Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От рибарския сектор настояват да се чуе и тяхната позиция за изграждането на ветрогенератори в Черно море

Снимка: Image by Freepik

Представители на сектор „Рибарство и аквакултури“ не са били поканени да се включат в обсъждането на промените в Закона за енергията от възобновяеми източници, които предвиждат изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов. От бранша за изпратили писма до комисиите в парламента и до министерствата на енергетиката и околната среда, в които поставят редица въпроси относно офшорните паркове в българските води. След липсата на реакция от институциите, от Консултативния съвет са изпратили препоръки до българското правителство и Европейската комисия с настояване да се чуят мненията на експерти за това как вятърните паркове ще се отразят на дребномащабния риболов и екологичното равновесие в Черно море. От сектора не са против развитието на синята икономика, но настояват да участват при обсъждането на ветрогенераторите в морето, които ще засегнат поминъка на хиляди хора. 

"Задаваме си въпроси съгласно информацията, с която разполагаме. Вятърните паркове, особено тези по Северното Черноморие - пред Варна и Шабла, са буквално до брега", посочи Господинов. 

Той допълни, че още миналата година са направили предложение въпросите да бъдат поставени във всички комисии, които разглеждат къде ще се изграждат централите. Необходимо е да се разбере дали ще бъде забранен риболовът на тези места и ще бъдат ли компенсирани хората, каза Господинов, и допълни: "Никъде не сме поканени да бъде поискано нашето мнение. А в Черно море около 3 хиляди семейства имат поне по един представител, зает в риболова. Още толкова имат в рибопреработката... Искаме да бъде създадена платформа от страните-членки, с която да се осъществява диалог и сътрудничество със заинтересуваните страни". 

Според генералния секретар на Консултативния съвет за Черно море някой трябва да изчисли както икономическите загуби, така и екологичните проблеми, които ще се получат при изграждането на ветрогенераторни паркове в Черно море. "Доколкото знам, този пред Шабла е на 10 метра дълбочина - това е съвсем близо до брега. Ние разбираме бизнес-намеренията на големите оператори, че искат да спечелят пари от кабели, но нас това не ни интересува. Да ги правят навътре, където ние не риболовстваме. Не ни забелязват до момента, в който не се създаде напрежение и конфликт и аз не гарантирам, че той може да бъде лесно разрешен", коментира Господинов.

Експертите настояват Европейската комисия да изготви мониторинг и да направи проучване как ще влияят температурите, вибрациите, магнитните полета, шумовете, на популациите в Черно море. "Ами ако изчезне рибата пред българския бряг?", пита Господинов. 

Припомняме, че промените в Закона за енергията от възобновяеми източници минаха на първо четене в парламентарната комисия по енергетика. По време на дискусиите, членове на комисията признаха, че някои текстове в проектозакона са меко казано проблемни, но ще бъдат гласувани, защото са част от Плана за възстановяване и устойчивост. Депутатите решиха да бъде създадена работна група, която да вземе предвид всички мнения, препоръки и критики преди промените да бъдат гласувани на второ четене в пленарната зала. Все още не е ясно дали депутатите от тази работна група ще се срещнат с представители на рибарския сектор...

Целия разговор с Йордан Господинов чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За поредна година журналисти почистват паметниците на Апостола в Бургас

Традицията за професионално почистване на открояващия се паметник на Апостола в Профилираната гимназия за чужди езици "Васил Левски"- Бургас бе спазена. Инициативата е на братята Кеворк и Степан Дадурян. Поводът е 152-годишнината от обесването на Васил Левски. Акцията бе в присъствието на директора на гимназията Весела Иванова.  Инициативата се..

публикувано на 18.02.25 в 17:30

НИМХ: Оранжев код за ниски температури и сняг в област Бургас утре

За утре Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издава предупреждение от втора степен - оранжев код за област Бургас и от първа степен (жълт код) за 8 области в Източна България за ниски максимални температури, обилни валежи от сняг и образуване на нова снежна покривка. Ще има условия за виелици и навявания. Оранжев код е обявен..

публикувано на 18.02.25 в 17:20

Проходими при зимни условия остават пътищата в Бургаско

Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".  Пътищата в цялата община Карнобат са проходими при зимни условия. Автомобилите трябва да са оборудвани с всичко необходими за тях, каза за БНР Бургас заместник-кметът Стефка..

публикувано на 18.02.25 в 16:41

Милена Николова: Нужен е комплексен подход към грижите за здравето на децата

Консултативният съвет за национална сигурност заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях. Заседанието беше свикано от президента Румен Радев месец след смъртта на 14-годишно момче, което падна от високо след употреба на вейп с наркотично вещество...

обновено на 18.02.25 в 16:34

Неучебни са 18 и 19 февруари в община Котел

Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни, заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само на Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват тъй-като живеят в общежитие.  Във всички останали общини в Сливенска област учебният процес..

публикувано на 18.02.25 в 16:30

БДЖ започва въвеждане в експлоатация на автоматите за продажба на билети

„БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД официално въвежда в експлоатация автоматите за продажба на билети, които ще осигурят по-бърз начин за закупуване на хартиени превозни документи. Разработката на софтуера за автоматите е дело на „Информационно обслужване“ АД, като част от цялостното надграждане на Системата за билетоиздаване и резервация. Първите..

публикувано на 18.02.25 в 16:15

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

публикувано на 18.02.25 в 15:04