Цялата експедиция продължи около 4 месеца. Български химн, изсвирен от аржентинци, спасяване на учени и опасно преминаване през пролив са само част от историите на капитана. Според него с придобиването на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“ България надскача своите предели. "Осигурява първо научните изследвания на нашите полярници за години напред и второ - възможността от това България да транспортира и да осигури логистична подкрепа за изграждането на бъдеща научна лаборатория, да отвори кръгозора на нашите учени и с това да спомогне те да излязат извън остров Ливингстън и да продължат да обикалят из други острови. Допълнително в лицето на проф. Пимпирев и неговите последователи, смея да твърдя, че България успя да стане една независима държава и да застане редом с други нации антарктически, с които смело да взима решения по това дали да се допускат други държави на континента или не", обясни той.
По време на експедицията българският екип успява да помогне и да съдейства на испанската полярна база. "Бедстваха близо 15 учени - испанци, канадци и французи. Бяха на съседен залив и бяха блокирани първо поради лошото време и второ поради това, че една от техните лодки беше извън строя. Наложи се да вземем бързо решение и в рамките на 4 часа успяхме да стигнем до точката на бедствие и да ги евакуираме от мястото, където бяха стояли повече от 11 часа. Бяха премръзнали, наобикаляха ги леопардови тюлени и явно вече са имали готовност да бъдат изконсумирани", разказа капитанът. Българите успяват да евакуират и друг испанец. "Испанците се оказаха доста екстремни личности. За да провеждат някакви научни изследвания оставяха по един учен, който живееше там повече от месец и половина само на консерви и на една палатка. В един момент, когато трябваше да го евакуираме този човек беше като Робинзон Крузо - с огромна брада. Евакуирахме го, защото бяха доста лоши условията. Това се случи, тъй като испанският кораб излезе извън строя и трябваше да поемем и неговите задачи в остров Ливингстън", разказа той.
По време на експедицията са положени бетонните основи на бъдещата българска научна лаборатория на Антарктида. "Предстои транспортирането на материалите за самата постройка. Това ще допринесе за изграждането на новия лабораторен блок, който е от три лъча и е едно от най-модерните съоръжения на континента. Най-хубавото е, че учените там ще имат отделни лабораторни постове за работа", поясни той.
Поемането на първата глътка въздух на Антарктида беше най-вълнуващия момент, посочи капитан II ранг Николай Данаилов. "Да усетиш самата чистота на средата, която те заобикаля. Невероятната тишина и спокойствие. Този континент е жив и диша постоянно. Човек там изпитва една любовна самота, която не може да бъде описана в никакъв роман. Това беше един от моментите, които ме грабнаха, а другият - заставането на Морска гара Варна, когато ме посрещнаха моите близки", разказа той.
Очаква се следващата научно-изследователска експедиция до Антарктида да започне през началото на ноември. Предвижда се чрез кораба, да бъдат стоварени там над 100 тона материали за бъдещата българска лаборатория.
Капитанът подари две парчета скала от Антарктида на кмета на Несебър Николай Димитров и на д-р Евтелпа Теоклиева-Стойчева, автор на "Златната книга на Несебър".Улицата „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена за движение при кръстовището с ул. „Цар Петър“ заради товаро-разтоварни дейности, свързани със строителни материали и техника в района на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП. Ограничението ще важи на 20 и 21 септември в часовете от 9:00 до 17:00 ч. Информацията е предоставена от Общината в Бургас...
Любителите на природата вече могат да наблюдават отблизо птиците в Атанасовското езеро и да посрещат изгрева над лагуната благодарение на нова камера с 360-градусов обхват. Техниката предава картина от 10 различни точки и е достъпна свободно от всяко устройство – телефон, таблет, компютър или смарт телевизор. Камерата е достъпна онлайн чрез сайта..
Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 09:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..
България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ с официален ритуал по издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и..
Покана за валс и ръчно приготвени сладки получиха днес бургазлии от хора с деменция. В центъра на града, на площад "Тройката", танците бяха много, съчетани с настроение и ….гимнастика. Показаха ги посетители на социалния център „Грижовник“в Бургас- първата в страната градина за възрастни с деменция. Поводът бе Световният ден за борба с..
Средец чества 65 години от обявяването му за град. Цялата година и наситения с прояви септември минава под този знак, но кулминацията на тържествата е в събота - 20 септември. Президентският указ, с който Средец става град е издаден на 6 февруари 1960 година . Събитията утре по този повод започват с поднасяне на венци и..
Бургас е сред градовете, които за десета поредна година участват в глобалната инициатива Park(ing) Day. Под мотото „Паркирай въображение, а не коли“ събитието превърна на 19 септември две паркоместа на ул. „Константин Фотинов“ в зелено и творческо пространство. Програмата започна с гимнастика за добро настроение, последвана от интернационална..
Домашният Социален Патронаж и Дневният център за хора с деменция „Грижовник“ организират специално събитие по повод Световния ден за борба с..
Техническо обновяване и подобряване на системата за обработка на данни ще извърши EVN България. Затова от 18:00 ч. на 19.09.2025 г. (петък) до 06:00 ч...
В Община Бургас се проведе обществено обсъждане на изменението на Подробния устройствен план (ПУП), свързано с изграждането на железопътна линия между..