Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горчиви равносметки след наводненията в община Царево

Продължава обследването на компрометираните пътни съоръжения, които бяха засегнати от наводненията в община Царево. Продължава разрушаването на пропадналия мост по пътя Царево - Ахтопол. Временното съоръжение на неговото място ще остане до изграждането на нов, по-здрав и по-сигурен мост.
 Това обясни пред БНР инж. Митко Порязов, директор на областното пътно управление в Бургас. Основната причина за разрушаването на този мост е била голямата приливна вълна, която е изровила фундамента, заяви той.

"Мостовете не се проектират за толкова високи приливни вълни."

Директорът на Областно пътно управление Митко Порязов информира, че навсякъде пътищата в община Царево са проходими. Където е необходимо са въведени временни ограничения. 
При моста на р. Караагач от Китен в посока Царево е ограничено движението на тежкотоварни автомобили над 12 т. Там се използва само дясната лента. От Царево в посока с. Изгрев при компроментираното мостово съоръжение, могат да преминават само леки автомобили в едната лента. 

Наводнение в Кости през 2021 г.  Снимка: БГНЕС

Едно от тежко засегнатите селища в района на водното бедствие е село Кости, което периодично се наводнява.

Едно от големите наводнения се случва през октомври 2017 година, когато достъпът до къщите е възможен само с лодки. Последното водно бедствие е било през февруари миналата година.

Кости има 120 жители. Местните жители твърдят, че коритото на реката, както и дерето не се почистват. Те са категорични, че не е чистено с десетилетия. Определят периодичните проверки през годините като безсмислени, защото от тях последици няма. Репортаж на БНР от преди 2 години звучи съвсем актуално и след сегашното водно бедствие:

"Осигуряването на средства за почистване на речните корита от години е в летаргично състояние. Казусът е сложен, защото сме в национален парк. Има характерни особености в региона, които също трябва да се вземат предвид", коментира тогава заместник-областният управител на Бургас Пламен Янев, който сега е областен управител.

"Проблемът с Кости е стар. За пореден път го констатираме. Проблемът е свързан с голямо финансиране от държавата и с това, че трябва да се съобразим със законодателството в защитените територии. Проблемът не е в липсата на идеи, проблемът е в липсата на финансиране", твърди заместник-кметът на Царево Марин Киров.

По реката са нанесени поражения за десетки години напред. Променено е коритото, изсечени са дървета и това е дело на дейността на един човек, изтъкна кметът на Кости Антон Ангелов в интервю за БНР. По думите му са сезирани компетентни органи, но няма никакъв резултат.

"10 години се борихме с държавата и с него."

Не можем да спрем природата – това са 300 литра на квадратен метър, подчерта още кметът на Кости. "Когато е пороен дъждът, няма спасение."

С изграждането на подпорни стени в дерето ще бъде ограничена възможността водата да причинява щети, обясни той. 

"Водосборът в Кости е изключително голям. Всичката вода, която събира цяла Странджа, минава оттук и през Царево."

Според Ангелов не е проблем само дерето, защото след последния порой има отнесен асфалт и празни улици.

Пораженията край село Варвара Снимка: БТА

Горите са естественият буфер. Когато изсичаме старите гори, се ускорява оттичането на водата по планинските склонове, отбеляза експертът от Българската фондация "Биоразнообразие" Петко Цветков, като обърна внимание върху изместването на речните корита и масовите по думите му сечи в горите.

"Застрояването в речните корита, което през годините наблюдавахме, липсата на контрол върху строителството по местата, където реката трябва да може да освободи своята сила – ние я вкарваме в тесни корита и очакваме, че огромни количества вода биха могли послушно, лекичко и внимателно биха могли да текат в посоката, в която ние искаме."

Системата, държавата не мисли стратегически и не се ангажира дългосрочно, обобщи експертът.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна асфалтиране на пътя за село Бродилово

Започна полагането на първи пласт асфалтова настилка на пътя за царевското село Бродилово, като част от проекта за основния му ремонт.  Отсечката се изгражда по технология студено рециклиране, ще бъде положен и втори пласт асфалт, посочват от общината. Ще бъдат изградени също канавки, отводнители, водостоци, мантинели, пътни знаци, маркировка, полага се..

публикувано на 05.02.25 в 16:25
снимката е илюстративна

Бургас ще почете с поредица от събития своето освобождение

Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..

публикувано на 05.02.25 в 15:30

С какво да бъде заменен фонтанът на "Демокрация"

Основен ремонт на фонтана и градинката на бургаския булевард "Демокрация" срещу Трета полоклиника предвижда общината.  На сайта на администрацията върви анкета с оценка на състоянието на терена и предложения за трансформацията му. Направена бе и среща с живеещи в района.     Пространството е ключово, защото през него преминава пешеходният поток..

публикувано на 05.02.25 в 15:18
Стефан Радев

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационен заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг.  С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем.  Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:40

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас.  На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..

публикувано на 05.02.25 в 14:20

Около половин милион лева е получила община Карнобат по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:30

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40