Надпис върху останките от византийски храм в Сирия провокира дискусия и различни интерпретации в социалните мрежи.
Според тях там е изписано с букви на кирилица думата СЕПТЕМВРИ.
Според един от коментарите във Фейсбук, споделен над 600 пъти, става дума за кирилица - "На входа на църква в Сирия (Qasr Ibn Wardan) пише "СЕПТЕМВРИ" на "Кирилица", 3 века преди Кирил и Методий. Църквата е издигната от император Юстиниан 6-ти век. Юстиниан е тракиец" (без редакторска намеса – б.р.).
Подобна статия е публикувана и през април 2019 г. в македонски сайт.
Снимката е автентична и надписът в храма също. Фотографията е дело на Даниел Деметер за сайта Syria Photo Guide.
Там е описана и историята на Каср Ибн Вардан (Qasr Ibn Wardan, (قصر ابن وردان) - византийски църковен и дворцов комплекс, разположен в покрайнините на пустинята, на североизток от Хама. Построен е по време на управлението на Юстиниан I и е завършен през 564 г. Снимки и видео на комплекса може да се видят и в сайта Independent Arabia.
Остава обаче въпросът наистина ли надписът е написан на кирилица.
Пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН посочва, че той е на гръцки език. "Надписът от снимката съвсем ясно се вижда, че е на гръцки език и гласи дословно: "През месец септември индиктион 6 на година …". Показва кога е създаден този храм и без никакво съмнение е изписан на гръцки език, с гръцки букви, със съответните обозначения, приети за време в късноантичния и вече след това през византийския период на Източната Римска империя“, обясни той.
Причината да се получи объркване е, че кирилицата съдържа всичките 24 букви на гръцката азбука, заедно със специфични 14 знака за звуци, които съществуват в славянския и в старобългарския езици. "Когато се създава кирилицата и започва да се използва в Средновековна България, нейните букви, писмени знаци, било на хартия, на пергамент или по архитектурни паметници, както в случая с тази църква в Сирия, се изписват по абсолютно идентичен начин с гръцките букви от онази епоха", обясни проф. Илиев.
Твърдението, че на византийски храм в Сирияот VI в. от н.е. има надпис на кирилица е НЕВЯРНО. Надписът е на гръцки език, обясни пред БНР проф. дин Илия Илиев от Института за исторически изследвания към БАН. Когато се създава кирилицата изписването на буквите е било идентично с гръцките букви от епохата, отбелязва проф. Илиев.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Първите сглобяеми къщи за хората с изгорели домове при юлските пожари в боляровските селата Воден и Крайново вече са готови, а до месец или два и останалите потърпевши реално ще имат къщи. Това съобщи кметът на Болярово Христо Христов пред общинския съвет днес, по време на последното му заседание за 2024 година. Пожарите, разразили се в..
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето и понижение на температурите. За утре – 21 декември, синоптиците са определили жълт предупредителен код за опасно време в 19 области,..
Над 120 празнични пакета ще бъдат раздадени на д еца и възрастни в бургаски центрове. Инициативата е на х ристиянското братство „Александър Георгиев-Коджакафалията“, които са провели кампания за набиране на средства за закупуване на хранителни продукти от първа необходимост. В дарителската кампания са взели участие много дарители и..
През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, шеф на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и административен. В дигиталното..
План-сметката за разходите по сметосъбиране и сметоизвозване, поддържане чистотата на територии за обществено ползване и обезвреждане на битовите отпадъци в депа или третирането им в други съоръжения на община Бургас за 2-25 година се завишава, решиха общинските съветници. За събиране и транспортиране на смесени битови..
Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек..
Поради авария на довеждащ водопровод на деривация Ясна поляна ще бъде спряно водоподаването в с. Дебелт, съобщават от ВиК. Прекъсването е от 9 до 14 часа. Жителите се оплакват от честото спиране на водата в селото. По думите им само през последната седмица прекъсванията са ежедневни.
С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците..
Най-голямата българска ферма с овце от селектирана френска порода е застрашена от унищожение заради две силно заразни болести по животните, една от..
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни..