Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.
Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:
„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.
Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.
До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:
„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.
Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.
Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
*заглавието е авторска интерпретация на темата
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..
"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни...
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на двете училища ще преминат утре в онлайн режим. Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Термал инженеринг вече започна работа по отстраняване на..
Доброволците от „Бъди човек“ – Айтос провеждат кампания в подкрепа на 9 – годишния Виктор, който се бори със синдром на Жубер и бъбречна недостатъчност. Кулминацията на инициативата бе благотворителен концерт под надслов „С любов за Виктор“, който се проведе през тази седмица в айтоското читалище „ Васил Левски 1869“. В проявата се..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван Василев..
Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..
Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и ДГ "Чайка", учениците на..
През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в..