Лятото е сезонът, който кара една не малка част от хората да преминат на диета, за да изглеждат добре в дрехите си на плажа. Започват се безкрайни диети. След частични успехи и огромни неуспехи, мнозина се предават и започват да търсят нещо, което ще ги направи мигновено слаби и красиви. Фитнесът има такова влияние, но става бавно. Затова се търси вълшебството. Медиите гръмнаха за лекарство, което може да донесе бърз ефект – предназначено е да помогне за управление на нивата на инсулин при хора с диабет тип 2.
Фармацевтът Петя Иванова, собственик на аптека в Сливен, обясни как действа тази група препарати в организма.
"Те имитират хормона на отслабването. Не са точно инсулини, а имитатори, които реално намаляват телесните мазнини. Бумът на рекламата доведе до огромното им търсене. Има и нови – те са с още по-голяма концентрация. Идеята е да се подпомогнат диабетиците да се справят с проблемите си, но суетата накара много хора да се втурнат да си бият подобни препарати".
Какви са ефектите от ползването на този тип лекарства и има ли риск за здравето?
"Действително работят, но не са достатъчно проучени страничните им действия. Освен често срещаните странични ефекти, като гадене, повръщане, диария, болки в стомаха и по -сериозни алергии, вече има и съобщения за риск от развитието на рак на щитовидната жлеза, остри панкреатити, има увреждане на очите и йо-йо ефект след спиране на приема. Стопяването на мазнините влияе зле и върху лицето. Кожата започва да изглежда по-състарена. Тази игра с природата и навлизането в регулацията на организма е вредно".
Началникът на отделението по Ендокринология в Областната болница д-р Наталия Канева също предупреди за рискове от употребата на подобни препарати без лекарско предписание.
"Тази група е модерна, но не е съвсем безопасна. Има ефект и затова масово навлезе, но това е все пак лекарство, не е добавка или витамин. Всеки, който има излишни килограми първо трябва да посети ендокринолог. Това е лечение. Не го толерираме като лекари. Това е вмешателство в организма. Не е панация. Не всички отслабват колкото искат само с инжекциите. Преди всичко трябва да почерпим информация от лекар".
Този тип лекарства работят по предназначението си най-вече при хора с диабет и при тези с наднормено тегло, които искат да отслабнат, но и в двата случая дали да се прилага, трябва да реши лекар. Освен това има и странични ефекти, които все още не са проучени, а най-добрият начин за отслабване си остава изпитаната рецепта - диета и спорт.
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с..