Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорове и много въпроси на общественото обсъждане на стратегията за културното наследство в Несебър

Със спорове и много въпроси премина общественото обсъждане в Несебър на стратегията за културното наследство на общината за периода 2023-2032 г. В зала "Мелсас" експерти и ръководството на общината представиха документа, който е стъпка по опазване статута на Несебър като град на световното и културно наследство. В момента статутът му е застрашен, заради липсата на План за управление на старинния град. Граждани определиха стратегията като твърде обща и закъсняла, поставиха и много въпроси. 

В стратегията са ползвани практики и опит от градове на ЮНЕСКО в световен мащаб, като Дубровник, който има сходни с проблемите на Несебър, разясниха от екипа, изготвил документа. Той очертава рамката за устойчиво развитие и управление на културното наследство в общината, посочи ръководителят на екипа Милена Карчанова. Задължения да го изготви има всяка община с обект на ЮНЕСКО на нейна територия.


Кръстьо Пеев от Обществен съвет Несебър отправи критики:

„Намираме се в активен сезон и повечето хора са на работа. Защо това обсъждане не се направи на 24 март, защо стратегията беше изпратена до Министерството на културата и стигна до масата на ЮНЕСКО в Париж, преди да бъде съгласувана от местната общност“

Заедно с други четири обществени организации той изпрати становище до няколко институции със сериозни забележки относно Стратегията. Основното бе липсата на обществено обсъждане.

Хората се вълнуваха още защо не са възстановени всички църкви в стария град и повечето стоят затворени, защо продължава да има нерегламентирана търговия по улиците,  ще се включи ли в стратегията опазването на културни паметници в района около Несебър, как ще се извършва мониторинга и др.


„Ние, като паметник на културата имаме много ограничения. Аз кандидатствах за фотоволтаици на къщата, но ми беше отказано, така се чувстваме ощетени. Да, махнахме търговията, но има нерегламентирана търговия, която е парцали по улиците, което е нелицеприятно“, каза Мартин Богданов.

Кметът Николай Димитров посочи, че макар Планът за управление на старинен Несебър да не е приет, са направени редица подобрения, като премахване на алейната търговия, унифициране на рекламите и др.

„Всеки се прави, че обича ЮНЕСКО, всички сме от едната страна, но "моите лични неща да си останат“, подчерта градоначалникът. И обясни, че Планът за управление на старинния град е внесен в Министерството на културата още през 2012 година, но заради редица забележки оттогава няма никакво развитие. Сега отново били направени постъпки пред министерството да се ускори приемането му.

Окончателното решение дали Несебър ще попадне в списъка на ЮНЕСКО за обекти в риск ще бъде взето на сесия на Комитета за световно наследство в Рияд пред септември, стана ясно на обсъждането.

А гражданите имат две седмици да внесат своите предложения, които да залегнат в стратегията за културното наследство на общината, след което тя да бъде гласувана от Общинския съвет.

Повече чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас продължава

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на репите, които..

публикувано на 06.04.25 в 14:30

Общественото обсъждане на проектобюджета на Средец ще е на 14 април

Проектобюджетът на община Средец е готов и ще бъде представен следващата седмица в съставните селища, съобщават от местната администрация. Ще се приемат предложения на срещите с гражданите, чрез имейли и чрез писма. Срокът за набирането им е до 22 април. Поканени на обсъжданията са  гражданите от всички населени места в общината, общинските..

публикувано на 06.04.25 в 08:24

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39

БАК настоява за спиране на източването на големите язовири и осигуряване на вода за поливане

За нормално протичане на поливния сезон настояват от  Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..

обновено на 01.04.25 в 16:55

Повишават се минималният и максималният осигурителен доход

От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..

публикувано на 01.04.25 в 08:05