза на парамедиците в България. Те настояват още за увеличаването на щатните им бройки в Спешните центрове и осигуряването на поне 2-ма парамедици в екип на Спешна помощ. В Бургас днес се проведе първото Общо събрание на бранша.
Над 2 хиляди души има квалифицирани като парамедици в Бъргария, но тези, които са се реализирали, са едва 150. За какво настояват от бранша обяснява председателят на Съюза на парамедиците Ива Пехливанска.
"Ние искаме да се регулира професията парамедик, да бъдат създадени нови държавни образователни изисквания, които да отговарят на реалната подготовка на парамедика, на европейско ниво, създаването на наредба за регламентирането на професионалните дейности, които парамедиците могат да осъществяват самостоятелно или в екип. Трябва да се допълнят основните здравни закони, като Законът за лечебните заведения, Законът за здравното осигуряване, Надедбата за медицински стандарт в спешната медицина".
2-ма трябва да бъдат парамедиците в екип, каза Невена Костова, която работи в Спешния център в Средец.
"На терен отивам сама с шофьор, ако можем също и това да променим ще е голям напредък, както знаем в целия свят обикновено са по двама парамедика. Едно е човек да работи сам, друго е да има още един човек до него, който да оказва адекватна спешна медицинска помощ".
Проекти с исканията на парамедиците са внесени в МЗ и в НА за професионално образование и обучение.
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно..