Учебното помагало „ Българските светии“ разказва на децата за православната вяра. В него има 22 жития на светци и скици с техни изображения. В Историческата експозиция на Бургаския музей беше представено неговото второ допълнено издание.
Албумът съдържа житията на св.св.Кирил и Методий, св. Климент Охридски, св.Наум Охридски, св. Благоверни Борис I Михаил, св. преподобна Петка Търновска, св. Великомъченица Злата Мъгленска и др.
„Албумът по православна живопис е вдъхновен от децата идващи в часовете по религия, от тяхното любопитство, любознание и силна вяра в Бога. Целта ми е в него е да разкажа за вековете българска история през призмата на светиите, които са просияли в българските земи. Показвам на децата как християнство е оформило народа ни, защото то възпитава ценности и дава определен мироглед и то ни е съхранило през вековете, такива каквито сме и определя нашата идентичност, която в глобалния свят има всеки по – голяма стойност.“ , разказа авторът на помагалото презвитера Калина Кунева, която е лектор по религия в ЦПЛР и води заниманията в Неделното училище към храм „Св. Пимен Зографски“.
Рисунките са изключително стилизирани. Те могат да се използват като основа при рисуването на икони, а също така в часове по рисуване в школи, училища и детски творчески центрове. Текстът събира родители и деца, защото когато родителите четат на децата историите те заедно откриват света на вярата.
Идеята за създаването на това помагалото е благословена от Сливенския митрополит Йоаникий, а след това завършеното издание е получило и одобрението на Епархийския архиерей.
С дарителски средства помагалото е издадено и на руски език, за да достъпно и за руски и украински деца.
повече може да чуете в звуковия файл:В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата – www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин. Izpita е създадена от възпитаниците на..