Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни документалистката Малина Петрова

Последният ѝ филм "Държавни тайни", който разказва за Ахмед Доган, ДПС и българските мюсюлмани, още не е показван

Автор:
Малина Петрова
Снимка: БГНЕС

Кинорежисьорката и документалистка Малина Петрова е починала, съобщават от Националния филмов център.

Тя е родена в Бургас. Завършила е кинорежисура във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1978. Работила е в СИФ „Бояна“ от 1979 като асистент, втори режисьор и режисьор. Била е председател на Кабинета на Младите филмови дейци към Съюза на българските филмови дейци. След промените е на свободна практика.

Дебютира с игралния филм „Пътешествие“ 1980 (съвместно с Искра Йосифова), после снима „Синът на Мария“ (1983). След това се посвещава на документалното кино. Прави „Тетевенска 24“ (1984,  Награда на СБФД), „Човек не е остров“  (1985, сърежисьор с Боян Папазов), “Виновни няма“ (1986),“Пантеон“ (1987), „Фермата“ (1988),  „Раздвоеното сърце“ (1991, съвместно с Искра Йосифова), „Сърцето умира последно (Историята на един обесен)“ – (1991), “Реката“ (1995), „Балкански уроци по история“ (1999), "Децата на Мария-Магдалена" (2001 - Специалната награда на XIII Фестивал на неигралния филм "Златен ритон" в Пловдив), „Духът и камъните“ (2006), „Приключено по давност“ (2009), „Заличаване“ (2012), „Кристалът на душата“ (2016).

Последният ѝ филм "Държавни тайни", който разказва за Ахмед Доган, ДПС и българските мюсюлмани, още не е показван, а от Националния филмов център съобщават, че лентата предстои да бъде излъчена.

Малина Петрова беше съвестта на своето поколение и на документалното ни кино. Тя е въплъщение на понятието „безкомпромисен“ и „граждански ангажиран творец“. Филмите й, създадени в края на тоталитарния режим, остро критични и безстрашно правдиви, допринесоха съществено за приближаване на промените и отваряне на съзнанието към ценностите на демокрацията. След 1989 тя продължи със своята непримиримост към нравствената двусмисленост, мафиотската безпардонност и безразличието. 

Но Малина не беше само кинематографист – суровите й филми бяха инструмент в една по-висша борба за човещина, висока нравственост и гражданска будност. Тя беше активен участник в българското неформално движение през 80-те - организатор на прожекцията в Дома на киното на култовия документален филм "Дишай" на Юрий Жиров (1988), след която беше създаден Русенският комитет. Тя е и сред съучредителите на Клуба за подкрепа на гласността и преустройство. След промените се включи активно и в предизборното телевизионно студио на СДС. Но никога не се възползва от "дисидентското" си минало и от височайшите си познанства. Творец с висока мисия, тя е просто човек от друга координатна система. И може би не случайно фондацията, която основа с приятели през 90-те, носи името "Утре".

Вместо да направи капитал от дисидентското си поведение, Малина предпочете да се посвети на деца, лишени от родителски грижи като действаше далеч от медийния прожектор. Тя избра трудния път на истинския подвижник - работа и самоотдаване. Тя стана първият носител на Наградата за гражданска доблест "Паница“ (2006), а безкористната й дейност през годините беше оценена като „свидетелство за висок и достоен за подражание морал, безспорен пример за самоотверженост и стойностен принос към развитието на гражданското общество в България днес.“

Поклонението ще се извърши на 17 септември (неделя) от 13 часа в Ритуалната зала на Гробищния парк в Бургас. 

По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът "Безупречен дом" и фотоизложба към него отварят дискусия за домашното насилие

Романът "Безупречен дом", посветен на домашното насилие и фотоизложба към него ще бъдат представени на 29 май от 18 часа в РБ "Пейо Яворов" в Бургас. Писателката Ива Димитрова с псевдоним Ийва и фотографът Иван Димитров съчетават силата на двете изкуства, за да отворят дискусия по чувствителната и важна тема. Там, където има насилие, няма любов,..

обновено на 28.05.25 в 19:05

"Свято слово" събра в Бургас за 19-ти път творци от славянските народи

Бургас е град на славянската поезия и слово до края на май. XIX-тото издание на Международния литературен фестивал „Свято слово“ събра автори от шест държави. „Поезията винаги е имала нужда от празници. Тя самата носи в себе си празничност в себе си. Бургас винаги е бил град на поетите –на Христо Фотев, на Петя Дубарова, на Недялко..

обновено на 28.05.25 в 15:39

Бургаският куклен театър с две представления и уъркшоп в Турция

С пълни зали и при голям интерес от страна на взискателната детска публика и творци от други трупи премина участието на Държавен куклен театър – Бургас в 16-ото издание на престижния Международен театрален фестивал в турския град Ескишехир. Бургаската трупа се включи с две представления на постановката „Сливи за смет“ по популярната българска народни..

публикувано на 28.05.25 в 14:30

Дарения на коса и концерти в Бургас в подкрепа на онкоболни деца

Благотворително културно събитие под надслов „Надежда в кичурче – светлина за детството“ ще се проведе на 31 май (събота), от 11:30 до 16:30 часа, в района до Пантеона в Бургас. Организатор е Лайънс клуб „Виа Понтика“ – Бургас, със съдействието на Община Бургас. Инициативата насърчава дарения на коса за изработка на перуки за деца, подложени на..

публикувано на 28.05.25 в 11:40

Камерен концерт на Симфоничния оркестър на Сливен

Симфоничният оркестър – Сливен ще представи втори камерен концерт за сезона. Събитието е част от сътрудничеството с Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“ и ще се състои днес  (28 май) от 18:30 ч. в галерия „Нова“. Флейтистката Рая Радушева и китаристът Найден Дойнов ще изпълнят програма, която обхваща произведения от различни епохи –..

публикувано на 28.05.25 в 11:20

„Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува в Поморие

Концертът „Шедьоври от Владигеров и Гершуин“ гостува на 29-ти май в Поморие. Той включва както емблематични, така и рядко изпълнявани творби за пиано и цигулка от композиторите Панчо Владигеров и Джордж Гершуин. На пианото публиката ще чуе бургазлийката Мартина Табакова,  а на  цигулката - Зорница Иларионова.  Ще прозвучат любими пиеси като..

публикувано на 28.05.25 в 11:00
Васил Петров

„Джаз в Бургас“ 2025 ще се проведе през юли и август

Седем концертни вечери, множество гостуващи музиканти от България и чужбина, два биг бенда, симфониета, проекти за деца и солидно международно участие ще предложи фестивалът „Джаз в Бургас“ тази година. Юлските дати са 17, 18 и 19 юли, а през август джаз концертите ще се състоят на 14, 15, 16 и 17. Всички събития ще се проведат на открито – в двора..

публикувано на 28.05.25 в 10:40