Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преразказът по "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска затрудни най-много седмокласниците

Изпитът беше благодатен и достъпен, но изисква концентрация, спокойствие и базови знания, смята учител

| обновено на 13.06.23 в 15:01


Седмокласниците, които се явиха днес на националното външно оценяване по български език и литература, писаха преразказ върху творбата "Ева, която расте и се смалява" на Иванка Могилска. Текстът е последната задача - преразказ на неизучаван художествен текст - от изпитния вариант 2, който бе изтеглен в Министерството на образованието и науката. Изпитът, който започна в 9 часа, продължи 150 минути. Тестът се състои от 25 задачи.

42-годишната Иванка Могилска е завършила режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, а след това и "Връзки с обществеността" в СУ. През 2004 г. е издадена първата й стихосбирка "ДНК". С третата си книга - стихосбирката "Иначе казано", Могилска печели националната литературна награда "Владимир Башев" през 2012 г.

 

Седмокласникът Ивайло и приятелите му  оживено разговарят в двора на ПМГ "Академик Никола Обрешков" за приключилия изпит. Момчето споделя:

"Мисля, че ми се получи преразказът. Повече ме затрудни 25-и въпрос с цитата от изучавано произведение-какво се внушава със стихове от "Опълченците на Шипка". Планът ми е до остана в Математическа гимназия."

Ивайло е с баба си Цонка Иванова, която също се вълнува:

"Много е важен изпитът, защото децата трябва да продължат напред и зависи какво ще постигнат. Ние се надяваме повече на математиката, но мисля, че и с българския добре се е справил. При нас нямаше частни уроци, но за повечето семейства това е голямо финансово затруднение. И децата трябва малко повече да учат, и учебниците да са по-добри."

Бургаските седмокласници споделят, че най-много ги е затруднил преразказът заради пряката реч. Децата посочват още, че без частни уроци е трудно да се постигнат добри резултати на изпита. 

Според Мирена Михайлова, която работи с ученици, дете, което се е подготвяло системно в пети, шести и седми клас, няма причина да не се справи с изпита:

"Изпитът беше благодатен и достъпен, просто изисква концентрация, спокойствие и базови знания. Подводните камъни винаги са в текста "четене с разбиране", защото се подценява-текстът е пред теб, недочитането, грешното твърдение според текста, вярното твърдение. По български език нещото, което спъва децата е, определянето на вида на изречението, не защото не знаят, а от недоглеждане. По литература въпросният цитат от "Опълченците на Шипка", който носи прословутите 6 точки, ако детето се е готвило повърхностно или в училище не е разсъждавано достатъчно, много е възможно там да има пукнатини." 

Относно разказа на Иванка Могилска преподавателят посочва:
"Текстът е приятен за възприемане, интересен е, близък е до децата. Има доста подробности, на които трябва да се обърне внимание. Имат предпочитание към преразкази от името на герои и използването на минало свършено време и не се чувстват сигурни, когато е от името на неутрален разказвач." 

Последните години затвърждават тенденцията, че децата имат проблеми с функционалната грамотност. "Все по-малко са четящите деца, а това дава отражение. Включително произведенията по литература от задължителната програма не ги схващат-буквално се налага да им се превежда от български на български език това, което четат, за да уловят основния смисъл", отбелязва още Мирена Михайлова.   

Резултатът от националното външно оценяване в седми клас се използва като балообразуващ елемент при приема на ученици в осми клас. Според промените в Наредбата за организация на дейностите в училищното образование от тази година учениците подреждат желанията си и в четвърти етап на класиране за прием след седми клас. 

На 16 юни е националното външно оценяване по математика. Максималният брой точки на всеки от изпитите е 100, а резултатите ще бъдат обявени до 28 юни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00

Отпадат „контактните бележки” за децата в детските градини и ясли

Отпадат контактните бележки за децата в детските градини и ясли. Досега документът се искаше от родителите, чиито деца са отсъствали повече от 10 дни, без причината за това да е била боледуване. Досега детските градини изискваха от родителите да предоставят „контактна бележка” при отсъствие на детето за повече от 10 дни, когато причината е била различна..

публикувано на 08.02.25 в 11:30
Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 08.02.25 в 10:30