14 мъртви делфини са открити по Северното Черноморие от началото на годината досега. Девет от случаите са в област Варна, а 5 в област Добрич, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.
В публикации в социалните мрежи се твърди, че шумовото замърсяване от войната в Украйна е сред основните причини за смъртността сред делфините.
"И тази година откриваме както мъртви, така и живи делфини, изхвърлени на брега" – каза Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към "Зелени Балкани".
Сигналите идват не само от България, но и от други черноморски държави - Румъния, Турция, Украйна, Русия. Случващото се обяснява с акустична травма от шумовото замърсяване заради войната в Украйна в северните части на Черно море, изместване на популациите на черноморските видове на юг, което води до стрес и изтощаване на прогонените животни, отслабване на имунната система, пренаселване на приемните територии и последващи вирусни и бактериални епидемии.
"Всички тези военноморски съдове имат постоянни работещи сонари, което води до шумово замърсяване на морската вода и до объркване на китоподобните, т.нар. акустична травма – временно загуба на слуха или объркване на техния ехолокаторен орган, чрез който те се ориентират.
Другата хипотеза е епидемия, която води до повишена смъртност. Всички тези китоподобни са напуснали района си и са се изтеглили на юг, което води до по-висока плътност и по-лесно предаване на болести. "Но за да се потвърди това, трябва да се направят щателни изследвания", обясни Димитър Попов. В България не могат да се правят, но в Западна Европа е възможно да се установи дали има акустична травма във вътрешното ухо, уточни Димитър Попов.
Все още не може да се каже със сигурност каква е причината на смъртта на делфините и дали тя има връзка с шумовото замърсяване от войната в Украйна, каза за Радио Варна Санял Кръстева, главен експерт в дирекция "Дейности по превенция" в Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Според нея "сред най-честите причини са смъртността на китоподобните са паразитните болести, вирусни инфекции, зашеметяване от плавателни съдове и заплитане в рибарски мрежи. Това са причините, които сме констатирали през последните години. Предстои да уточним от какво е причинена смъртта на делфините през тази година и дали войната в Украйна наистина оказва влияние върху тяхната популацията. Това е тема, която си струва да бъде разгледана".
Шумовото замърсяване от военни действия и учения могат да са една от причините за смъртност при китоподобните, коментира Константин Михайлов, ръководител на сектор "Ихтиология" във Варненския институт по рибни ресурси.
Произвеждането на различни залпове и сонарите на подводниците предизвикват звукови ефекти, които могат да поразят ехолокационната дейност на делфините, както и да доведат до разкъсване на вътрешни органи, допълни Михайлов.
Техническият университет във Варна разполага с лаборатория по хидроакустика. Една от основните задачи на учените е да установят причините за смъртността при делфините. Христо Живомиров, който е част от екипа на лабораторията, съобщи, че изследванията, които са направили до момента, недвусмислено показват, че шумовото замърсяване е една от причините за смъртността при китоподобните.
Твърдението, че шумово замърсяване от войната в Украйна е причина за смъртта на делфини в Черно море, е ВЯРНО. Военните действия са един от факторите, които водят до измирането на тези бозайници. Другите причини са отслабване на имунната система, бактериални инфекции и задушаване след заплитане в рибарски мрежи, посочиха експерти в сферата пред Радио Варна.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Новогодишният концерт в Бургас отново ще бъде на площад „Тройката“ от 22.30 часа на 31 декември. За да отброява с бургазлии последните минути до Новата 2025 година, на сцената до празничната елха ще се качи Тино. Веднага след него ще изгубим контрол от добро настроение с хитовете на друг неповторим и любим глас – Миро. След посрещането на Новата..
Такса смет в община Средец се запазва през 2025 г. Общинските съветници в Средец отхвърлиха предложението на администрацията за повишаване й. Предложението на общинската администрация бе такса битови отпадъци за физическите лица да се увеличи от 5 на 7 промила, върху данъчната оценка на имотите. Мотивите са свързани с повишените разходи, с увеличението..
В навечерието на Коледа и Нова година благотворителната инициатива „Елха на доброто“ и тази година ще зарадва над 350 деца от социално слаби семействата, деца в риск, както и деца, настанени в приемни и многодетни семейства. Освен храна, памперси, дрехи и играчки за бебета и деца до 3-годишна възраст, подаръци ще получат деца и младежи до 18 години, с..
Първа награда в категорията „Иновации в публичния сектор“ получи Община Бургас на годишните награди за иновации и добри практики в публичния сектор. Церемонията се проведе в Дома на Европа в София. Отличието е за създаване на раздел за решения с изкуствен интелект в помощ на хора с увреждания. Висока оценка получиха дейностите за гарантиране на равен..
На 19:12.2024 г.(четвъртък) от 8:30 до 17:00 часа, без водоподаване ще бъде част от ул."Патриарх Евтимий". Водата ще бъде спряна за участъка между улиците "Климент Охридски" и "Цариградска", където ще се извършват строително-монтажни дейности. Също утре, но в Средец, за времето от 08:30 до 17 часа без вода ще бъде ул."Никола Попов", ъгъла с ул."Иван..
Тази вечер в Сливен се състоя граждански протест срещу изваждането на 12 декара от парк „Сините камъни“ в района на долна лифтена станция. Искането е от частна фирма, която притежава сградата на бившия алпийски дом, но не и прилежащата земя към нея. Според природозащитниците, ако бъде дадено такова разрешение това ще отвори възможности за още..
Изключително добро е било взаимодействието през тази година между институциите и гражданското общество. Това каза в кратка равносметка за отминаващата година областният управител професор Мария Нейкова. По думите ѝ следващата година се очаква да приключи изграждането на новата пречиствателна станция „Ясна поляна“. Тази година „Елха на доброто“,..
Ако няма обжалвания, санирането на одобрените за целта 30 блока в Бургас ще започне в началото на 2025 година, съобщи зам.-кметът по строителството..
180 години от рождението на Капитан Петко войвода отбелязаха в Ямбол потомци на бежанци от Одринска Тракия. В знак на признателност те поднесоха венци и..
На 19:12.2024 г.(четвъртък) от 8:30 до 17:00 часа, без водоподаване ще бъде част от ул."Патриарх Евтимий". Водата ще бъде спряна за участъка между улиците..