След отсичането на част от дърветата в района на ул. „Фердинандова“, Владимир Димитров от Сдружението „Зелена Странджа“ направи експеримент в един от най-горещите дни в края на юли. Той измери температурата на три места на разстояние 50 метра едно от друго. В района на дърво с добре оформена корона тя е била около 32 градуса. На открито те са били 45 градуса, а на велоалеята, под сянката на младите дървета, термометърът отчел цели 50 градуса по Целзий.
Анкета сред хора, живеещи и работещи в района на ул. „Шейново“ показа разнопосочни мнения. Общото, което обаче ги обединява е, че ремонтите във „Възраждане“ са продължили твърде дълго:
„Много бавно става ремонтът. Те засаждат отново дървета, това не ме притеснява. Пак ще пораснат. И без това другите са стари вече, изгнили, започват да падат“
„Доколкото знам, тези до училище „Иван Вазов“ бяха опасни. Предвид бурята, която беше минала, имаше много паднали дървета. Донякъде го одобрявам, но трябва да е контролирано, а не масово отсичане, защото се повишават и градусите на асфалта и в жилищата също. Новите дървета дали са широколистни или просто са естетически издържани? Не съм много сигурна доколко те си вършат функцията да пречистват въздуха и да пазят сянка, а просто са малки декоративни дръвчета. “
„Много ми е лошо мнението, че махнаха вчера всичките дървета в района на ъгъла с ул. „Александър Стамболийски“. Абсолютно съм потресена. Едното цялото го отрязаха. Много дълго продължи ремонтът. Почти година. Много е шумно, прашно, мръсно.“
За разлика от положението на ул. „Шейново“, това на ул. „Фердинандова“ в участъка от ул. „Уилям Гладстон“ в посока бул. „Мария Луиза“ е по-прашно и на места почти непроходимо:
„Много хубаво, нека да има ремонти. Ако тези дървета после паднат на някой? По-добре да се подновяват.
„Грозно е, голяма хубава улица я направиха на нищо. Става улица за 20 коли. Еднопосочна улица, добре, но тези казани как можаха да ги сложат в средата на улицата? Ако искат и едно кръгово могат да направят, да е още по-интересно. Разбира се, че ме притеснява, че се режат дървета. Това дърва пред нас наистина беше за рязане. Ама другото дърво три дни не могат да го махнат. Значи то е здраво дърво“.
От Община Бургас обясниха, че след приключване на ремонтните дейности, ВиК възстановява уличната настилка само в ширината на прокопаване. След това администрацията е предвидила улиците и тротоарите да се ремонтират цялостно. С разкопаването на ВиК се използва моментът и за полагане на ново улично осветление, трасета на кабелни оператори, включително и подмяна на рискова дървесната растителност с нови подходящи за съвременната градска среда дървесни видове.
Подмяна на дървета се налага по:
- Ул. „Фердинандова“, в участъка от ул. „Уилям Гладстон“ до бул. „Мария Луиза“;
- Ул. „Левски“, в участъка от ул. „Христо Ботев“ до ул. „Уилям Гладстон“;
- Ул. „Македония“, в участъка от „Уилям Гладстон“ до ул. „Дебелт“;
- Ул. „Шейново“.
На мястото на премахнатите дървета се засаждат нови дървета, както следва:
- Ул. „Фердинандова“, в участъка от ул. „У. Гладстон“ до бул. „Мария Луиза“ - 39 дървета;
- Ул. „Левски“, в участъка от ул. „Хр. Ботев“ до ул. „У. Гладстон“ - 60 дървета;
- Ул. „Македония“, в участъка от „У. Гладстон“ до ул. „ Дебелт“ - 35 дървета;
- Ул. „Шейново“ – 90 дървета.
Новите дървета се предвижда да са с височина над 3 метра.
От Общината посочват, че в голямата си част дърветата по улиците в ж.к. „Възраждане“ са на възраст над 50 г. и са високо рискови. Градските условия се променят, средата се урбанизира и това влияе върху развитието и живота им. При ремонти на подземната инфраструктура се установява, че корените са вплетени в тези комуникации. Това налага премахване на част от корените, което от своя страна прави дървото нестабилно.
От Общината дават пример и със състоянието на тротоарите. Според администрацията, за да станат проходими, е необходимо също премахване на корени. Посочва се, че и хора са сигнализирали за проблеми, свързани със състоянието на дърветата, нестабилност на стволовете и короните, с основите и фасадите на сградите, с осветеността и преминаването по нарушените тротоари на улиците.
Бурята от миналогодишната есен е довела до събаряне на над 1000 от най-големите дървета в Бургас, чието разчистване е продължило с месеци, допълват от Общината.
Работата по ремонта на улиците в ж.к. „Възраждане“ продължава. Довършват се улиците „Левски“, „Шейново“, „Фердинандова“.
В инвестиционната програма на ВиК за тази година са включени улиците „Ивайло“ и „Д-р Нидер“. След като приключат ремонтите по тези улици, Общината посочва, че ще се включи с възстановяването на настилките.
От там допълват, че техните срокове на работа са обвързани с тези на ВиК – Бургас. Все още не е ясно кои ще бъдат следващите обекти в капиталовата програма на Общината, тъй като няма гласуван нов бюджет.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..