Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропадането между Солниците и Сарафово - казус с неизвестни

Снимка: Община Бургас/архив

Един казус, който се точи вече близо 2 години. Тогава започва пропадането на участък между Солниците и Сарафово, който се ползваше като вело и пешеходна алея, по него минаваше и туристическото влакче. Защо толкова време по-късно решение няма? 
От МРРБ напомниха наскоро, че теренът е държавен и подкрепят искането на областната администрация за финансиране на действия по него от фонда за бедствия и аварии. 
На първата си пресконференция, новият областен управител Пламен Янев посочи, че няма промяна отпреди година, когато въпросът е повдигнат:
„Имаме незаконен строеж върху временен технически път. Този незаконен строеж, в следствие на това, че е незаконен и не е проектиран и освен като незаконна велоалея, много време се ползваше и като път, през който преминаваха автомобили, а мисля, че по едно време дори и туристическото влакче преминаваше от там и фактът, че е на брега на морето, е довело до негово пропадане. И, съответно, постепенна ерозия на брега. Вариантите за решаване на този проблем са два. Първият е този имот да бъде прехвърлен на община Бургас, което ние сме го предлагали няколко пъти. Не знам защо община Бургас отказва да го вземе този имот. Вторият вариант е укрепителните дейности да бъдат завършени от областната управа, което означава ново проектиране. Ние сме изпратили преди повече от 8-9 месеца, може би, искане за 75 000 лв., офертата, която ни е направена от „Геозащита“ за изготвяне на такъв проект. До този момент ние не сме получили такива средства, за да стартираме процеса по първата стъпка, която да е проектиране и след това - търсене на средства“, коментира Янев. 
Ако се прибегне до втората опция, има голяма вероятност този участък да не може да се ползва като път, посочи Янев. 
Това е технологичен път, който се експлоатираше от регионалното министерство, когато се правеше голямото брегоукрепване в региона, към Сарафово, посочи кметът Димитър Николов:
„След като приключи това брегоупкрепване, в тази си част, по естествен начин хората започнаха да използват пътя и през дамбата, по стената, с велосипеди, пеша… Беше се случил един инцидент в Русе, на крайбрежната алея, беше нападнато, изнасилено и убито едно момиче и нямаше осветление и видеонаблюдение в тази си част на русенската алея. Тогава аз се притесних много и възложих на този технологичен път, без да се правят разходи, с отпадъчен асфалт, да бъде засипан, за да може да не се спъват хората и да не падат. И възложих, в общинската част, да бъде монтирано осветление и да бъде закачено и видеонаблюдението“, каза Николов. 
В този участък минаваше и общинското атракционно влакче, казва Николов. Общината наистина няма отношение за този терен, както казват от МРРБ, защото той е държавен, но пък проблемът трябва да се реши, защото е важно за града, добави кметът. 
При първите му индикации за свличането, преди година и 8 месеца, от държавното дружество „Геозащита“ изпратиха екип, който констатира, че това не е свлачище, а има повърхностни нарушения на терена и не е опасно, казва още Димитър Николов. След няколко месеца проблемът се задълбочи и затворихме района за движение на автомобили, защото беше станало опасно, допълва Николов. При инспекция от регионалния министър тогава Иван Шишков се постигнало договорка общината да направи проект и да го дари на министерството, за да могат те да извършат дейностите. За възможностите сега, той коментира:
„Каквото каже МРРБ, ние сме готови да съдействаме. От няколко дни има нов областен управител. Готов съм да седна с него, в партньорство, каквито експертизи са необходими от страна на общината, аз ще ги мобилизирам. Ще впрегна всякакви сили, за да решим този проблем“, каза той. 
Относно двата варианта или общината да придобие терена и да стартира дейности, или държавата, Николов отговори:
„Ако се реши, че ще тръгнем по този път - супер, ние ще бъдем щастливи. Ако се реши, че трябва да се прехвърли на общината, също ще съдействаме. Обявиха, че има такава оперативна програма, но все още няма никакви детайли, никакви индикации какви пари ще се дават, на кой ще се дават. Знам, че там са бенифициенти и областните управители, общините. Така че, защо да го прехвърляме? Може и областната управа да кандидатства. Но, ако реши областната управа, че не иска и ние ще кандидатстваме. Можем и заедно. Имаме съвместни проекти, където държавата и общината съвместно сме внасяли документи за кандидатстване. Всякакви варианти има. Само и само да се реши проблема. Затова се надявам да имаме диалог, за да се намерят най-добрите решения“, посочи кметът. 
На въпрос дали община Бургас има готовност да вземе терена, след като от областната администрация вече са им го предлагали, Николов отговори, че община Бургас има готовност за всичко. Тази стъпка ще отнеме известно време, има по-бързи варианти, посочи Димитър Николов и заяви желание администрацията да помогне на областната управа за документите, при нужда. Той посочи и друга опасност - ако общината започне дейности по оперативната програма, те ще трябва да представят доклада на „Геозащита“, в който обаче, пропадането не е описано като свлачище, каквито именно се финансиране. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахнаха незаконната „Гъбка“ в Морската градина и ще монтират нова с подобрена визия (ОБНОВЕНА)

След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина.  "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..

публикувано на 17.05.25 в 10:59
Брадат лешояд

Пускат в Сливенския балкан три птици от вида брадат лешояд

Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година,  в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..

публикувано на 17.05.25 в 07:20

Областният управител участва в заседание за развитието на трансграничния регион

Областният управител Владимир Крумов представлява област Бургас в заседанието на Комитета по наблюдение по трансграничната програма България – Турция 2021-2027, финансирана от Европейския съюз.  Европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани в предотвратяване на горски пожари. Комитетът одобри правилата за кандидатстване по..

публикувано на 16.05.25 в 16:30

17 май: Работещите в музеите и художествените галерии ще протестират символично

След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..

публикувано на 16.05.25 в 14:30

В село Бояджик почетоха загиналите в бунта преди 149 години

В ямболското село Бояджик почетоха паметта на загиналите в бунта преди 149 години. В кръвопролитните събития по време на Априлското въстание са избити близо 200 души. Инициативен комитет настоява те да бъдат канонизирани за свети мъченици от Българската православна църква.  Въстанието в Бояджик е втората по мащаб акция в рамките на Сливенския..

публикувано на 16.05.25 в 13:45

"Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София

"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България...

обновено на 16.05.25 в 13:30

Велопоход в рамките на Зеления уикенд в Бургас

Бургас ще бъде домакин на инициативата „Зелен уикенд: Бъди активен!“ от 16 до 18 май, организирана от Община Бургас в рамките на новата програма за здравословен и устойчив начин на живот. Събитието ще предложи богата програма от активности на открито, насочени към всички възрастови групи и интереси – от спорт и екология до култура и семейни..

публикувано на 16.05.25 в 13:00