Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лятото по-малкото банкомати създават трудности за потребителите

В селата почти липсват банкомати, няма и ПОС терминали в магазините

Снимка: БГНЕС

Намаляването на броя на банкоматите в по-малките населени места и курортите по Черноморието създава неудобства за потребителите, особено през актуалния летен туристически сезон. Това каза за Радио Варна създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова, която се позова на данни от Българската народна банка. 

Според анкета на БНР Бургас в селата почти няма банкомати, в Котел са останали само два. 

Според Габриела Руменова една от причините за по-малкото банкомати е самото решение на банките. По думите ѝ има и проблем с ПОС терминалите в търговски обекти пак в малките населени места:

„Това действително в определени случаи може да се окаже сериозен проблем за туристите, защото ще трябва да носят в себе си много пари в брой. Причината е, че се презастраховат ако няма банкомати на местата, където ще почиват. 

За хората, които постоянно пребивават в малките населени места това е ежедневен проблем. При тях може да се наложи да ходят до съседни населени места, да теглят за неопределено време пари, което е свързано и с допълнителни средства и време, организация на своето свободно време, което ще се натовари допълнително. 

Вероятно слушателите на радиото са попадали и на търговски обекти, в които под определена сума не може да се ползва ПОС терминал. Все пак моят съвет към бизнеса е да опитат да облекчат клиентите в тези търговски обекти, защото по този начин ще отгледат лоялни клиенти.“

Съветът, който дава още Габриела Руменова е да бъдем особено внимателни за скимиращи устройства при ползването на банкомат. Най-вече през почивните дни и в късните часове от денонощието.

Туристите трябва да проверят и за банкоматите на своята банка в курорта или населеното място, където ще почиват. По този начин ще си спестят допълнително таксуване при теглене на пари в брой.

Според хората банкоматите в големите градове са достатъчно, но в малките не е така, което е неудобство. В селата въобще няма, казват хората:

„Имам имот в Котел, а там има само 2 банкомата. Много често в събота или неделя няма откъде човек да си изтегли пари, защото не са останали в устройството. Ако се налага теглене трябва да отиде до Омуртаг, Ямбол или в Сливен, където може да си набави необходимите средства. Два банкомата на 7-8 хиляди души е недостатъчно. Трябва да са поне 3-4 в Котел. В селата въобще няма. 

Много често в събота или неделя се случва банкоматите да са празни и да няма пари в брой, което е неудобството. 

Пътувам в страната често. В малките населени места има проблеми с банкоматите. Хората си теглят пенсиите и не остават пари в банкоматите, което шокира понякога и чужденците“, споделят хората. 

Според друга част от анкетираните, не искат да имат карти към разплащателните си сметки, защото нямат доверие на банковите институции у нас. Те не получават пенсиите си и заплатите по банков път. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлии на протест: Искаме целогодишни полети

В Междинародния ден на авиацията и космонавтиката жители на Южното Черноморие и представители на туристическия бранш протестираха срещу фирмата – концесионер на летище Бургас .  Недоволството е породено от липсата на целогодишни полети до различни дестинации, включително и до София, както и заради честите ремонти, заради които летището е затворено...

публикувано на 12.04.25 в 11:42

И Царево се включи в протеста срещу безумията по пътищата

И Царево се включи в протеста "България срещу безумията по пътищата". На градския площад се събраха граждани, провокирани от трагичната смърт на 12-годишната Сияна – поредната невинна жертва на агресията по българските пътища.  Исканията на хората са да б ъде дадена гласност на този проблем и да се вземат  решителни мерки срещу войната по..

обновено на 12.04.25 в 11:22

Ямбол протестира: „България няма деца за убиване“

Масов протест, въпреки лошото време, се състоя пред съдебната палата в Ямбол. Недоволството си от състоянието на пътищата в страната и липсата на адекватни наказания за нарушителите събра десетки  жители на областния град и региона.   Протестът се проведе под мотото "България няма деца за убиване“. "Моята братовчедка загуби живота си на 19..

обновено на 12.04.25 в 11:06

Откриват Мотосезон 2025 в Бургас

Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..

обновено на 12.04.25 в 09:58

Провеждат благотворителен базар "Цветни дни за Силвия" в Равда

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организира поредната благотворителна кампания. Този път тя е подкрепа на Силвия Желева от Равда. Младата жена за втори път в живота си се бори с онкологично заболяване. Необходимата сума за покриване разходите по започнатото лечение е около 40 000 лв. На 12 и 13 април ще се проведе благотворителен..

публикувано на 12.04.25 в 09:00

Лазаровден е

На 12 април Светата православна църква чества Лазаровото възкресение. Тържественото богослужение припомня най- голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни, каза Свещеник Илия Симеонов: "Лазар бил приятел на Иисус Христос, но се разболял и починал. Христос пристигнал с учениците си, а..

обновено на 12.04.25 в 08:21

Протести "България няма деца за убиване" в цялата страна с искане за повече безопасност на пътя

Протест под наслов: "България няма деца за убиване" ще има днес пред съдебни палати в страната . В София демонстрацията ще се проведе пред сградата на Министерския съвет.  Акциите са от  10 часа и са организирани от редица сдружения с искания за безопасност на пътя и строги мерки срещу нарушенията.  Повод за поредните протести за безопасност на..

публикувано на 12.04.25 в 07:55