Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летни научни школи се провеждат в археологическия резерват Деултум

Летни научни школи се провеждат в Националния археологически резерват "Деултум" край Дебелт.  Идеята той да бъде обучителен център е от 80-те години на миналия век. От тук са минали по-голямата част от водещите днес археолози, някои от които продължават проучванията в резервата. 
След деветгодишно прекъсване, това лято базата отново отвори врати за студенти и любители на археологията. Първата група вече е на терен и се занимава с антропологични изследвания, разказа директорът на НАР „Деултум“ Красимира Костова:  

"Провеждането на школите е след подписан договор с фондация "Балканско наследство". Тя работи както на местно, така и на международно равнище с университети, музеи, научно-изследователски институти, медии, бизнес – компании, правителствени и неправителствени организации. Обучението включва лекции и представяне на обекти. Научни ръководители са им д-р Кейтрин Колпан - преподавател към департамента "Социология и антропология" в университета в Айдахо и Люба Маноилова - докторант по физическа антропология към ИЕМПАМ - БАН и координатор от фондация "Балканско наследство".

Първата група от студенти ще остане в базата до 8-ми юли. На 15-ти юли се очаква да пристигне втората група, която ще се занимава с консервация и реставрация на керамика, която е открита при проучванията на римската колония Деултум. 

Красимира Костова съобщи, че ще бъдат извършени спасителни разкопки на римския плоски некропол на колонията, който се намира южно от реката. Причината е инвестниционни намерения на фирма в региона. През септември или октомври се очаква държавното финансиране за проектите за регулярните разкопки, които се провеждат в НАР "Деултум".  
повече може да чуете в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награждават участниците в литературния конкурс "Любовта е извор"

Днес, 18 февруари е награждаването на отличените в четвъртото издание на литературния конкурс „Любовта е извор“, посветен на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Инициативата се организира по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов с помощта на читалище „Фар“ в Бургас и читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново. БНР - Бургас е медиен партньор на..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Бургазлията Владо Димов пусна новата си песен „Още те обичам“

Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин.  Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...

публикувано на 17.02.25 в 19:00

Стефан Моасе – Zaïzaï открива първа авторска изложба в Бургас

  Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..

обновено на 17.02.25 в 14:15

Започна кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30