Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучиха най-ранния римски некропол в Деултум

6
Снимка: НАР "Деултум" - Дебелт



Археологическият сезон в Националния археологически резерват Деултум тази година започна с проучване на най-ранния римски некропол на колонията. Той попада в територията на фирма в село Дебелт, която финансира разкопките. Проучванията са започнали в края на юли и приключват на 1-висептември. 

Екипът с научни ръководители Красимира Костова, директор на ОИМ -Средец и доц. д-р Иво Чолаков от НАИМ при БАН, се състои от младите археолози на НАР "Деултум - Дебелт" - Добрина Харбалиева и Емил Дакашев; антропологическото изследване е на доц. д-р Виктория Русева.


Вече са разкрити над 100 гроба, предимно от края на I в. до първата половина на III в. сл. Хр., но некрополът е бил използван и в средните векове. Общо погребенията на това място, които са проучени през годините са над 380, като южният некропол на колонията е известен от 2013 година. Открихме първите цистови гробове, каквито до сега не сме намирали тук, съобщи Красимира Костова:

Това са гробни съоръжения изработени от монолитни каменни плочи, вероятно там са погребани хора с по – висок социален статус. Едното погребение е на жена, а другото на мъж. Като гробни дарове при първото има няколко стъклени съда балсамарии и един за кой се предполага, че е флакон за парфюм. Тук са открити и мъниста, бели и безцветни, които са били като елементи към облеклото на дамата, която е погребана в този гроб. При мъжкото погребение е намерена желязна стригила. Гробовете са датирани от II в. сл. Хр.“


Костова коментира още, че античните гробове тази година са богати на стъкло. Има дебелостенни съдове с интересна релефна и гравирана украса, с разнообразни форми, които след реставрация ще разнообразят колекцията на музея. Има бутилки, фракони, балсамарии, лакримарии, които са съдове в които се събират сълзи. Открити са още златни обици и сребърен наушник. Много монети са намерени при античните погребения. В един от гробовете има бойно копие. Сред откритите лични вещи, поставяни при мъртвите, има медицински инструменти, игли за коси, голямо количество лампи, които се използват като постпоменални практики, поставени са и като гробни дарове. Предстои анализ на находките.

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И най-знаковата дума за България през изминалата 2024-та е... Шенген

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..

публикувано на 20.01.25 в 09:10

БЧК - Бургас реализира множество дарителски кампании в месеца на благотворителността

Областната червенокръстка организация в Бургас е  оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..

публикувано на 19.01.25 в 17:30

Какви са тайните на бразилския футбол и какво се крие зад карнавала в Рио де Жанейро?

Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..

публикувано на 19.01.25 в 13:00

Атанасовското езеро празнува имен ден на 18 януари

Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви.  От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро.  По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..

обновено на 18.01.25 в 10:01

Държавна агенция "Архиви" разказва в календар за вкусовете и и ароматите на времето

Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..

публикувано на 17.01.25 в 18:00

Датата 25.05.2025 г. е хитът сред младоженците за брак в Бургас

Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..

публикувано на 17.01.25 в 16:05

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

публикувано на 14.01.25 в 09:35