Десетки правителства и 18 години по-късно Царево не само няма Общ устройствен план (ОУП), но не се и очертава скоро да има. Държавата стартира наново процедурите за изменение на един от последните документи, става ясно след отправени въпроси от БНР-Бургас.
Написването на останалия в историята като скандален ОУП на Калин Тихолов започва през далечната 2005-6 година. Той е изготвен през 2008 г. и е приет, въпреки че екологичната оценка към него е оттеглена. През 2014 г. съдът го признава за действащ без такава оценка, въпреки протестите срещу документа. През същата година той е спрян от тогавашния регионален министър, докато не бъде изготвен нов. И това започва на следващата година. Този процес отново е съпътстван с проблеми, свързани с документи, необходими по екологичното законодателство. Годините си текат, а през 2021 г. се обявява разширение на защитената зона „Ропотамо“, която засяга и община Царево. Администрацията пише редица писма до възложителя – МРРБ, част от тях остават изобщо без отговор. Черешката на тортата се появява през 2022 г., когато става ясно, че договорът с проектанта на документа всъщност… е изтекъл преди 2 години. И така стигаме до поредното служебно правителство, начело на регионалното министерство е Иван Шишков. Какво се случва – обобщава кметът Георги Лапчев:
„Служебното правителство приключи с един потресаващ документ за община Царево. А именно – приключва всички опити, на всички тези 13-14 правителства да постигнат някакъв успех, задрасквайки ги и връщайки ни отново на изходна позиция“, посочи Лапчев.
Каква е фактологията? През месец май регионалното министерство иска от екологичното да бъде прекратена процедурата по екологичната оценка. Служебният министър Карамфилова го прави. С днешна дата, от новото регионално ведомство ни информираха, че е направена актуализация на заданието за изработване на проект за изменение на Общия устройствен план на Царево. В момента, тя се съгласува с министерствата на културата и на екологията. Това е необходимо, за да стартира нова процедура по възлагане изработването на проекта. Кой я е виждал, какво включва? Само в министерствата си знаят, очевидно. А една от причините е промяната в границите и площта на Защитена зона „Ропотамо“, която обхваща и част около плажа Корал.
До какво води това безвремие – обобщава Георги Лапчев:
„Невъзможността на региона да се развива като всеки един европейски регион обрича тези места на гибел и на това, животът там да става все по-труден. Всички политически партии и всички онези, които се занимават с публичния сектор заявяват, че техният стремеж е всъщност да направят животът на хората по-добър. За тези 12 години, в които аз съм кмет на общината и всичките хиляди опити, в които да постигнем някакъв успех по отношение на регламен… Не друго, става въпрос за регламент как да се живее в тези територии. Сега просто отиде в кофата за боклук и с голямо съжаление мога да кажа, че тръпна в очакване, но усещането е неприятно, защото никой не знае какво всъщност ни чака в бъдещето“, добави Лапчев.
Вече съм убеден, че ОУП няма да има, коментира кметът на Царево.
Интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
*заглавието е авторска интерпретация на темата
Тридесет млади автори от България и чужбина ще пристигнат в Бургас, за да се включат във финалния етап на Международния младежки литературен и филмов фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“. Събитието, организирано от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“, ще се проведе за четвърта поредна година и ще постави кулминацията на..
Завърши ремонтът на участъка от ул. „Първа“ между първото кръгово кръстовище на Несебър и хотел „Калофер“. Дейностите са обхванали три етапа – два реконструкционни и един ремонтен – в рамките на общински проект за подобряване на пътната инфраструктура в курорта. Община Несебър предвижда да започне ремонт на следващата отсечка, от хотел „Калофер“ до..
Липсата на План за управление на парк "Странджа" и лошата туристическа инфраструктура са големите проблеми пред управлението на парка. Ако за първия средства няма, то за втория могат да се намерят, смята директорът на парка Невен Каравасилев. "Каня всички заинтересовани организации в парка ако искат да осиновят маршрут. Идеята не е нова, но не е..
Изложба с кауза ще ознаменува рождения ден на БНР-Бургас. Обществената медия отбелязва своята 13-та годишнина с амбицията да бъде в помощ на младите таланти на България. На 29 май от 17.30 часа в галерия „Ателие R“ на улица „Възраждане“ 25 ще бъде открита изложба под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ с картини на ученици от..
Община Царево гарантира свободен достъп до плаж Силистар това лято. Постигната е договорка със собственика на частния имот, през който минава единствения път към ивицата, преминаването да бъде безпроблемно. Работи се и по проект за обходен път. Заграждения и такса за преминаване няколко поредни лета бележат скандали на плаж Силистар..
Земеделското министерство предвижда създаването на взаимоспомагателен фонд, в който средствата да се натрупват чрез отчисления от субсидиите за земеделските производители. Фондът ще е на солидарен, а не на регионален принцип, уточни министърът на земеделието Георги Тахов в ямболското село Тенево. "Бюджетът по него е солидарен – между 1,5-2% от..
Движението на моторни превозни средства през жп прелеза при гара Завой ще бъде спряно за осем часа поради ремонт на железопътния път. Дейностите ще се извършват от Държавното предприятие „Национална компания железопътна инфраструктура“ - Железопътна секция Бургас. Ограничението ще важи от 08:00 до 16:00 ч. Алтернативният маршрут е през Ямбол,..
Дискусията, както и големият разговор за еврото в България все още не са се провели. Не сме провели и разговор за сегашната ситуация в еврозоната. Това..
От 15 юни по линиите София–Бургас и София–Варна тръгва експресен влак, който ще е сериозна конкуренция на автобусния транспорт. Това каза в Бургас, след..
75 хиляди нарушения на трудовото законодателство при извършени 20 хиляди проверки са установили от Главната инспекция на труда от началото на годината..