Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас подписаха новия КТД с по-добри условия на общинските социални работници (ОБНОВЕНА)

| обновено на 17.07.23 в 09:55

Кметът Димитър Николов и представителите на синдикатите в социалната сфера в Бургас подписаха новия колективен трудов договор (КТД), който урежда по-добри трудови възнаграждения и условия за общинските социални служители.

За работа в рискова среда работниците ще получават допълнителен платен годишен отпуск - за социален асистент към „Асистентска подкрепа“ - 2 работни дни, а за всички останали длъжности в сферата на социалните услуги - 5 работни дни, обясни за БНР Бургас Мая Казанджиева, директор на дирекция „Здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ към Общината. 

„Според клаузите в новия трудов договор Община Бургас ще осигурява и средства за обучение и повишение на професионалната квалификация на социалните работници.

Необходимо е постоянно да се повишава качеството на социалните услуги, а това става с повишаване на професионалната квалификация на самите служители.

По принцип има голям интерес и необходимост към социалните услуги в Бургас. Тези, които се администрират от Общината, както и тези, отдадени по съответния законов ред за изпълнение с външни доставчици са с пълен капацитет. Потребителите са разпределени според техните потребности и продължаваме да търсим възможности  за покриване и нуждите, които възникват в обществото.

Правят се индивидуални оценки на потребностите и след това специалистите взимат решение какъв вид социална услуга да бъде използвана от съответния потребител.

Затова е и важно Община Бургас да подкрепи социалните служители, за да са с достойно заплатен труд. Колективният трудов договор влиза в сила със задна дата от 11 юли и ще бъде двугодишен. 

Новите услуги, за които кандидатства Общината са две, като е в процедура да направи т.нар. държавно делегирани дейности - основната издръжка на няколко социални услуги, 5 от тях са в пакет, защото са в рамките на Оперативна програма. Те са два дневни центрове за деца и младежи, с особено тежки увреждания, в помощ на тях и на техните семейства. Един нов център за обществена подкрепа, който ще бъде за спешно настаняване на деца в риск, едно наблюдавано жилище за непридружени лица от различен произход, пристигащи у нас, както и Защитено жилище за жени с умствена изостаналост. Заедно с тези пет услуги Община Бургас е в процедура да направи и държавно делегирана дейност до приключване на Оперативната програма и кризисен център, който е новоизграден, в който са настанени специално бежанци - майки и деца от украински произход.

Увеличава се и размерът на наградите за Деня на социалния работник и за  празника Рождество Христово от 560 лв. до една минимална работна заплата. Средствата за работно облекло на всички работници и служители също се увеличават от 350 до 500 лв., с изключение на служителите и работниците, на които ще бъде осигурено работно облекло.

При реализиране на икономии във фонд работна заплата на съответната социална услуга, процент от икономиите ще бъде разпределен като ДМС между работниците на база отработени дни, оценки от атестацията или показани резултати в края на всяка календарна година.

Трудовото възнаграждение на социалните служители е съобразено с предстоящото увеличение на стандартите в сектора, което предвижда да бъде от 5 до 15 %, каза още Мая Казанджиева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земетресението с магнитуд от 6.1 в Турция усетено и в Източна България (ОБНОВЕНА)

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията.  Земетресението е регистрирано в 19.53 часа  в провинция Балъкесир, близо до най-големия град в Турция Истанбул.  Към момента няма информация за жертви или щети в някоя от засегнатите окръзи. Земетресението е било с дълбочина 11..

публикувано на 10.08.25 в 21:00

Силният вятър пречи за овладяване на пожара в сунгурларските села

Силен вятър пречи на работата на пожарникарите  край  сунгурларските села. Той се е появил следобед, обясни началникът на бургаската пожарна старши комисар Николай Николаев. Разнася пожара, но на този етап няма опасност за населението. Той уточни, че има няколко огнища. Гаси се по земя и въздух. Хеликоптер и два самолета помагат. Над 10 са екипите на..

публикувано на 10.08.25 в 14:49

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на основните..

публикувано на 10.08.25 в 12:51

След ремонт отваря врати за миряни храм "Св. Богородица" в Бургас

Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи света архиерейска света литургия в бургаския храм „Света Богородица“ в Бургас.  По този начин ще бъде извършено обновление на храма, който беше затворен за служби в продължение на три месеца.  След основен ремонт, който включваше монтиране на подово отопление и подмяна на старите..

публикувано на 09.08.25 в 17:30

Буйове измерват вълнението и температурата на морето на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 09.08.25 в 14:30

Зърнопроизводителите са ожънали над 7 млн. тона пшеница

Тази година в България е произведена повече от 7 млн тона пшеница- сочат последните данни на агростатистиката . Увеличението се дължи на по-големите площи, засети през есента на миналата година. 7 131 095 тона пшеница - това е количеството, което българските зарнопроизводители успяха да ожънат това лято. Данните са от официалната статистика на..

публикувано на 09.08.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

Ловният сезон усложнява пожароопасната обстановка в Болярово

Откриването на ловния сезон за пернат дивеч допълнително усложнява пожароопасната обстановка в крайграничната община Болярово. Кметът Христо Христов, който е и председател на Ловно рибарското сдружение Странджа, призова за строг контрол по време на излетите.   "В тази горещина и вятър няма безопасна искра! Моля не палете огън!" С тези думи кметът на..

публикувано на 09.08.25 в 08:30