Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалният музей възстановява лекциите „Опознай Бургас и Бургаския край“

Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции. 

Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.

Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.

Входът е с билети. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР, представянето му е днес

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..

обновено на 25.02.25 в 14:34

Сребърна чаша на опълченец от боевете при Шипка показват за 3 март в Бургас

Забележителен артефакт – възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, ще представи Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет ще бъде изложен по повод националния празник Трети март в Историческата експозиция на РИМ-Бургас.  Запазените до днес сувенирни съдове от масивно сребро – всяка..

публикувано на 25.02.25 в 13:13

Бургас гледа премиерно новия филм на Павел Г. Веснаков „Безветрие“

Новият филм на режисьора Павел Г. Веснаков ще бъде показан премиерно в Бургас в рамките на 23-тия “София филм фест на брега”. “Безветрие” спечели Специалната награда на международното жури на фестивала CinEast в Люксембург, както и Наградата за режисура, Наградата на младежкото жури и Наградата на град Варна на фестивала “Златна..

обновено на 25.02.25 в 12:47

Премиера на "Царицата на чардаша" тази сряда в Държавна опера - Бургас

Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на  хореографията е Марина..

публикувано на 25.02.25 в 09:40

Деница Кючукова представя книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" в Бургас

Деница Кючукова ще представи книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" днес, 25 февруари в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас. Това е втората й детска книга, след "Приказки различни за герои симпатични" издадена през миналата година. Авторката е създала отново пет истории с нови шарени герои: „Този..

публикувано на 25.02.25 в 09:20

Прожектират в Бургас документалния филм "20 дни в Мариупол"

В Бургас ще се състои прожекция на документалния филм "20 дни в Мариупол". Той е режисиран от украинския военен кореспондент, фотограф и журналист на   „Асошиейтед прес”   Мстислав Чернов. Първият украински филм носител на  „ Оскар ”  ще бъде представен тази вечер от 17.00 часа в зала "Георги Баев" на Културния център "Морско казино“. Събитието..

публикувано на 24.02.25 в 15:30

Димо Колибаров отбелязва 60 години с изложба в Бургас

Творецът Димо Колибаров отбелязва 60 години  със самостоятелна изложба в галерия "Пролет" - Бургас. Експозицията ще бъде 27-ми февруари, от 17.00 часа и  ще представи непоказвани работи, обединени в три цикъла - "Опити за летене", "Фрагменти от една мечта" и "Суета". "Известен период се колебах дали изложбата да има заглавие и най-спряганото бе..

публикувано на 24.02.25 в 12:00