Кметът на Бургас Димитър Николов, бившият и настоящият областен управител - Мария Нейкова и Пламен Янев, неправителствени организации, десетки общественици, политици, юристи и граждани се включиха в шествието.
Жестокостта в каквато и да е форма не може да бъде толерирана, а насилниците трябва да получават от съда най-тежкото наказание за деянията си, казаха хората, включили се в шествието в Бургас срещу насилието. Те бяха хиляди, обединени от каузата в подкрепа на пострадалото момиче, обезобразено от своя насилник. Според Михаела Бошева, организатор на публични събития:
„В Бургас събираме 15 000 души на най-големия фестивал, ако на 10% от тях ние успеем да помогнем, това ще го считаме за огромен успех. Ще направим така, че кампанията ни да расте, започнахме от София в началото на юли и ще продължи до края на годината, докато не се промени системата. Искаме младежите да разпознават агресията, дали в училище или в домашна среда, къде да сигнализират в такъв случай, както и да не мълчат ако станат жертва на насилие. Техните учители също да не остават безучастни, да не мълчат, а да сигнализират институциите.“
Политикът и бивш депутат от Бургас Тодор Байчев сподели:
На първо място съм родител, дъщеря ми ще навърши скоро 18 години. Синът ми е възпитаван в среда без агресия, да не върши подобни неща. на второ място съм съпричастен, защото плащаме кръвен данък чрез нашите деца, как са били образовани, как са били възпитавани и как правосъдните органи си вършат работата. Да не бягаме след събитията, а да ги предотвратяваме.“
Кметът Димитър Николов посочи:
„Всички областни градове се обявиха срещу насилите, което е гаранция, че обществото ни е будно. Хората са възмутени от това насилие. Трябва да се обединим и да застанем на страната на доброто. Моето присъствие е повече като гражданин, защото подобна жестокост може да се случи и в града, в който аз живея, това ме притеснява още повече, не трябва да се случва, не трябва да го допускаме.“
Според хората подкрепили шествието:
„Тук сме за да спрем насилието. Не е правилно да има насилие над деца и жени.
Взаимно всеки ден се убиваме все повече.
Случват се неща, които не са нормални. Не трябва институциите да допускат подобно нещо. Трябва да има и адекватни мерки срещу насилниците.
Искаме да подкрепим момичето и да се стреснат извършителите, да знаят, че ще има строго наказание за такива престъпници.“
От Зонта клуб - Бургас също бяха сред организаторите на шествието. Диана Иванова посочи:
„Голяма част от жените, които са станали жертва на насилие искат да останат анонимни, защото изключително много се страхуват, този случай също ни показа, че е ситуация развила се преди месец, но с гласност едва сега, благодарение на информацията от медиите. Искаме да апелираме към законодателни промени, защото очевидно е, че не се контролира как се прилагат настоящите закони.“
Задържаният за нападението над 18-ет годишното момиче с макетен нож е осъждан за нанасяне на телесна повреда по хулигански подбуди. 26-годишния Георги Георгиев е арестуван за заплахи към жертвата в мобилно приложение.
Бургас, както и много други градове в страната се присъединиха към Националното шествие срещу насилието. Хората скандираха многократно
„Не на агресията“
Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР 90 години..
Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината. Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..
Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”. Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..
Предстои реформиране на дома за стари хора в Средец. Ще бъде запазен капацитетът на услугата, като след дни потребителите ще бъдат извозени и настанени в общинското общежитие в града докато се извършва цялостното реновиране. Маргарита Стойчева от дирекция "Икономическо развитие" в общината посочи: "Приключили са обществените поръчки, избран е..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за него на днешното заседание на местния парламент. Четирима се борят за поста обществен посредник на Бургас В надпревара за поста бяха допуснати още трима кандидати – юристите Калина..
Засега Бургас няма да има картинг писта. След близо час дебати Общинският съвет отхвърли предложението за отдаване под наем на терен в местността Росенец за изграждането на писта с електрически картинги. Ще има ли Бургас писта с електрически паркинги Предложението бе във връзка със заявено от фирма инвестиционно намерение за изграждането на..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на заседание днес. От администрацията като вносител на предложението мотивират поскъпването от 1.30 на 2 лева с натоварения трафик в централна градска част и като една от мерките за освобождаване на..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това..