Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалният музей възстановява лекциите „Опознай Бургас и Бургаския край“

Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции. 

Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.

Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.

Входът е с билети. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младите театрали от "Валери и приятели" представят „Добрият човек от Сечуан“

Театралната постановка „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт представят младите артисти от театралната трупа „Валери и приятели“. Това е един от най-сложните спектакли, които сме поставяли до сега, сподели ръководителят Валери Еличов. Негова е сценичната версия и редакцията на представлението. А постановката и сценографията прави заедно с..

публикувано на 16.04.25 в 11:00

Бургаски ученици с първа награда на фестивала „Родолюбие“ в Панагюрище

Вокалната група към ПГЧЕ „Васил Левски“ – Бургас спечели първа награда и златен медал на 20-ото юбилейно издание на Националния фестивал за млади изпълнители на българска патриотична песен „Родолюбие 2025“ в Панагюрище. Събитието се проведе по време на Лазаровден и Цветница, като събра над 400 млади таланти от цялата страна под мотото „Всичко..

публикувано на 15.04.25 в 16:30

Бургас ще бъде домакин на Дните на европейската музикална култура

Дни на европейската музикална култура ще се проведат в Бургас от 25 до 27 април. Събитието се организира от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ със съдействието на Министерството на културата и Областната администрация и с подкрепата на фонд „Култура“ на Община Бургас. В програмата са включени Националното..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Постановка „Болен здрав носи“ ще бъде представена в Поморие

Театралната школа „Талантино“ ще представи в Поморие постановката „Болен здрав носи“. Тя ще се играе днес 15 април 2025 г. от 18:00 часа в залата на НЧ „Просвета 1888". В спектакъла участват Борислава Иванова, Ясен Проданов, Стефан Маринов и Петър Хубеков. Двама пътуващи актьори изпадат в комична ситуация, защото се оказват неподготвени да..

публикувано на 15.04.25 в 11:00

Класическа музика и съвременно звучене в концерта на Роберта в Ямбол

Рок певицата Роберта ще изнесе концерт днес 15 април от 19:00 часа в Зрителната зала на Община Ямбол. В програмата са включени класическа музика и съвременно звучене. На сцената ще се качат Симфониета Шумен, младата певица Ника Михайлова и пианистът и композитор Филип Александров. Оркестрацията на творбите е дело на маестро Славил Димитров. Концертът..

публикувано на 15.04.25 в 10:40

Светлана Чиглайска представя новата си поетична книга в Бургас

Премиерата на втората поетична книга на Светлана Чиглайска ще се състои днес 15 април, от 18:30 часа в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Стихосбирката носи заглавието „Без вяра любовта е само дума“ и е подготвена с участието на редакторите Ваньо Вълчев и Динко Динков, и издателство „Либра Скорп“. Поетичният сборник предлага лирично..

публикувано на 15.04.25 в 10:20

Известни музиканти гостуват с мотивационен уъркшоп в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров"

Мотивационен Уъркшоп ще се проведе в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров" в Бургас на 15-ти и 16-ти април. Той ще е на цигуларката Мария Рамълчанова Иванов и пианиста Мартин Иванов. Тяхното сдружение „Амадеусите“, със седалище във Виена, Австрия, е неправителствена организация, която има за основна цел да реализира и организира различни..

публикувано на 15.04.25 в 09:40