Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групата „Сур де Андалусия“: Фламенко е страст и комуникация

Турнето им у нас се реализира от Българо-испанския център "Естрея"

| обновено на 19.06.23 в 10:37


Във фламенко има много страст, пее се за любов, но има и болка-движенията и лицето я изразяват. Това споделиха в ефира на БНР-Бургас дамите от фламенко групата  „Сур де Андалусия“ , която направи турне у нас в четири града-София, Варна, Бургас и Созопол. Обиколката се реализира от Българо-испанския център „Естрея“, начело на който са Антонио Перез и Петя Кирилова. Кирилова съдейства и при превода в разговора ни за предаването "Ева в неделя".  

Групата съществува от 45 години като обикаля света, разпространявайки андалуската култура. Участниците във формацията, която гостува в Бургас, са заедно от 15 години. Били са в Индия, Китай, Мексико, Аржентина, Молдова и други страни, но никога в България. 

"Очаровани сме от страната. Представяме концерт в много цветове и движения. Той е разделен на три части-традицията, която Малага има, втората част наблягаме на фламенкото, в третата част включваме един от най-известните испански танци пасо добле.", разказаха Аида Ерера, координатор на групата и Мария-Анхелес Кастижо, която отговаря за музиката и социалните контакти на формацията. 


Фламенкото е смесица от култури-арабска, еврейска, ромска, а в годините значението му се е разраснало до превръщането му в емблема на андалуската култура. Танцьорките споделят:

"Един поет е казал, че танцът е един вид комуникация. Били сме в много страни-заради езика няма комуникация, но ние комуникирахме чрез танца, това е много емоционално, сплотява ни." 

"Започнали сме като по-големи, не като деца, но вече много години сме в това. Фламенко привлича, когато един път си в танца, вече не можеш да го изоставиш." 

Дрескодът във фламенко също е впечатляващ-големи цветя на главата, които са като вид гребен. Шалът е задължителен. Кастанетите, които се ползват като инструмент също, ветрилото е отличително. При мъжете има пелерина, с нея се правят същите движения като играта с бика. 

Фламенко е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. От фламенко групата  „Сур де Андалусия“ подчертават:

"Това е важно за нас. За първи път ЮНЕСКО-Кралство Испания и ЮНЕСКО-националната комисия за Република България работят заедно за представянето на нашите 4 концерта. Двете страни се сплотяват, за да работят с нашия проект. Това е стъпка в бъдещето за много повече проекти."


Повече чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иманярски легенди от сливенския край

Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..

обновено на 20.11.24 в 14:54

платена публикация
Как да разпознаем качествените детски дрехи?

Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..

публикувано на 19.11.24 в 11:30

Унгарският посланик Миклош Борош - майстор в приготвянето на пастети и почитател на българската баница

Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура".  Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..

публикувано на 17.11.24 в 13:00

Кампанията "Да украсим Бургас" даде началото на 18-ото си издание

Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..

обновено на 16.11.24 в 17:10

Слука споходи ловците в Малко Търново

След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни.  В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..

публикувано на 14.11.24 в 12:32

Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас (СНИМКИ)

С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..

публикувано на 12.11.24 в 15:10

Фатме Хасан, която мечтае да промени бургаската мода

Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя".  Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...

обновено на 11.11.24 в 16:15