Окончателно - от 1 юли токът за бита поскъпва с малко над 4 процента средно за страната, а парното и топлата вода - с до половин процент.
Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране ще важи за следващия едногодишен период.
Най-малко увеличение на цените на тока има за потребителите на EVN - с 3.78%. При Електрохолд“ поскъпването е с 4,24 на сто, а най-голям скок има за абонатите на „Енерго Про“ - с 5,43 процента.
От утре клиентите от Западна и Югоизточна България ще плащат по 19 стотинки за киловатчас, а тези от североизточната част на страната - около 20 стотинки за киловатчас електроенергия.
Първоначалните разчети на Комисията предвиждаха увеличение в размер на 3,63%, но това беше преразгледано след издадена заповед на служебния енергиен министър, с която бяха променени квотите за регулирания пазар на държавните производители на електроенергия. В енергийния микс за битовите потребители бяха включени 2 200 000 MWh електроенергия, произведена от ТЕЦ "Марица изток" - 2, с цел дружеството да не изпадне в финансови затруднения.
За клиентите на "Топлофикация София" ЕАД утвърдената годишна прогнозна цена на топлинната енергия за битовите потребители е в размер на 137,93 лв./MWh, за "ЕВН Топлофикация" ЕАД – 137,96 лв./MWh, за "Топлофикация Плевен" ЕАД – 96,94 лв./MWh,за "Топлофикация Бургас" ЕАД – 95,20 лв./MWh, "Веолия Енерджи Варна" ЕАД - 136,99 лв./MWh, "Топлофикация – Враца" ЕАД - 113,08 лв./MWh, "Топлофикация ВТ" АД - 131,82 лв./MWh, "Топлофикация-Разград" ЕАД - 145,54 лв./MWh.
За топлофикационните дружества, използващи за енергиен носител въглища, определените цени на топлинната енергия са : за "Топлофикация Русе" ЕАД – 105,57 лв./MWh, за "Топлофикация - Перник" АД - 115,94 лв./MWh, за "Топлофикация Сливен" ЕАД - 104,19 лв./MWh , за "Топлофикация - Габрово" ЕАД - 138,00 лв./MWh.
Намаляват се цените на топлоенергията за клиентите на "Топлофикация Перник" - с 0,66%, както и за клиентите на "Топлофикация Враца" – с 0,06%. Цените, които определя Комисията за енергийно и водно регулиране, обаче, са без ДДС. Все още не е съвсем ясно дали данъкът върху топлоенергията ще бъде възстановен от 9 на 20 процента, както е заложено в проектобюджета на правителството, който трябва да бъде одобрен от Народното събрание. Ако това стане, въпреки задържането на цените заради възстановеното ДДС, сметките за парно и топла вода ще се увеличат. Според Асоциацията на топлофикационните дружества - с около 10 на сто.
До 25 август младежите, завършили средното си образование през тази година, трябва да внесат здравноосигурителната си вноска за юли, ако не са започнали работа или висше образование, напомнят от НАП. В Бургаска област около 3500 ученици са завършили средно образование, от които 2200 в Община Бургас. Тъй като абитуриентите не попадат в категориите ученици..
Катастрофа затруднява движението в района на Равда по пътя I-9 Ахелой – Слънчев бряг, в посока Варна. Движението временно се осъществява в една лента. Ограничението е от км 211 до км 209. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.
Все повече хора искат да стават доброволци, смята Петър Неделчев, който е начело на Доброволното формирование УК N 17-01 към община Камено. В момента то включва 11 души с тенденция да се увеличат до 15. В помощ на РДПБЗН Бургас е кипът участва в гасенето на пожара край Българово в събота. Това беше първо тяхно участие изън пределите на община..
Три пожара са били потушени в област Бургас през последните дни. Огънят е засегнал постройки и сухи треви, а причините се изясняват. На 15 август около 15:15 ч. в Районното управление – Руен е постъпил сигнал за пожар в сухи треви и храсти край с. Разбойна, насочил се към южната част на селото. На място са работили пет противопожарни автомобила с..
Обстановката в Бургаска област е спокойна и към момента няма активни пожари. Огнищата от вчера са локализирани и няма опасност от разпространение, съобщи дежурният в Областната администрация - Бургас. Пожар гори между Несебър и Равда, огънят е овладян (ОБНОВЕНА) Ситуацията се следи и остава под контрол. Задържаха 45 - годишен мъж заради..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация. Участък от ул. „Дебелт“ между ул. „Сливница“ и ул. „Александър Стамболийски“ се затваря за моторни превозни средства (МПС) от 10:00 ч. днес за срок от 10 дни. Ограничения има и в ж.к. „Зорница“. От 09:00 ч. днес до 18 септември се..
В понеделник сутринта ще е предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места в Западна и Северна България ще има превалявания от дъжд и гръмотевици. По интензивни ще са явленията в планинските райони. Почти без валежи ще остане в Източна България. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще е умерен и..
Община Поморие обяви обществена поръчка за изпълнение на строително-монтажни работи по втория етап от реконструкцията на вътрешната амортизирана..
В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация. Участък от ул. „Дебелт“ между ул...
Нощта в Българово е преминала спокойно след вчерашния голям пожар, който се разрази във вилната зона „Лозницата“. Вятърът е утихнал и няма разгорели се..