Промените в климата влошават алергиите. Именно това е мотото на Световната седмица, която алерголозите отбелязват тази година до 24 юни, включително.
Климатичните промени са причина през последните години да се наблюдава рязко сливане на сезоните, което оказва влияние върху алергиите и хората, които страдат от астма. Продължителният дъждовен период у нас предизвика и закъснение в цъфтежа на отделни видове. В това е категорична д-р Галина Иванова, специалист по клинична алергия и вътрешни болести:
„Алергичните заболявания непрекъснато нарастват. Докато преди няколко години коментирахме алергиите като епидемия през 21 век, сега много смело някои колеги говорят за алергичните заболявания като пандемия.
На първо място климатичните промени доведоха до затопляне на климата, сезоните почти се сливат. Ние имахме 4 сезона, а през последните години се пределят два. Специално тази година имаше много дълъг дъждовен период. От една страна се отмиха полените - намаля тяхното въздействие, а от друга страна закъсня цъфтежът на отделни растения. В този случай се насложи цъфтеж на дървесни видове, на тревни видове и това засили много симптомите на нашите пациенти. Затова е много важна информираността на обществеността.
Когато има някакви оплаквания, симптоми, за които е прочел нека да се насочи към специалист. Това е нашата работа, да можем да поставим точната диагноза, да има лечение.
Преди няколко години коментирахме като цифра около 20-25% за пациентите с алергии. Сега на последните наши алергологични дни се посочи цифрата от 30%, т.е. увеличава се броят им. Това е 1/3 от населението от всички възрасти. Първо започват алергиите по кожата, това е най-големият орган на човешкото тяло. Появява се атопичният дерматит, във възрастта от 0 до 2 години. След това започват проявите от страна на горни дихателни пътища - алергичните ринити. Към 5-6 годишна възраст започва алергичната астма.
Измененията на климата сливат сезоните и те вече не се разграничават, това означава, че ще има и по-продължителни сезонни алергии. Има цъфтеж от края на февруари до октомври, сезоните се преливат един в друг. Плевели, храсти, късно летен полен, амброзията през месец август, а симптомите си съществуват, има ги.“
Според д-р Иванова при първи симптоми на алергична реакция е нужно да се направи консултация със специалист, а не да опитваме самолечение. Причината е, че така може да се избегне превръщането ѝ в хронична алергия.
ПОВЕЧЕ по темата чуйте в звуковия файл.
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем..