Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летни научни школи се провеждат в археологическия резерват Деултум

Летни научни школи се провеждат в Националния археологически резерват "Деултум" край Дебелт.  Идеята той да бъде обучителен център е от 80-те години на миналия век. От тук са минали по-голямата част от водещите днес археолози, някои от които продължават проучванията в резервата. 
След деветгодишно прекъсване, това лято базата отново отвори врати за студенти и любители на археологията. Първата група вече е на терен и се занимава с антропологични изследвания, разказа директорът на НАР „Деултум“ Красимира Костова:  

"Провеждането на школите е след подписан договор с фондация "Балканско наследство". Тя работи както на местно, така и на международно равнище с университети, музеи, научно-изследователски институти, медии, бизнес – компании, правителствени и неправителствени организации. Обучението включва лекции и представяне на обекти. Научни ръководители са им д-р Кейтрин Колпан - преподавател към департамента "Социология и антропология" в университета в Айдахо и Люба Маноилова - докторант по физическа антропология към ИЕМПАМ - БАН и координатор от фондация "Балканско наследство".

Първата група от студенти ще остане в базата до 8-ми юли. На 15-ти юли се очаква да пристигне втората група, която ще се занимава с консервация и реставрация на керамика, която е открита при проучванията на римската колония Деултум. 

Красимира Костова съобщи, че ще бъдат извършени спасителни разкопки на римския плоски некропол на колонията, който се намира южно от реката. Причината е инвестниционни намерения на фирма в региона. През септември или октомври се очаква държавното финансиране за проектите за регулярните разкопки, които се провеждат в НАР "Деултум".  
повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски екип стои зад песента „Когато се побираме в сълза“

Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб  и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма. Ако го..

обновено на 21.07.25 в 15:09

Малка художничка от Бургас с отличие от международен конкурс в Словакия

Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..

публикувано на 21.07.25 в 13:00

Група "Прегърнат облак" дебютира на сцената на "Бургас и морето"

Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници.  Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева.  42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл. 

обновено на 21.07.25 в 11:47

Комедията „Молба за напускане“ гостува на бургаска сцена

Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..

публикувано на 21.07.25 в 11:30

Бургас посреща "Дните на руската музика"

С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика.  Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..

публикувано на 21.07.25 в 10:30

Айтозлийката София Стойчева спечели награда за филмов дебют

Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..

публикувано на 20.07.25 в 10:30

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10