След отсичането на част от дърветата в района на ул. „Фердинандова“, Владимир Димитров от Сдружението „Зелена Странджа“ направи експеримент в един от най-горещите дни в края на юли. Той измери температурата на три места на разстояние 50 метра едно от друго. В района на дърво с добре оформена корона тя е била около 32 градуса. На открито те са били 45 градуса, а на велоалеята, под сянката на младите дървета, термометърът отчел цели 50 градуса по Целзий.
Анкета сред хора, живеещи и работещи в района на ул. „Шейново“ показа разнопосочни мнения. Общото, което обаче ги обединява е, че ремонтите във „Възраждане“ са продължили твърде дълго:
„Много бавно става ремонтът. Те засаждат отново дървета, това не ме притеснява. Пак ще пораснат. И без това другите са стари вече, изгнили, започват да падат“
„Доколкото знам, тези до училище „Иван Вазов“ бяха опасни. Предвид бурята, която беше минала, имаше много паднали дървета. Донякъде го одобрявам, но трябва да е контролирано, а не масово отсичане, защото се повишават и градусите на асфалта и в жилищата също. Новите дървета дали са широколистни или просто са естетически издържани? Не съм много сигурна доколко те си вършат функцията да пречистват въздуха и да пазят сянка, а просто са малки декоративни дръвчета. “
„Много ми е лошо мнението, че махнаха вчера всичките дървета в района на ъгъла с ул. „Александър Стамболийски“. Абсолютно съм потресена. Едното цялото го отрязаха. Много дълго продължи ремонтът. Почти година. Много е шумно, прашно, мръсно.“
За разлика от положението на ул. „Шейново“, това на ул. „Фердинандова“ в участъка от ул. „Уилям Гладстон“ в посока бул. „Мария Луиза“ е по-прашно и на места почти непроходимо:
„Много хубаво, нека да има ремонти. Ако тези дървета после паднат на някой? По-добре да се подновяват.
„Грозно е, голяма хубава улица я направиха на нищо. Става улица за 20 коли. Еднопосочна улица, добре, но тези казани как можаха да ги сложат в средата на улицата? Ако искат и едно кръгово могат да направят, да е още по-интересно. Разбира се, че ме притеснява, че се режат дървета. Това дърва пред нас наистина беше за рязане. Ама другото дърво три дни не могат да го махнат. Значи то е здраво дърво“.
От Община Бургас обясниха, че след приключване на ремонтните дейности, ВиК възстановява уличната настилка само в ширината на прокопаване. След това администрацията е предвидила улиците и тротоарите да се ремонтират цялостно. С разкопаването на ВиК се използва моментът и за полагане на ново улично осветление, трасета на кабелни оператори, включително и подмяна на рискова дървесната растителност с нови подходящи за съвременната градска среда дървесни видове.
Подмяна на дървета се налага по:
- Ул. „Фердинандова“, в участъка от ул. „Уилям Гладстон“ до бул. „Мария Луиза“;
- Ул. „Левски“, в участъка от ул. „Христо Ботев“ до ул. „Уилям Гладстон“;
- Ул. „Македония“, в участъка от „Уилям Гладстон“ до ул. „Дебелт“;
- Ул. „Шейново“.
На мястото на премахнатите дървета се засаждат нови дървета, както следва:
- Ул. „Фердинандова“, в участъка от ул. „У. Гладстон“ до бул. „Мария Луиза“ - 39 дървета;
- Ул. „Левски“, в участъка от ул. „Хр. Ботев“ до ул. „У. Гладстон“ - 60 дървета;
- Ул. „Македония“, в участъка от „У. Гладстон“ до ул. „ Дебелт“ - 35 дървета;
- Ул. „Шейново“ – 90 дървета.
Новите дървета се предвижда да са с височина над 3 метра.
От Общината посочват, че в голямата си част дърветата по улиците в ж.к. „Възраждане“ са на възраст над 50 г. и са високо рискови. Градските условия се променят, средата се урбанизира и това влияе върху развитието и живота им. При ремонти на подземната инфраструктура се установява, че корените са вплетени в тези комуникации. Това налага премахване на част от корените, което от своя страна прави дървото нестабилно.
От Общината дават пример и със състоянието на тротоарите. Според администрацията, за да станат проходими, е необходимо също премахване на корени. Посочва се, че и хора са сигнализирали за проблеми, свързани със състоянието на дърветата, нестабилност на стволовете и короните, с основите и фасадите на сградите, с осветеността и преминаването по нарушените тротоари на улиците.
Бурята от миналогодишната есен е довела до събаряне на над 1000 от най-големите дървета в Бургас, чието разчистване е продължило с месеци, допълват от Общината.
Работата по ремонта на улиците в ж.к. „Възраждане“ продължава. Довършват се улиците „Левски“, „Шейново“, „Фердинандова“.
В инвестиционната програма на ВиК за тази година са включени улиците „Ивайло“ и „Д-р Нидер“. След като приключат ремонтите по тези улици, Общината посочва, че ще се включи с възстановяването на настилките.
От там допълват, че техните срокове на работа са обвързани с тези на ВиК – Бургас. Все още не е ясно кои ще бъдат следващите обекти в капиталовата програма на Общината, тъй като няма гласуван нов бюджет.
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..
Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение. При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..
Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите. До момента в състезанието, което ще се проведе на..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа утре до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..
Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ в събота /23 ноември/. Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
"Последно платих 400 лева като в същата компания след две седмици беше 700 и продължава нагоре и продължава всеки ден да се вдигат. И когато отиде..
Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори – Бургас се включва в националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност"...