Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Охльо, бохльо, покажи си рогцата...на Флората в Бургас

| обновено на 07.07.23 в 12:53
3
Гигантски африкански охлюви са част от изложбата в Бургас

Изложба на гигантски африкански охлюви може да се види и това лято в Бургас. Експозицията ще гостува в няколко поредни уикенда през юли и август на „Флората“. Тази седмица е първата среща с живите експонати. 

Сбирката е на биолога от Варна Ростислав Траянов, за когото отглеждането им от хоби се е превърнало в сериозно занимание и кауза. Какво ще видим тази година в Бургас:

"Някой от "чудовищата" сме ги показвали, други са нови. Трети са израснали още повече. 20 вида като се стремим да покрием цялото разнообразие от гигантските африкански охлюви, както и някой по-дребни, но интересни екзотични видове от Южна Америка. Най-големият е на 5 години с тегло от 1 кг., черупката му е около 20 см." 

Ростислав Траянов опровергава някой митове за охлювите-те са късогледи и нямат слух

Разнообразието от форми и размери сред сухоземните охлюви е поразително – те могат да бъдат с черупки, без черупки, кръгли, спирални, винтообразни, с фантастични цветове на телата и къщичките. Изложбата обаче опровергава и някой митове за охлювите:

"О деца любимата ни песничка е: "Охльовче, бохльовче-покажи си рогцата...", представям си как си показва рогцата и започва да ни гледа с очички върху тях. Всъщност охлювите са доста късогледи-виждат тъмно/светло и размити силуети. Нямат и слух. За сметка на това осезанието и усещането за вибрации е много добре развито. На първо място за тях е обонянието. Представете си го така-сравняваме рогцата на охлюва с нашите ноздри, само че обърнати като чорапчета навън."

Слузта на охлювите има полезни фактори и се използва в козметиката, но не си слагайте по кожата си, защото тя е пълна с живи микроорганизми, коментира биологът.  


Охлювите живеят между 3 и 10 години. Какво е ежедневието на обитателите на охлюварника:

"Те са в пластмасови кутии, където има почва, мъх, суха шума, които им създават комфорт, ровят се и си снасят яйцата. Всеядни са, храната им е основно растителна, но ядат и плесни, както и почва, от която си набавят калции за черупката."

Сбирката непрекъснато се обогатява, най-вече от размяна с други колекционери. Единственото, което Ростислав Траянов избягва, е дивите охлюви, защото могат да бъдат опасни както за другите обитатели, така и за хората. 

Изложбата на Флората е с билети и е отворена от 10 до 19 часа. 

График на изложбата:

Юли - 7, 8, 9, 14, 15,16, 21, 22, 23

Август - 4, 5, 6, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 27


Повече чуйте в звуковия файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Джокович се снима до бургаската библиотека

Сръбският тенисист Новак Джокович публикува в социалните мрежи снимки от посещението си в България. На една от тях наблюдателни забелязаха, че се е снимал до кадър на сградата на Бургаската регионална библиотека „Пейо Яворов“. Паното е част от изложба, която показва в столицата красиви български места. Само за няколко часа постът му има..

публикувано на 19.09.24 в 15:31

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров..

публикувано на 18.09.24 в 15:10

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56

В Малко Търново провеждат "Фестивал на обредния хляб в Странджа"

„Фестивал на обредния хляб в Странджа“ се провежда  в Малко Търново. Той се организира за първи път и е посветен на обредите и традициите, свързани с хляба на нашите предци. Проявата ще е два дни, петък и събота, 13 и 14 септември и се организира от Община Малко Търново и местния Исторически музей „Ал. Фол“. Ще има изложение и..

публикувано на 13.09.24 в 10:30

Приключиха археологическите разкопки в Русокастро за тази година

Приключиха разкопките на крепостта Русокастро за настоящият археологически сезон, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.  Археолозите проучваха северозападната крепостна стена, при което откриха важни нови факти за фортификацията на средновековния град. Оказва се, че строителите на стената са използвали материковата скала, като са я..

публикувано на 11.09.24 в 12:19

Над 250 корабни модела на исторически и съвременни плавателни съдове в европейска надпревара в Бургас

От модели на действителни исторически кораби, на над хиляда години, до по-съвременни плавателни копия и съдове от Втората световна война се включват в 15-то издание на европейското първенство по корабомоделизъм в Бургас. Рекорден брой участници  от 10 страни с над 250 модела ще се състезават за големите отличия. Събитието се открива днес от 18.00..

обновено на 10.09.24 в 14:39

Хеликоптерът Ми-2 може да бъде разгледан отблизо в Авиомузея в Бургас

Месец септември в Авиомузей - Бургас е посветен на един специален експонат – хеликоптера Ми-2.  Неговият първи полет е осъществен на 22 септември 1961 г. Ми-2 е първият съветски хеликоптер с два газотурбинни двигателя. Той е произвеждан в СССР и Русия през периода 1965 – 1992 г. като за това време от заводите излизат над 5250 машини.  Явявайки се..

публикувано на 10.09.24 в 10:18