Въпреки изискването от 1 юни концесионерите и стопаните на плажове да осигуряват спасители и медицинско обслужване на ивиците, посетителите все още са малобройни. Още по-малко са тези, които се осмеляват да влязат във водата. Плажният сезон е зависим от времето и реално последните години започва след 15-20 юни -това коментира пред БНР-Бургас Кирил Спасов, управител на ивиците Созопол-Централен и Несебър-юг. Спасов отговаря и за най-големите плажове по Южното Черноморие-тези в курорта Слънчев бряг.
Цените на чадърите и шезлонгите на петте ивици ще бъдат същите като през миналото лято, посочи той:
"С новите договори всеки един концесионер, подписвайки няма право да променя цената до края на концесията. Цените по Черноморието варират между 8 и 10 лева. На т.нар. градски плажове като Созопол и Несебър, цената е 7-8 лева, в зависимост от курорта, а в големите курортни комплекси като Слънчев бряг и Златни пясъци, цената е около 10 лева."
Ивиците покриват и необходимите изисквания за спасители и медицински екипи. Набирането на спасители е трудно, заради сезонността на работата, призна Спасов:
"Слънчев бряг е разделен на три части-Северен, Централен и Южен. Южната част е най-малка-там има 10 поста и 20 спасители. Те имат и сменници, защото няма как всеки ден да са на работа. Така бройката нараства до 25 души. Другите две ивици са доста големи. Правилникът казва така-в големите комплекси постовете са разпределени през 100 метра, а в градските плажове са през 150. Така Северен и Централен плаж са с по 21 и 22 поста-съответно 42 и 44 спасителя постоянно през юли и август."
За малките плажове е различно, но те обикновено са с дължина около километър, съответно това означава 5-6 поста, уточнява Спасов.
Информацията, че цените за почивка в Гърция са завишени за този сезон, няма да доведе до преливане на туристи към Българското Черноморие. Цените там са в евро и винаги ще са по-високи, а нашите плажове като условия по нищо не отстъпват на техните, затова апелирам към българите да ги оценят и рекламират, апелира Кирил Спасов.
Повече чуйте в звуковия файл.Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..