Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има недостиг на кадри в строителния бранш, свързан с енергийната ефективност

| обновено на 06.06.23 в 08:41
Снимката е илюстративна.

Наблюдава се недостиг на кадри в строителния бранш, особено в сферата, свързана с внедряването на методите за енергийна ефективност. Това показва проучване на „Маркет Линкс“ сред около 100 фирми в цялата страна. Основната причина е, че няма достатъчно обучени професионалисти. Над 80 % от фирмите твърдят, че са напълно готови в организационен план, но най-неготови са във финансов. Част от тях са скептични към прехода към зелена икономика посочвайки, че това ще бъде поредната „имитация“ и „побългаряване“. Въпреки това те смятат, че това е посоката за развитие, която е неизбежна. 

Само 10 % от фирмите, участвали в проучването, заявяват, че техни служители са участвали  през изминалите няколко години в обучение, свързано с енергийна ефективност. Това обясни доц. Цветелина Стоянова, експерт- изследовател в „Маркет Линкс“. "Оказва се, че в България поради "политически чадър", един експерт, професор чисто субективно е задържал процеса на обучението на нови кадри, свързани с енергийно обследване и енергийни оценки. Поради тази причина, мнението на повечето експерти е, че не сме готови от тази гледна точка, няма достатъчно енергийни оценители. Всички знаят, че 11 години е замразена възможността да се организират курсове за енергийна ефективност за енергийни одитори. Сега се откри такъв курс от негови колеги. Това са някакви политически игри, които аз като външен специалист недоумявам и се чудя как светът на бизнеса понася такова нещо. За 40 дни обучение таксата е 3 500 лв., това е като едно обучение в университет. Веднага се записват около 100 човека, като има още много желаещи, което показва големият интерес към тази подготовка", коментира тя. 

Голям проблем се оказва, че енергийните одитори са много небалансирано разпределени между София и страната. Проблем е и че те могат да работят само в две консултантски фирми, допълни Стоянова. Това ги ограничава и забавя процесите. Експертите от бранша посочват, че има необходимост от координиране и съгласуване на действия между обучението и подготовката на нужните кадри. "Браншът е в криза на кадри. Една от причините е, че архитектите се преквалифицират на ИТ специалисти. Това беше много изненадващо. Другото нещо, което ни впечатли е липсата на възможност за придобиване на практически умения. Студентите са много откъснати от практиката. Няма проектантски колективи, които да им помогнат да навлязат в бранша. Другият проблем, който всички изтъкнаха е административната тежест", обясни експертът. 

Резултатите от проучването не са изненадващи, коментира изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев. "Всички програми, свързани с енергийна ефективност до момента бяха старт и стоп програми - като има програма, има търсене, като няма програма, няма търсене. Няма как един бизнес да оцелее по този начин - нито консултантския, нито строителния бизнес. Като приключи поредната мащабна акция, строителните фирми си губят квалифицираните работници, които са обучили. Те заминават на друго място, в чужбина най-често. Консултанти няма нужда да се създават в огромно количество", коментира той. 

Според него, трябва да има постоянни инициативи, които да поддържат интереса към сградното обновяване, проектите за енергийна ефективност и за възобновяеми източници. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30