Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Георги Дюлгеров: Българите не сме предателски народ

Въпросът за историческия филм неминуемо трябва да го свържем с отношението към днешния ден. Историята не е едностранчива и това е много важно. Отношението към днешния ден е отношението към прошката. Това сподели режисьорът и сценарист проф. Георги Дюлгеров в залата на Културен дом НХК след предпремиерата в Бургас на най-новия си филм – „Записки по едно предателство“.

Екранизацията на историята за предателството и убийството на Георги Бенковски е вдъхновена от автентичните „Записки по българските въстания“ на писателят, журналист и революционер Захари Стоянов.

Проф. Дюлгеров сподели още, че това е втория опит да заснеме историята на Бенковски. Той разказа, че повечето места, избрани за снимки на филма са автентични или много близки до тези, описани в „Записки по българските въстания“. Актьорите във филма говорят на три различни местни диалекта, а униформите на войводата Георги Бенковски са идентични с оригиналните и са шити на ръка.


Освен проф. Дюлгеров, подробности около сценария и заснемането на филма разказаха още продуцентът Владимир Андреев и актьорът Иван Николов, влезнал в ролята на Захари Стоянов.

В ролите на Бенковски и Захари Стоянов влизат младите актьори Пламен Димов и Иван Николов, самите те – приятели в живота. Дюлгеров използва тази динамика между двамата, за да ни покаже опитите на двама визионери да създадат Хвърковатата чета. Ключов герой в повествованието е големият български актьор Ивайло Христов, който се превъплъщава в ролята на предателя на Бенковски - Дядо Вълю.

Проф. Георги Дюлгеров сподели, че най-дълбоко го вълнуват темите за предателството и прошката. Според него, българите не сме предателски народ и доказателство за това е и факта, посочен от самия Захари Стоянов, че след залавянето му в затвора българите, които го познават, не издават истинското му име.

На предпремиерата присъства и зам.-кметът на Община Бургас по култура, туризъм и спорт Диана Саватева.

„Записки по едно предателство“ ще бъде по кината от 29 септември.




По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Фъртунова и Фани Цуракова спечелиха в конкурса „Янаки Петров“

Над 1000 творби от близо 300 автори трябваше да оценява журито в Националния конкурс на името на Янаки Петров. Поетът е родом от средецкото село Голямо Буково, затова и в читалище „Пробуда“ в Средец се проведе официалната церемония по награждаване на най-добрите произведения. Това е третото издание на конкурса. Победител в категория..

публикувано на 04.09.25 в 19:54

Акцентите на "Аполония" на 4 септември

Писателката Изабела Шопова представя последната си книга - „К като Корея“, на празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Срещата с нея е от 18.00 часа в Художествената галерия. В нея тя разказва за чудесата и приключенията, които тандемът - майка и дъщеря, български австралийки - среща по пътя си, докато следва своята Корейска мечта. Шопова е от..

публикувано на 04.09.25 в 10:07

Фестивали и концерти в последния от тематичните уикенди в Бургас

Предстои последния от тематичните уикенди това лято. Този е под мотото „Лято и през септември“, съобщават от община Бургас. Традиционният  Фестивал на рибата и виното ще се проведе от 4 до 8 септември пред Експозиционен център „Флора“. Очакват ви над 200 артисти, музика, танци и игра,  вкусна морска храна, вино барове и кулинарни демонстрации...

обновено на 04.09.25 в 09:00

С карнавално шествие откриват първия фестивал" Калата " в Бургас

Първото издание на фестивала "Калата" ще се проведе от 5 до 8 септември в Бургас. Той е посветен на 100 години от рождението на Георги Калоянчев, който е родом от морския град Такава годишнина има и Георги Парцалев, затова ще бъдат показани филми за и с него. Освен киноленти, във фестивала ще има конкурс за най-смешен костюм, битки за..

публикувано на 03.09.25 в 15:30

Антония Апостолова с премиера на „Болката идва по-късно“ в Бургас

Антония Апостолова ще представи в Бургас новия си роман „Болката идва по-късно“. Това е четвъртата книга на авторката. Събитието ще бъде на 11 септември от 18 часа в Регионална библиотека „Пейо Яворов“. Модератор ще е зам.-кметът по Култура Диана Саватева.  Книгата е определяна от литературните критици като „нов световен български роман“. Авторката..

публикувано на 03.09.25 в 14:30

Празничен концерт на Мери бойс бенд на 15 септември до "Флората"

Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт "Отива си лятото, идва есента" на 15 септември на сцената до "Флората" в Бургас. Групата се завръща в родния град по покана на кмета на Бургас - Димитър Николов. "Всяка година по това време получаваме обаждания от цялата страна да гостуваме на Първия учебен ден. Десетки училища откриват Новата учебна година с..

публикувано на 03.09.25 в 13:25

„Доброто сърце“ обединява Бургас в подкрепа на Таничка в битка ѝ за живот

Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за живот. Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 ч. в Младежкия международен център в ж.к. „Меден рудник“. „Доброто сърце“ е литературно-танцов спектакъл по приказките от едноименната книга на..

публикувано на 03.09.25 в 10:40