Промените, които беше гласувал Общинският съвет бяха свързани с метода на отдаване на тези обекти. До това се стигна след казуса с „Гъбката“ в Морската града. Според съветниците, отдаването на подобни обекти не в да бъде на принципа „първи по време, първи по право“, а да се случва след търг. Подобни промени бяха гласувани и преди от Общинския съвет, но след поредица от дела, заведени от сдруженията, те паднаха в съда.
На заседанието днес присъства и бившият общински съветник Иво Баев. Той коментира, че подкрепя становището на вече бившия Общински съвет, с което се подкрепя Наредбата. „Тази Наредба, разбира се, не е идеална. Решението е да се облекчат процедурите, така че първо да се облекчат търговците, които кандидатстват за преместваеми обекти като процедура, второ да облекчим и администрацията. В момента има тежест. Този начин, който е „първи по време, първи по право“, който сега създаде куп скандали, това не е явно начинът. Трябва друга система. Как се кандидатства за първи клас? - има софтуер, всичко е прозрачно“, обясни той. Баев посочи, че има поне общини в страната, които прилагат практиката за отдаване на обектите чрез търг. „Работещо е. Законът за общинската собственост е категоричен, че общинска собственост се дава чрез търг или конкурс“, поясни той.
Според председателя на Управителния съвет на „Асоциацията на защита на дребния и средния бизнес“ Николай Димитров, отлагането на делото ще доведе до негативни последици за бранша. „В момента има хора, които нямат издадени разрешителни и те седят в неведение. Териториалните директори не могат да пристъпят, защото се опасяват, че последващите дела ще доведат до осъждане на Общината“, обясни той. Според него, с решението за промяна в Наредбата за преместваемите обекти, общинските съветници са опитали да заобиколят Закона за местните данъци и такси. „Нашите позиции се отдават с такса, която е строго фиксирана“, поясни той.
Относно идеята разпределянето на обектите да става чрез софтуер, Димитров посочи, че това отново препраща към принципа „първи по време, първи по право“. Според него, ако един търговец е бил коректен, няма нарушения към Община Бургас, не дължи такси, данъци или глоби, трябва да му бъде подновявано разрешителното.
Според Николай Димитров, преди да бъде приета една Наредба, в добре да се вземе предвид мнението на брашна, който засяга.
Следващото заседание по делото ще се проведе на 13 октомври.
Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ през 2025 г., съобщават от Държавен фонд "Земеделие". За държавната помощ през тази година е утвърден бюджет от 42 000 000 лв. Документи се..
Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..
Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти. Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..
Мониторниг на плажни ивици в граничните на Черно море страни ще бъде извършен по трансграничен проект. От българска страна той се изпълнява от „Бургаската Регионална Туристическа Асоциация“ в партньорство с организации от Турция, Украйна и Молдова. Основната цел на проекта е запазване на морската растителност в Черно море. Разпространението,..
Извънредна проверка на поморийските плажове е извършена на 7 май в 16.00 часа от РИОСВ и отдел УТООС към Община Поморие, съобщават от администрацията. Обходът е обхванал плаж „Поморийска пясъчна коса“, плаж пред „Гардения Бийч Палас“ и Южен плаж в участъка около улица „Чайка“. На плаж „Поморийска пясъчна коса“ е установено наличие на единично..
Областният управител Владимир Крумов поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и ежедневно предоставяне на данни за морската повърхност. Искането е с цел прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона. Аргументът на Крумов е, че по този начин ще се осигури още..
Повече българи и по-малко чужденци очакват хотелиерите през новия туристически сезон по Южното Черноморие. Чуждите туристи ще са главно от страните от бившия соц лагер, коментира хотелиерът от Поморие Георги Тръпков. Неговата прогноза за лято 2025 г.: "Предварителните записвания са много сходни с миналогодишните. Тотално загубихме, според мен..
Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална..
Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно..