Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация настоява в писмо до финансовия министър Асен Василев да бъде прието изключение в Закона за ограничаване на плащанията в брой. То е свързано с чуждестранните сезонни работници в туризма. Искането е да бъде предвидена възможност да им се плаща в брой вместо единствено по банков път. Към момента подобно изключение е в сила за сезонните работници в селското стопанство.
Със Закона за държавния бюджет е изменен нормативният акт ограничаващ плащанията в брой, а промените ще влязат в сила от 01 септември. Изключение се прави единствено за сезонните работници в селското стопанство, посочват от асоциацията. Оттам смятат, че компромис трябва да има и за чуждестранните лица с трудова заетост в туризма. Мотивът е, че промяната на закона не отчита техническото затруднение и допълнителната тежест върху хотелиерския бранш, който се опитва да преодолее негативните последици от пандемията от Ковид и от военните действия в Украйна. В подписаното писмо от Георги Щерев, председател на хотелиерската и ресторантьорска асоциация се припомня, че заради липсата на достатъчно кадри в туризма се наемат служители извън Европейския съюз, от Украйна, Киргизстан, Армения, Непал, дори и от Шри Ланка. За тях се издават 3 месечни работни визи.
Времето за издаване на банкова карта за достъп до сметките им е дълго, заради документите, които са нужни за чуждестранното лице, а ако си замине в началото на септември, ще има преведена заплата, но няма да има получена карта, с която да изтегли заплатата, се обяснява още в писмото до финансовия министър. Проблем е закриването на банковата сметка, защото тя трябва да е действаща до последния работен ден на чуждестранните работници.
Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Има разлика в размера на банкнотите в лева и евро и матрицата ще улеснява разпознаването им. Разработен е и макет с отвори на монетите. Разликата в дължините на някои от..
На работна среща в Малта са обсъдени основните приоритети в Програмата за морско дело и рибарство, която е за периода до 2027 година. Това каза за БНР Бургас изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, след срещата в морската държава. Специален акцент в разговорите в Ла Валета, между зам.-министъра Стефан Бурджев и ресорният министър на..
Около половин милион туристи са посетили остров „Св. Анастасия“ за 11-те години от съществуването на комплекса там. На Успение Богородично островът празнува, както и храмът, разположен на късчето земя край Бургас. Поради силното вълнение на морето и вятъра, обаче, тържествената програма за днес е отменена, съобщиха във Фейсбук страницата си от..
Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. От март месец тази година има задължителна директива, че бензина в Европейския съюз трябва да съдържа поне 10% от специфичната добавка. Тя се произвежда от житни култури, което е и една..
Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в търговските обекти и апелираха потребителите да избират малките квартални магазинчета.Сега управляващите предлагат промени от една страна - в закон, с който да се регулират българските..
100% от месото, млечните продукти, зеленчуците, предлагани в големите търговски вериги у нас да са българско производство. За това настояват производители. Асоциация "Обединени български животновъди“ ще защитава и искането си за таван на търговските надценки на всички храни. Към момента това не е залегнало в законопроекта за веригата на доставки..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на..
На работна среща в Малта са обсъдени основните приоритети в Програмата за морско дело и рибарство, която е за периода до 2027 година. Това каза за БНР..