Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невена Чайпек: Минусите в законодателството срещу домашното насилие са много

Снимка: Pixabay

Стотици са сигналите от жени, жертви на домашно насилие, които са подавани към бургаската асоциация „Деметра“, от началото на годината. Извършителите на подобни деяния не получават адекватно наказание. Това каза бургаският адвокат Невена Чайпек, която работи и към асоциацията.

Случаят от Стара Загора, с 18-годишното момиче, получило десетки прорезни рани по тялото с макетно ножче, с 400 шева, както и други сериозни травми не попада в Закона за защита от домашно насилие, посочи тя:

„Това е един минус в законодателството в момента, въпреки промените, които бяха направени и бяха приети на второ четене, чакаме да ги обнародват всеки момент и да можем да работим с новия закон. Не беше прието да се счита за домашно насилие насилието между партньори, които не са съжителствали заедно. Такъв е случаят с момичето от Стара Загора, имали са с извършителя връзка от 4 месеца, не са живели заедно, по този начин деянието не може да бъде квалифицирано като домашно насилие. За това тежко насилие извършителят трябва да получи и тежко наказание. Това няма как да бъде квалифицирано като „лека телесна повреда“, а квалификацията трябва да е „обезобразяване“, което е вече средна телесна повреда, престъпление от общ характер. 

Наказанията в кодекса са изключително занижени за такъв вид престъпления. Има парична санкция, която в този случай е неадекватна. Този човек е насилник, с него трябва да се работи в посока превенция, за да не продължава да извършва подобно насилие. Дори и ефективна присъда да има, след като я излежи и излезе той отново ще продължи по същия начин.  

В законите има пролуки, има несъответствия, работя основно със Закона за защита от домашно насилие и там детайлно мога да обясня какви са грешките. 

При издаване на ограничителни заповеди за незабавна защита в закона никъде не е посочено, че съдът трябва задължително да посочи едно разстояние, т.е. да бъдат посочени метри. Всеки магистрат си ги тълкува по различен начин. Така се получава едно противоречие, защото когато има нарушаване на съдебна заповед и дойде полицията, оттам не могат да установят, че този човек е извършил такова нарушение, понеже няма определени метри. 

Не е нормално партньорът ти да те обижда, да те заплашва, да те унижава, да те принуждава сексуално, икономически - да не ти разрешава да работиш. Това е веднага сигнал, трябва на момента да се сигнализира в полицията, в случаите на насилие и агресия. 

От началото на годината през нашия център са минали стотици жени, а когато дойде при нас жената попълваме анкета с нея анкета с въпроси. Имали сме и случаи с много висок риск за здравето и живота ѝ“, добави адвокат Невена Чайпек.

В случаите на домашно насилие се задействат всички институции, включително съда и прокуратурата, както и Закрила на детето, ако има и деца, допълни още тя. По думите ѝ никой не заслужава да бъде подложен на подобно насилие, какъвто е и последният случай в Стара Загора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Полицията намери откраднат кръст от храм в Нова Загора

Откраднаха кръст от православен храм в Нова Загора В навечерието християнския празник Преображение, който впоследствие бе открит, а крадецът задържан.  Жълтият метал, от който е направен кръста, вероятно е привлякъл вниманието на крадеца. От църквата известяват полицията за изчезналия кръст от помещение в храма и започва издирване. Извършителят е..

публикувано на 06.08.25 в 16:00

Оставиха в ареста мъжа, задържан за нападение с нож в Бургас

Обвиняем за опит за убийство в Бургас е задържан под стража. Окръжният съд в Бургас е постановил мярката поради опасност обвиняемият да се укрие и да извърши други престъпления. Прокуратурата е повдигнала обвинение за опит за убийство. Мъжът е обвинен, че е намушкал с нож мъж в гърба. Опитът е останал недовършен благодарение на бързата намеса на..

публикувано на 06.08.25 в 14:30

146 години от създаването на ВМС отбелязаха в Бургас

На тържествена церемония в Бургас бе отбелязана 146-годишнината от създаването на Военноморските сили на Република България . Пред паметника на моряка в Морската градина днес се проведе военен ритуал по полагане на венци и цветя. Военнослужещи, официални лица и гости се включиха в събитието под звуците на Представителния духов оркестър на..

публикувано на 06.08.25 в 12:30

След огнения ад до Карнобат: Подозират човешка намеса, опожарена е крепостта „Маркели“ /ОБНОВЕНА/

Крепостта Маркели е понесла значителни щети  при пожара край Карнобат . 12 часа продължи борбата с огнената стихия на фронт от над 10 км .   Днес започва оглед и разследване на причините, довели до пожара .  Според кмета на Карнобат Георги Димитров той е вследствие на човешка намеса – умишлен или след проявена небрежност.   С..

обновено на 06.08.25 в 12:04

Петима задържани за наркотици и един водач с алкохол в Бургаско

Петима души са били задържани за притежание на наркотици, а един водач е бил арестуван за висока концентрация на алкохол в Бургаска област. По данни на ОД на МВР – Бургас, на 5 август при четири отделни проверки са били иззети метамфетамин, марихуана и екстази, а един водач е шофирал с 1,70 ‰ алкохол. При първата проверка край КПП „Орловец“ – Айтос,..

публикувано на 06.08.25 в 11:30

44-годишен шофьор блъсна 77-годишна пешеходка в бургаския к-с „Славейков“

Пешеходката е била блъсната от товарен автомобил в бургаския к-с „Славейков“. Инцидентът е станал на 5 август около 10:17 ч., по данни на ОД на МВР – Бургас. Товарният автомобил с бургаска регистрация, управляван от 44-годишен мъж от с. Константиново, община Камено, е бил в движение на заден ход, когато е ударил 77-годишна жена от Бургас в района на..

публикувано на 06.08.25 в 11:00
Чавдар Русинов участва в демонстрация на ЦПКДК-Бургас на празника на МВР

11-годишният Чавдар Русинов помогна за задържането на рецидивист

11-годишният Чавдар Русинов – многократен държавен, балкански и европейски шампион по джу джицу, се превърна в истински герой и в реалния живот . Благодарение на неговата съобразителност и наблюдателност, криминално проявен мъж е задържан в Борисовата градина в Бургас, съобщиха от ОД на МВР.  Инцидентът се разиграл снощи, когато Чавдар, заедно с баща..

публикувано на 05.08.25 в 19:00