Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискутираха развитието на винения туризъм и икономиката в Болярово

| обновено на 12.07.23 в 11:10

Как да се повиши атрактивността на община Болярово чрез използване на културно-историческите дадености заедно с опита при отглеждане на лозя и производство на вино? Този въпрос дискутираха лозаро-винари, кметове и кметски наместници.

От Общинта информират, че срещата е била организирана от общинското ръководство. Тя се е провела в рамките на проект “Присъстващо управление на европейските културно-исторически ценности на традиционните земеделски райони“ –  winEU.rur. По този проект община Болярово е партньор на община Ведра (област Галисия, Испания), на община Кампанари (област Тоскана, Италия), на община Лузада (област Порто, Португалия), на община Лендава (област Прекмурие, Словения). Шестият партньор по проекта е МИГ „Загорие-Сутла“, което обхваща 11 общини в Хърватия и с което община Болярово беше партньор и по проекта „#EuSAVE- EU Дейности на гражданите на ЕС за умни исторически селища“.

Проект “Присъстващо управление на европейските културно-исторически ценности на традиционните земеделски райони“ –  winEU.rur започна на 1 декември 2022 г. и ще продължи до края на 2024 г. Той е финансиран по програма „ Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV) на ЕС и община Болярово, като общата му стойност е 148 010  евро, като всяка община партньор ще получи по 21 145 евро.

По проекта са предвидени редица инициативи, като целта е да се информира местната общност, но и да се ангажира, както с проекта, така и с развитието на територията, разясни заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева. Планирано е и международни събития да се проведат на територията на всеки от партньорите, като в община Болярово ще е през месец февруари 2024 година.

Кметът на община Болярово Христо Христов припомни, че общинската администрация е съдействала за изграждането на над 2500 дка лозови масиви в село Стефан Караджово и в град Болярово. Именно виното, произведено от гроздето от масива в Болярово спечели златен медал от престижен винен форум във Франция, сподели представителят на „Вила Ямбол“.

По време на дискусията възникнаха идеи за разрастването на празника за Трифон Зарезан във фестивал, за възстановяването на старата традиция за празничен организиран гроздобер. Коментираха се проблеми на лозаро-винарството и начините им за разрешаване със съдействието на общинската администрация и местната общност.     


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

публикувано на 31.01.25 в 11:17

Кукерите от Камено с отличие за най - атрактивна група от фестивала "Сурва 2025" (СНИМКИ)

Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на  Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025".  Отличието е в категорията  „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета е в зоопарка в Бургас

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета вече е факт и се намира в зоопарк Бургас, съобщават от общината. Масивът е около 5 дка. Идеята е в парка да има екологично чиста продукция. Маслиновите дръвчета няма да бъдат третирани с никакви химикали. А между тях ще се разхождат екзотични животни. Отглеждането на маслини в Бургаска област е..

публикувано на 28.01.25 в 11:00

След близо 80 години къдроглави пеликани загнездиха около Бургас

Нова гнездова колония на къдроглав пеликан се сформира край Бургас, информират от Българското дружество за защита на птиците. Застрашените пернати са заели изкуствените острови в Натура 2000 зона „Комплекс Мандра-Пода“. Това е четвърто гнездово находище на вида в България, заедно с тези в езерото Сребърна, остров Персин (Белене) и Защитена местност..

публикувано на 27.01.25 в 16:00

И най-знаковата дума за България през изминалата 2024-та е... Шенген

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..

публикувано на 20.01.25 в 09:10

БЧК - Бургас реализира множество дарителски кампании в месеца на благотворителността

Областната червенокръстка организация в Бургас е  оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..

публикувано на 19.01.25 в 17:30

Какви са тайните на бразилския футбол и какво се крие зад карнавала в Рио де Жанейро?

Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..

публикувано на 19.01.25 в 13:00