Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художничката

Цвети Асенова: С морския си стенопис искам да направя Приморско още по - красиво

Тя рисува 120 кв.м на стената на кея на тема "Морски свят"



Цвети Асенова превръща стената на кея на Приморско в мащабна картина на тема „Морски свят“. Тя рисува морски обитатели от Черно море и световния океан. Идеята й се ражда миналата година и среща подкрепата на Община Приморско. Цвети е възпитаничка на националната художествена гимназия „Илия Петров“ в София. Тя има една самостоятелна изложба, която също е била на морска тематика. 

"Стената е с обща площ от над 120 кв. м, остават ми още 25 квадрата да довърша. След това трябва да се върна в началото и да добавя детайли, които придават и допълнителните ефекти, които се подчертават и от допълнителното осветление монтирано от Община Приморско.  В това морско пано има както характерни за Черно море видове, така и по-екзотични представители на флората и фауната. Нарисувала съм зарган, попче, барбун, делфини, морска лястовица, но има и косатки, октоподи и зелени морски костенурки."


Цвети Асенова  използва само водоразтворими устойчиви бои, които не замърсяват околната среда. Приложени са различни техники, за да се постигне повече дълбочина и 3D-ефект. Характерно за проекта е и използването на флуоресцентни бои за детайли по картината. Така на тъмно, благодарение на инсталираното многоцветно LED осветление се постига допълнителна дълбочина на образите. 

"Много се радвам, че се харесва това, което правя! Получавам много поздравления за идеята. Щастлива съм, че постигам "ефекта на пеперудата" и много хора ме питат какво те могат да направят за Приморско. Това беше и целта ми, да дам добрия пример! Потърсиха ме и чехи, които всяка година почиват в морския град и те също  предлагат да помогнат за осъществяване на проекта! Казаха ми, че художнички от Бургас са започнали да рисуват една съседна стена и това много ме радва!"    


Цвети работи по 12 часа на ден, за да реализира проекта си. Тя започна да рисува още през октомври миналата година. До момента тя има близо 20 дни активно рисуване, за да стигне до този етап на реализация на идеята. Проектът е лична инициатива и се осъществява с лично финансиране. LED осветлението е осигурено и поставено от Община Приморско по предложение на художничката като финален щрих на картината за по-голям ефект и въздействие през нощта.

Цвети Асенова се надява, че ще успее да завърши морския си стенопис до 2 седмици.  

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро ще се проведат от днес до 21 май.  Инициативата е по повод Европейския ден на „Натура 2000“.  Посетителите ще могат да се включат в лекции за наблюдаваните птици, включително и на защитените видове.  От регионалната екоинспекция са подготвили модно дефиле с..

публикувано на 19.05.25 в 08:31

Бургазлията Вениамин спечели 13-тия сезон на "Като две капки вода"

Вениамин е безапелационния победител в 13-тия сезон на шоуто „Като две капки вода“. Пред 40 000 души на националния стадион „Васил Левски“ на финала той изпя песента на Краля на попа Майкъл Джексън They Don’t Care About Us, чието послание е свързано с борбата за равенство на всички хора по света.  Почетното второ място зае Михаела Филева с..

публикувано на 19.05.25 в 07:40

Димитър Атанасов предложи брак на ANIMA в "Като две капки вода"

Под аплодисментите на 40 000 души на стадион „Българския армия“ по време на шоуто "Като две капки вода" бургазлията Димитър Атанасов предложи брак на цигуларката Ана-Мария Тамахкярова, известна с артистичния псевдоним ANIMA. Това стана веднага след изпълнението на дуета Димитър & Христо на „Пак ще се прегърнем“ на „Фондацията“. Димитър..

публикувано на 18.05.25 в 22:34

Ренета Янева, фитнес инструктор: Гордея се със жените, които тренирам, създадохме общност на Доброто!

Ренета Янева е фитнес инструктор, но и жена с голямо сърце, която активно помага на хора в нужда като провежда благотворителни тренировки и дарителски кампании. Тя  се занимава със спорт от 12 години, първо е предлагала индивидуални тренировки по фитнес, а от 2 години и групови.  "Много се гордея с моите момичета! Те са усмихнати, позитивни..

публикувано на 18.05.25 в 17:00

В НАР "Деултум" канят на игри с римски шах в Нощта на музеите

За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота.   Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..

обновено на 17.05.25 в 15:10

Карнавал на биоразнообразието в Бургас въпреки дъжда

Пъстро шествие с карнавал на биоразнообразието постави началото на Зеления уикенд в Бургас. Въпреки дъжда, рекорден брой деца – 270 се включиха в традиционното събитие на фондация „Биоразнообразие“. Част от от тях преминаха по централните улици на града, облечени като морски обитатели и животни. Розови фламинги, рачета, рибки и дори медузи се..

публикувано на 17.05.25 в 09:46

платена публикация
Платена публикация: Кои са най-скъпите алкохолни напитки в света?

Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..

публикувано на 16.05.25 в 09:59