Във фламенко има много страст, пее се за любов, но има и болка-движенията и лицето я изразяват. Това споделиха в ефира на БНР-Бургас дамите от фламенко групата „Сур де Андалусия“ , която направи турне у нас в четири града-София, Варна, Бургас и Созопол. Обиколката се реализира от Българо-испанския център „Естрея“, начело на който са Антонио Перез и Петя Кирилова. Кирилова съдейства и при превода в разговора ни за предаването "Ева в неделя".
Групата съществува от 45 години като обикаля света, разпространявайки андалуската култура. Участниците във формацията, която гостува в Бургас, са заедно от 15 години. Били са в Индия, Китай, Мексико, Аржентина, Молдова и други страни, но никога в България.
"Очаровани сме от страната. Представяме концерт в много цветове и движения. Той е разделен на три части-традицията, която Малага има, втората част наблягаме на фламенкото, в третата част включваме един от най-известните испански танци пасо добле.", разказаха Аида Ерера, координатор на групата и Мария-Анхелес Кастижо, която отговаря за музиката и социалните контакти на формацията.
Фламенкото е смесица от култури-арабска, еврейска, ромска, а в годините значението му се е разраснало до превръщането му в емблема на андалуската култура. Танцьорките споделят:
"Един поет е казал, че танцът е един вид комуникация. Били сме в много страни-заради езика няма комуникация, но ние комуникирахме чрез танца, това е много емоционално, сплотява ни."
"Започнали сме като по-големи, не като деца, но вече много години сме в това. Фламенко привлича, когато един път си в танца, вече не можеш да го изоставиш."
Дрескодът във фламенко също е впечатляващ-големи цветя на главата, които са като вид гребен. Шалът е задължителен. Кастанетите, които се ползват като инструмент също, ветрилото е отличително. При мъжете има пелерина, с нея се правят същите движения като играта с бика.
Фламенко е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. От фламенко групата „Сур де Андалусия“ подчертават:
"Това е важно за нас. За първи път ЮНЕСКО-Кралство Испания и ЮНЕСКО-националната комисия за Република България работят заедно за представянето на нашите 4 концерта. Двете страни се сплотяват, за да работят с нашия проект. Това е стъпка в бъдещето за много повече проекти."
Повече чуйте в звуковия файл.
Освен смирението и вярата, трапезата също се е превърнала в ключова за Великден. По какъв начин можете да превърнете блюдата за неделния ден в истинска наслада за сетивата? Коя е най-лесната рецепта за козунак и какво още може да сготвим? Готвачът и шоумен Ути Бъчваров съветва: „ Най-лесната рецепта за козунак е да намерите..
Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от 18 населени места в страната. Своебразните домакини от ОУ „Ал. Г. Коджакафалията“ участваха с два отбора. Проектът на четвъртокласниците показва различните зони на океана. Подобно бе и участието на..
Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас. Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...
Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се..
През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса, а датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията . Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма...
28 отбора от 18 града, както и отбор от българското училище в молдовския град Тараклия, ще се включат във фестивала на роботиката FIRST® LEGO® League, който се открива в Бургас днес. Състезание с роботи, Лего изложение, представяне на иновативни проекти и прожекции на документални филми са включени в програмата на форума. Фестивалът на роботиката ще..
Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от сезон DIVE с участници от 18 населени места, включително Тараклия (Молдова). Събитието включва състезания с роботи, презентации на проекти, демонстрации, форум за опазване на океаните и вечерен хепънинг..
Освен смирението и вярата, трапезата също се е превърнала в ключова за Великден. По какъв начин можете да превърнете блюдата за неделния ден..