Писателят Георги Господинов се срещна с читатели в Бургас. Откритото пространство пред сцената на фестивала "С книга на плажа" в Морската градина се изпълни с почитатели на творчеството му, които имаха възможност да го видят и чуят за първи път след като спечели престижната награда международен "Букър" за романа си "Времеубежище".
Това, което прави културата, е да споява хора. Това усетих, когато се прибрах в България след наградата, посочи Господинов:
"Тази награда идва след дълъг процес на загуби и на получени награди, но загубите бяха повече-казвам го за новите млади, новите пишещи, които влизат в литературата. Има много провали, които трябва да минем, да се усмихнем и да продължим нататък. Има и доста завист, ще има омраза. Радвам се, че тази награда е дадена за книга, написана на българки език. Моите конкуренти-другите автори пишеха на испански, френски, на южекорейски, на големи езици. В крайна сметка съм направил това с 30-те букви, които научих преди първи клас."
Езикът е много важен, посочи той и поясни:
"Езикът помага, защото са го говорили много хора преди нас. Аз ползвам езика, на който са писали Вазов, Захари Стоянов, Яворов, Христо Фотев. Аз съм наследник на този език, мога само да ползвам онова, което е постигнал, минавайки през тези автори. Самият език да ме движи, да ме дърпа. Ние сме направени от това, което изричаме, това, което изговаряме. Важно е да го кажем сега след всичко, което се случи, онова в Стара Загора-преди да се стигне до ножа, до ножчето."
Разговора води редакторът Невена Дишлиева, но бургазлии се включиха активно с въпроси. В клиниката за минало, която героят на "Времеубежище" създава, пациентите се връщат в миналато. Кое е любимото десетилетие на Георги Господинов, бе един от въпросите, а той отговори:
"Един от героите в романа отговаря на същия въпрос, той казва-бих искал да съм на 12 години, в което и да е от тези десетилетия. Аз бих избрал един следобед на 68-а година. Аз съм роден в тази година и съм много любопитен към нея и към това, което е вълнувало родителите ми през тази година. Човек има чувството, че през 68-а всички са били млади. И Мик Джагър е бил млад. И Джон Ленън е бил жив."
Писателят обаче подчерта, че все по-важни ще стават 90-те, които сме започнали за забравяме и предупреди-когато ги забравим, те започват да се връщат:"Бяха много важни, бяха много жестоки, ужасни години, но в тях имаше хоризонт, което сега го няма донякъде. Това, което ме занимава напоследък, е точно този дефицит на бъдеще, в което живеем. Ние вече не можем да мечтаем за по-далеч. Нещата, които се случват тук, ни карат да се спасим за година-две натакък, а пък човешкото е да мислим за тези, които са след нас, не повече. Само това е важният хорозинт, важното бъдеще с лице на дете."
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
В бургаския куклен театър играят днес спектакъла "Приятелчета". Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра. " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта да споделяш мига с..
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си. Закупени са нови книги по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност". Читалище „Просвета“ е закупило общо 145 броя книги от 37 издателства. В читалище..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина..
Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..
Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“...
Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си...
Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на..