Строежът на века - така турски анализатори определят започналото изграждане на мегаканала Истанбул, който ще свързва Черно с Мраморно море. Каналът ще е широк от 250 до 1000 метра и дълбок около 25 метра. Проектът е на стойност поне 15 милиарда евро.
Изграждането на този канал обаче породи редица притеснения, както сред турските еколози, така и сред колегите им от страните в региона на Черноморския басейн.
Най-застрашени са местните видове, които може да бъдат изместени от чужди видове, които ще нахлуят през канала от Мраморно море. Това коментира за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
"Двете морета са с различна соленост и евентуално смесване на техните води ще доведе до промяна в химичния състав на Черно море, което ще се отрази на всички организми в него", каза още Виолин Райков и допълни, че при самото прокопаване ще се вдигнат дънните утайки, което също ще има негативни последици.
Каналът между Черно и Мраморно море ще засегне и популацията от делфини, които обикновено зимуват в района на Босфора, това пък е свързано и с миграцията на рибите, подчерта доц. Райков.
Изграждането на Канал Истанбул може евентуално да доведе до спадане на нивото на Черно море, каза капитан Трифон Трифонов, който дълги години е работил в Хидрографската служба на Военноморските сили.
"На изток от нос Шабла се усеща едно голямо течение, носещо много вода. Това течение достига до Босфора, който обаче не може да поеме голямото количество водна маса и тя се връща в западна посока. Възможно е тази вода да потече по новия канал, което ще има непредвидими последствия", каза Трифонов.
Според него спадането на нивото ще предизвика пресушаване на крайбрежни езера и лагуни. В същото време има вероятност да навлиза и по-солена вода от Мраморно море, което неминуемо ще се отрази на флората и фауната в Черно море.
Твърдението, че прокопаването на новия Канал Истанбул ще доведе до проблеми с екологията в Черно море е ВЯРНО. Според експертна оценка изграждането на проекта ще предизвика редица проблеми, не само в Черно море, но и в крайбрежните зони. Очакват се негативни последици върху биоразнообразието, както и навлизане на инвазивни видове, които може да изместят традиционните за Черно море. Прогнозираните промени с морските течения могат да имат непредвидими последствия за морските обитатели.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..
Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение. При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа утре до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ в събота /23 ноември/. Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
"Последно платих 400 лева като в същата компания след две седмици беше 700 и продължава нагоре и продължава всеки ден да се вдигат. И когато отиде..
Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори – Бургас се включва в националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност"...