Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов: Живеем в дефицит на бъдеще (ВИДЕО)


Писателят Георги Господинов се срещна с читатели в Бургас. Откритото пространство пред сцената на фестивала "С книга на плажа" в Морската градина се изпълни с почитатели на творчеството му, които имаха възможност да го видят и чуят за първи път след като спечели престижната награда международен "Букър" за романа си "Времеубежище". 

Това, което прави културата, е да споява хора. Това усетих, когато се прибрах в България след наградата, посочи Господинов:

"Тази награда идва след дълъг процес на загуби и на получени награди, но загубите бяха повече-казвам го за новите млади, новите пишещи, които влизат в литературата. Има много провали, които трябва да минем, да се усмихнем и да продължим нататък. Има и доста завист, ще има омраза. Радвам се, че тази награда е дадена за книга, написана на българки език. Моите конкуренти-другите автори пишеха на испански, френски, на южекорейски, на големи езици. В крайна сметка съм направил това с 30-те букви, които научих преди първи клас."

Езикът е много важен, посочи той и поясни:

"Езикът помага, защото са го говорили много хора преди нас. Аз ползвам езика, на който са писали Вазов, Захари Стоянов, Яворов, Христо Фотев. Аз съм наследник на този език, мога само да ползвам онова, което е постигнал, минавайки през тези автори. Самият език да ме движи, да ме дърпа. Ние сме направени от това, което изричаме, това, което изговаряме. Важно е да го кажем сега след всичко, което се случи, онова в Стара Загора-преди да се стигне до ножа, до ножчето." 


Разговора води редакторът Невена Дишлиева, но бургазлии се включиха активно с въпроси. В клиниката за минало, която героят на "Времеубежище" създава, пациентите се връщат в миналато. Кое е любимото десетилетие на Георги Господинов, бе един от въпросите, а той отговори:

"Един от героите в романа отговаря на същия въпрос, той казва-бих искал да съм на 12 години, в което и да е от тези десетилетия. Аз бих избрал един следобед на 68-а година. Аз съм роден в тази година и съм много любопитен към нея и към това, което е вълнувало родителите ми през тази година. Човек има чувството, че през 68-а всички са били млади. И Мик Джагър е бил млад. И Джон Ленън е бил жив."

Писателят обаче подчерта, че все по-важни ще стават 90-те, които сме започнали за забравяме и предупреди-когато ги забравим, те започват да се връщат:

"Бяха много важни, бяха много жестоки, ужасни години, но в тях имаше хоризонт, което сега го няма донякъде. Това, което ме занимава напоследък, е точно този дефицит на бъдеще, в което живеем. Ние вече не можем да мечтаем за по-далеч. Нещата, които се случват тук, ни карат да се спасим за година-две натакък, а пък човешкото е да мислим за тези, които са след нас, не повече. Само това е важният хорозинт, важното бъдеще с лице на дете." 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Семинар за независими музикални издатели и продуценти в Бургас

Бургас е домакин на семинар на Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти в България. Инициативата ще се проведе днес от 11:00 часа в клуба на  на булевард „Стефан Стамболов“ 53.  Програмата обхваща теми като авторски права и дигитална дистрибуция, светът на живата музика, изкуственият интелект в музиката, творческия път на един..

обновено на 30.03.25 в 09:11

„Моя прекрасна лейди“ отново на бургаска сцена

Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“ ще бъде представен днес от 19:00 часа в Държавната опера - Бургас. Постановката е по пиесата „Пигмалион“ на Джордж Бърнард Шоу и впечатлява с пищна сценография, динамични танцови сцени и колоритни персонажи. В главните роли зрителите ще видят сопраното Илина Михайлова като Илайза Дулитъл и тенора Марчо Апостолов в..

обновено на 29.03.25 в 15:36

"Семената на свещената смокиня" и "Безветрие" са победителите на "СФФ на брега"

23-ото издание на "София филм фест на брега" бе закрито с прожекция на най-новия филм на проф. Георги Дюлгеров "Разлом" . "Безветрие" на режисьора Павел Веснаков получи наградата "Сребриста чайка" на Община Бургас, която бе присъдена от професионално жури с председател Александра Ингилизова, съобщава БТА.  Отличието бе дадено за "силното визуално..

публикувано на 29.03.25 в 14:10
Климент Атанасов представя колекционерската си изложба

Ретроспективна изложба в Бургас в памет на реставратора Климент Атанасов

В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“, представя творби от различни периоди на неговото творчество. На 3 април, когато творецът щеше да отпразнува своите 68 години, в градската художествена галерия „Петко Задгорски” ще бъде представена..

публикувано на 28.03.25 в 11:30

"Безветрие" бе представен на кино фестивала в Бургас

Новият филм на Павел Г. Веснаков „Безветрие“ бе представен в програмата на „София филм фест на брега“. От утре лентата влиза в кината.  „Безветрие“ е вторият пълнометражен филм на Веснаков, след „Уроци по немски“. Разказва историята на млад мъж, който се прибира в България, за да продаде апартамента на починалия си баща. Филмът поставя темите..

публикувано на 27.03.25 в 18:30

Три европейски филма в програмата на "София филм фест на брега" в Бургас днес

Комедия, драма и трилър предлага днес 23-тия "София филм фест на брега" в Бургас. Киноманите ще могат да ги гледат в Културен дом НХК.​ 16:00 ч. – "Летящият кюфтеджия" -реж. и сцен. Резан Йешилбаш Лентата е копродукция на Турция, България и Германия. Тази комедия разказва историята на млад готвач, който решава да участва в международен кулинарен..

публикувано на 27.03.25 в 15:30

Представят поетичната книга „Йероглифи на тъгата“ в Бургас

Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..

публикувано на 27.03.25 в 13:30