Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха подводните археологически проучвания край остров "Св. Кирик"

Това е втората година от тригодишния проект, който се осъществява в пристанището на Созопол

8
Снимка: Център по подводна археология - Созопол

Екипът на Център за подводна археология (ЦПА) откри археологическият сезон с подводните археологически проучвания в акваторията на остров "Св. св. Кирик и Юлита" в началото на месец май. Това е втората година от тригодишния проект, който Центърът изпълнява по договор с Министерство на културата.

Пристанище Созопол е многослоен археологически обект с пристанищни материали от историческите периоди и залети от морето праисторически селища от ранната бронзова и къснохалколитна епохи. То е добило днешния си облик след реализацията на няколко големи строителни проекта през ХХ век.



При построяването на т.н. Рибарско училище (между 1925 г. и 1930 г.) и изграждането на кейовете на остров Св. св. Кирик и Юлита е извършено мащабно драгиране. Събран е богат археологически материал от различни епохи - Бронзова епоха, Античност, Средновековие. През 80-те години на ХХ век при изграждане на „Новото рибарско пристанище“ Созопол отново са открити праисторически материали и за първи път са разпознати такива от късния халколит.

В периода 1987 – 1988 г. и 1990 и 1994 са проведени подводни археологически разкопки на селище от финала на Каменно-медната (началото на ІV хил. пр. Хр.) и селище от Бронзовата епоха (началото на ІІІ хил. пр. Хр.).



През 2020 г. бяха извършени спасителни проучвания в акваторията на пристанището по договор с Община Созопол, която изпълни проект за разширение на рибарското пристанище. С откровена изненада тогава екипът на ЦПА се натъкна на цял недрагиран участък, където беше разкрита непокътната стратиграфия на пристанищна акумулация от архаичния период до средновековието.

Проучванията, започнали през изминалата 2022 г., които сега се подновяват, са част от стъпките по работата на Министерство на културата за превръщане на острова в световен център на изкуствата и национален морски музей. Археологическите разкопки се провеждат в сектори непосредствено до бреговете на острова и целят разкриването на още данни за историята на Аполония и праисторическите селища.



Пристанище Созопол е един от най-емблематичните и важни подводни археологически обекти в България. То е жив обект, който изпълнява съвременните си функции, но едновременно с това застрашава изключителните културни ценности, които е съхранило. Резултатите от 2020 г. показват, че в него все още има зони, които не са драгирани и в които има запазени богати материали. Те имат много висок археологически потенциал, който е важно да бъде идентифициран.

По време на теренната работа ЦПА включи първия участник в Школа по подводна археология, която е организирана по проект с финансиране на НФК „Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти 22“. Живко Паянев е един от петимата студенти по археология, които през този археологически сезон ще бъдат обучени на теренна работа под вода с най-съвременна водолазна екипировка, закупена с финансиране по същия проект, уточняват от Центъра за подводна археология.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро

Дни на отворените врати при Укритието за наблюдение на птици на Атанасовското езеро ще се проведат от днес до 21 май.  Инициативата е по повод Европейския ден на „Натура 2000“.  Посетителите ще могат да се включат в лекции за наблюдаваните птици, включително и на защитените видове.  От регионалната екоинспекция са подготвили модно дефиле с..

публикувано на 19.05.25 в 08:31

Бургазлията Вениамин спечели 13-тия сезон на "Като две капки вода"

Вениамин е безапелационния победител в 13-тия сезон на шоуто „Като две капки вода“. Пред 40 000 души на националния стадион „Васил Левски“ на финала той изпя песента на Краля на попа Майкъл Джексън They Don’t Care About Us, чието послание е свързано с борбата за равенство на всички хора по света.  Почетното второ място зае Михаела Филева с..

публикувано на 19.05.25 в 07:40

Димитър Атанасов предложи брак на ANIMA в "Като две капки вода"

Под аплодисментите на 40 000 души на стадион „Българския армия“ по време на шоуто "Като две капки вода" бургазлията Димитър Атанасов предложи брак на цигуларката Ана-Мария Тамахкярова, известна с артистичния псевдоним ANIMA. Това стана веднага след изпълнението на дуета Димитър & Христо на „Пак ще се прегърнем“ на „Фондацията“. Димитър..

публикувано на 18.05.25 в 22:34

Ренета Янева, фитнес инструктор: Гордея се със жените, които тренирам, създадохме общност на Доброто!

Ренета Янева е фитнес инструктор, но и жена с голямо сърце, която активно помага на хора в нужда като провежда благотворителни тренировки и дарителски кампании. Тя  се занимава със спорт от 12 години, първо е предлагала индивидуални тренировки по фитнес, а от 2 години и групови.  "Много се гордея с моите момичета! Те са усмихнати, позитивни..

публикувано на 18.05.25 в 17:00

В НАР "Деултум" канят на игри с римски шах в Нощта на музеите

За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота.   Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..

обновено на 17.05.25 в 15:10

Карнавал на биоразнообразието в Бургас въпреки дъжда

Пъстро шествие с карнавал на биоразнообразието постави началото на Зеления уикенд в Бургас. Въпреки дъжда, рекорден брой деца – 270 се включиха в традиционното събитие на фондация „Биоразнообразие“. Част от от тях преминаха по централните улици на града, облечени като морски обитатели и животни. Розови фламинги, рачета, рибки и дори медузи се..

публикувано на 17.05.25 в 09:46

платена публикация
Платена публикация: Кои са най-скъпите алкохолни напитки в света?

Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..

публикувано на 16.05.25 в 09:59