Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Господинов: Живеем в дефицит на бъдеще (ВИДЕО)


Писателят Георги Господинов се срещна с читатели в Бургас. Откритото пространство пред сцената на фестивала "С книга на плажа" в Морската градина се изпълни с почитатели на творчеството му, които имаха възможност да го видят и чуят за първи път след като спечели престижната награда международен "Букър" за романа си "Времеубежище". 

Това, което прави културата, е да споява хора. Това усетих, когато се прибрах в България след наградата, посочи Господинов:

"Тази награда идва след дълъг процес на загуби и на получени награди, но загубите бяха повече-казвам го за новите млади, новите пишещи, които влизат в литературата. Има много провали, които трябва да минем, да се усмихнем и да продължим нататък. Има и доста завист, ще има омраза. Радвам се, че тази награда е дадена за книга, написана на българки език. Моите конкуренти-другите автори пишеха на испански, френски, на южекорейски, на големи езици. В крайна сметка съм направил това с 30-те букви, които научих преди първи клас."

Езикът е много важен, посочи той и поясни:

"Езикът помага, защото са го говорили много хора преди нас. Аз ползвам езика, на който са писали Вазов, Захари Стоянов, Яворов, Христо Фотев. Аз съм наследник на този език, мога само да ползвам онова, което е постигнал, минавайки през тези автори. Самият език да ме движи, да ме дърпа. Ние сме направени от това, което изричаме, това, което изговаряме. Важно е да го кажем сега след всичко, което се случи, онова в Стара Загора-преди да се стигне до ножа, до ножчето." 


Разговора води редакторът Невена Дишлиева, но бургазлии се включиха активно с въпроси. В клиниката за минало, която героят на "Времеубежище" създава, пациентите се връщат в миналато. Кое е любимото десетилетие на Георги Господинов, бе един от въпросите, а той отговори:

"Един от героите в романа отговаря на същия въпрос, той казва-бих искал да съм на 12 години, в което и да е от тези десетилетия. Аз бих избрал един следобед на 68-а година. Аз съм роден в тази година и съм много любопитен към нея и към това, което е вълнувало родителите ми през тази година. Човек има чувството, че през 68-а всички са били млади. И Мик Джагър е бил млад. И Джон Ленън е бил жив."

Писателят обаче подчерта, че все по-важни ще стават 90-те, които сме започнали за забравяме и предупреди-когато ги забравим, те започват да се връщат:

"Бяха много важни, бяха много жестоки, ужасни години, но в тях имаше хоризонт, което сега го няма донякъде. Това, което ме занимава напоследък, е точно този дефицит на бъдеще, в което живеем. Ние вече не можем да мечтаем за по-далеч. Нещата, които се случват тук, ни карат да се спасим за година-две натакък, а пък човешкото е да мислим за тези, които са след нас, не повече. Само това е важният хорозинт, важното бъдеще с лице на дете." 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Роден в Бургас" разказва за твореца Руси Стоянов

Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов,  ще бъде представен на 30 юли  в двора на галерия „Георги Баев“ .  Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..

публикувано на 24.07.25 в 18:30

Среща с фантастичния свят на Мартин Колев

Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“.  Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа.   "По принцип дисциплината "творческо..

публикувано на 24.07.25 в 10:59

Спомняме си за писателя фантаст Агоп Мелконян

За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..

публикувано на 23.07.25 в 17:30

С два концерта Равда ще отбележи своя празник в събота

Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..

публикувано на 23.07.25 в 17:00

Филип Донков е най-младият участник в конкурса "Бургас и морето" 2025

Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..

обновено на 23.07.25 в 11:03

Представят "Суша" в "Кино под звездите" в Бургас

Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас.   Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст  на лентата, а ролите са поверени на  Дорота Шлайерова, Томас..

публикувано на 23.07.25 в 10:37